Život

Najzvláštnejšie veľkonočné tradície

"Ako sa zvykne často hovoriť – iný kraj, iný mrav. To, čo sa nám môže zdať úplne bežné, nemusia ľudia z iných krajín vnímať rovnako."

, 1. apríla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Stačí, keby ste sa niekomu snažili vysvetliť naše veľkonočné tradície. Muži oblievajú ženy vodou a ešte k tomu ich aj „bijú“ akýmsi korbáčom, ktorí si dokonca sami vyrobia či ozdobia. Aby toho nakoniec nebolo málo, od žien si za tento počin vyslúžia čokoládu a v lepšom prípade aj nejaké drobné.

Každá tradícia, akokoľvek zvláštna sa nám môže zdať, má však svoju skrytú symboliku. Korbáč nemá, samozrejme, v žiadnom prípade spôsobiť bolesť, ale práve naopak. Slovenským ženám má vyšibanie priniesť po celý rok najmä zdravie a plodnosť.

Poďme sa spoločne pozrieť, ako trávia veľkonočné sviatky ľudia v iných krajinách. Nájdeme aj zvláštnejšie tradície, ako sú tie naše?

Obrovská francúzska omeleta


Ak by ste sa rozhodli stráviť Veľkú noc na juhu Francúzska, hladom by ste určite neumreli. Každý rok tu na námestí v meste Haux podávajú naozaj obrovskú omeletu. Minie sa na ňu okolo 4500 vajíčok a naplní tak žalúdky viac ako tisícke hladných Francúzov. Táto tradícia pochádza ešte z čias Napoleona, ktorý aj so svojou armádou prechádzal práve týmto malým mestečkom a zastavil sa tu na omeletu. Keďže mu tak veľmi zachutila, nariadil všetkým obyvateľom, aby zo svojich vajíčok urobili na ďalší deň omeletu pre celú jeho armádu.

Španielsky tanec smrti


Stredoveké mesto Verges v Španielsku má takisto svoje typické a svojské veľkonočné tradície. Na Zelený štvrtok tu obyvatelia zvyknú tancovať tzv. tanec smrti. Tento tradičný tanec je v skutočnosti presne taký strašidelný, ako aj znie. Ľudia sa prezlečú do kostýmov kostier a smrtiek a pochodujú ulicami mesta. Na strašidelnosti tomuto zvyku pridáva aj fakt, že celý tento pochod sa začína o polnoci a pokračuje až do skorého rána.

Veľká noc v Španielsku. Foto: TASR/AP Photo

Poverčivé Poľsko


Veľkonočné zvyky v susednom Poľsku sú bezpochyby založené na poverách. Na tie väčšinou veria práve ženy, v tomto prípade sa však tunajšia tradícia týka výhradne mužského pokolenia. Muži počas veľkonočných sviatkov nesmú piecť chlieb, inak im podľa legendy hrozí, že budú mať šedivé fúzy a rýchlejšie zostarnú.

Súťaživí Angličania


Niekde sa veľkonočné vajíčka jedia, niekde sa kotúľajú. Zdá sa vám to zvláštne? Angličanom určite nie. Svoje uvarené vajíčka spúšťajú dole z kopca a čakajú, ktoré z nich pôjde najďalej, a čo je dôležité – ktoré sa nerozbije. Súťažiaci s najodolnejším vajíčkom je, samozrejme, jasný víťaz.

Oheň v Nemecku


Pre Nemcov Veľkú noc symbolizuje okrem veľkonočných vajíčok či čokoládových zajacov aj poriadny oheň. Počas týchto sviatkov sa chcú totiž adekvátne rozlúčiť s odchádzajúcim ročným obdobím – zimou. Všetko drevo, ktoré sa im počas Vianoc nahromadilo (vrátane vianočného stromčeka) poctivo spália, a tak privítajú jar.

Oheň počas Veľkej noci v Nemecku. Foto: TASR/AP Photo

Vítanie jari v Grécku


Na ostrove Korfu by ste si počas Veľkej noci mali dávať naozaj veľký pozor a pre istotu by ste mali ostať doma. Ľudia tu symbolicky vyhadzujú z okna nepotrebné poháre, panvice a iné kuchynské nádoby, čím vítajú jar a novú úrodu, ktorú im prinesie a budú ju tak môcť skladovať v nových nádobách.

Čítanie poviedok v Nórsku


Pre Nórov je Veľká noc jeden z najobľúbenejších sviatkov. Každoročne si čítajú kriminálne poviedky, ktoré vychádzajú pod názvom Veľkonočné trilery. Táto tradícia sa začala už v roku 1923, keď v domácich novinách vyšla reklama na novú kriminálnu poviedku, ľudia však nevedeli, že je to reklama, poviedky si veľmi obľúbili a chceli čítať stále ďalšie a ďalšie.

Komentáre