Život

Najväčší zločinci v dejinách, ktorí sa dostali do kníh i na plátna kín

"Prečítajte si krátke príbehy najväčších zločincov, ktorí sa stali námetom pre romány a hollywoodske scenáre. Napriek veľmi temnej minulosti sa stali hrdinami."

, 22. júla 2013 14:00
Na archívnej snímke je spoločná skupinová fotografia z texaského Forth Worth , ktorá vznikla krátko po tom , čo lupič Butch Cassidy (dolný rad vpravo ) a jeho gang vylúpili banku v americkom štáte Nevada v roku 1900. Foto: TASR/AP
Homo hominis lupus - človek človeku vlkom, tak znie starý latinský výrok, ktorý sa pripisuje starorímskemu básnikovi Plautusovi. Podľa Hobbesa táto veta vyjadruje podstatu vzťahov, ktoré panovali medzi ľuďmi do vzniku štátu. Podľa nás to však platí dodnes a násilie sa nám stáva vlastné. Od nepamäti bol zločin dôsledkom zlej sociálnej situácie v spoločnosti a ľudia sa dávali na zbojnícke chodníčky z dvoch dôvodov - že ich prinútili hlad a bieda alebo túžba po moci. História a skúsenosti nám však ukazujú, že bezohľadní zbojníci a zločinecké skupiny, ktoré sa v jednotlivých dejinných etapách vytvorili, si našli svojich fanúšikov a obdivovateľov a stali sa predlohou pre literatúru alebo Hollywood. Toto sú niektorí z tých, ktorí sa dostali do literatúry aj na filmové plátna.

Jesse James Foto: Wikipédia

Jesse James a Divoký západ


Začneme na Divokom západe v 19. storočí. V týchto dňoch uplynulo presne 140 rokov, keď 21. júla 1873 v Iowe spáchal Jesse James so svojou bandou prvú úspešnú vlakovú lúpež na Divokom západe - ukradli 3000 dolárov. Vlak, ktorý Jessyho gang prepadol, sa volal Rock Island. Zlodeja z amerického kontinentu volali aj americký Robin Hood, opak bol však pravdou. Spolu s bratom Franklynom vyrastal síce v usporiadanej rodine, ich otec Robert bol reverend a obaja bratia mali rodiny, o ktoré sa starali.

Jesse si však tak, ako sa staral o rodinu, plnil aj svoje pracovné povinnosti. Lúpil a vraždil, ako sa na lupiča jeho rangu patrí. Niektoré historické pramene uvádzajú, že bratov na zbojnícky chodníček doviedli skúsenosti a zážitky z občianskej vojny. Keď sa občianska vojna skončila, prišlo 15 rokov lúpeží. Túlali sa po krajine a vykrádali banky, dostavníky a vlaky. V roku 1876 však zažil svoje Waterloo v mestečku Northfield. Ľudia zobrali ochranu svojho majetku do vlastných rúk. Pri prepade banky zahynuli všetci členovia bandy okrem Jesseyho a Franka a ich priateľa Youngera, ktorý dostal 25 rokov.

Jesse zomrel v roku 1882. Zabil ho strelou do hlavy jeho komplic Bob Ford. Jesse James bol často používaný ako románová postava. Najvernejší obraz o ňom podáva román The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford od Rona Hansena. Jeho príbeh dostal v roku 2007 aj filmovú podobu. Volal sa Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom v hlavnej úlohe s Bradom Pittom.


Butch Cassidy a The Sundance Kid


Jessemu veľmi dobre sekunduje ďalšia podarená dvojka Butch Cassidy and The Sundance Kid. Žili a pôsobili približne v tom istom období ako Jesse a jeho brat Frank. Obaja kriminálnici sa stali predlohou pre hollywoodskych režisérov. George Roy Hill do hlavných úloh obsadil hviezdy Paula Newmana a Roberta Redforda.

Poďme ale k skutočným "hrdinom". Cesty Butcha a Kida, vlastnými menami Robert Leroy Parker a Harry Alonzo Longabaugh, sa skrížili v roku 1900. Obaja mali už vtedy za sebou bohatú kriminálnu minulosť. Rovnako ako Jesse James, začínal Butch poctivo, kým sa dal na zbojnícky chodníček, pracoval na farme u svojich rodičov a neskôr si našetril na vlastný ranč s koňmi vo Wyomingu.

Prvú veľký lúpež, ktorú Cassidy urobil, bola v roku 1889, keď vylúpil spolu s bratmi McCartyovcami banku San Miguel Valley Bank v Telluride, z ktorej si zobrali 21 tisíc dolárov. Sundance Kid bol tak isto farmár, rančér a neskôr kovboj. No práca mu veľmi nevoňala a živil sa krádežami. Fungovali v skupine menom Wild Butch. V gangu boli rôzni "odborníci" - špecialisti na vlámania, pokroví hráči, zlodeji koní a podobne. Vykrádali banky, vlaky, dostavníky. Dvojka si v roku 1900 naplánovala lúpež, ktorá mala byť ich poslednou, aby ich zabezpečila pre zvyšok života.

19. septembra 1900 prepadli Prvú národnú v meste Winnemucco v štáte Nevada. Ukradli 30 tisíc dolárov. O rok neskôr prepadli vlak, z ktorého ukradli ďalších 60 tisíc dolárov. Potom utiekli obaja do Argentíny, kde si kúpili ranč. 4. februára 1905 dvaja anglicky hovoriaci banditi však prepadli banku Banco de Tarapaca asi 700 míľ od ich sídla. Okolím sa rozniesla fáma, že to boli Butch Cassidy a The Sundance Kid. Americké úrady po nich okamžite začali pátrať, rozniesli letáky s ich podobizňou. Slávna dvojka nakoniec zahynula pri prestrelke s bolívijskými vojakmi v blízkosti San Vicente v južnej Bolívii. Fakty o ich úmrtiach sú však neisté.

Bonnie a Clyde Foto: Wikipédia

Bonnie a Clyde


V poradí tretím zločineckým párom je tak isto známa dvojica Bonnie a Clyde. Kníh, ktorých sa o nich napísalo a filmov, ktorých sa natočilo, je neúrekom. Azda najznámejší je z roku 1967 v hlavnej úlohe s Warrenom Beattym, Faye Dunaway. Dvojica zločincov sa špecializovala na prepady malých obchodov a dedinských čerpacích staníc, hoci dnes je známa skôr svojimi bankovými lúpežami. Zločinci pôsobili tak isto na americkom kontinente. V čase hospodárskej krízy začiatkom 30. rokov v centrálnej Amerike v ére tzv. "verejného nepriateľstva."

Bonnie spolu s Clydom sa dali podľa historických prameňov dokopy v roku 1930, keď sa stretli v jednom bare v Južnom Dallase, kde Bonnie zaskakovala ako čašníčka. Bola to vraj láska na prvý pohľad. Ich spoločná zločinecká éra začala v roku 1932, keď začali s vykrádaním malých obchodíkov a čerpacích staníc. 30. apríla 1932 sa Clyde zúčastnil krádeže v meste Hilsboro v štáte Texas, pričom bol zabitý majiteľ obchodu J. N. Bucher. Zločineckému gangu, ktorý viedla dvojica, sa pripisujú vraždy asi deviatich policajtov a nešpecifikovaný počet civilistov.

Ich príbeh je zahalený tajomstvom. Obaja pochádzali z chudobných rodín a v čase hospodárskej krízy sa chceli vzoprieť zlému osudu. Prerástlo im to cez hlavu a Bonnie a Clyde boli zabití 23. mája 1934 na opustenej ceste, blízko mesta Bienville Parish v štáte Louisiana. Pár bol zabitý dvoma strážnikmi z Louisiany a štyrmi strážnikmi Texasu, keď sa pokúsili uniknúť.

Al Capone Foto: TASR/AP

Capo di tutti capi


Pre väčšinu milovníkov detektívnych žánrov nie je Al Capone žiadnou neznámou. V súčasnosti zosobňuje typickú postavu klasického mafiána. Film z roku 1959 od režiséra Richarda Wilsona veľmi dobre prezentuje príbeh chlapíka, ktorý sa z vyhadzovača vypracoval na post capo di tutti capi. Hlavnú úlohu mafiána stvárnil Rod Steiger.

Pôsobil v 20. rokoch 20. storočia. Napriek zločinom a vraždám, ktoré mal na svedomí, ho odsúdili za daňové úniky. Capone bol kriminálnikom od detstva. Už ako mladý vstúpil do jedného z najväčších gangov – Five Points, na ktorého čele stál Frankie Yale. Na vrchol svojej kariéry sa dostal počas pôsobenia v Chicagu. Tam viedol väčšinu ilegálnych obchodov s alkoholom a prostitúciou. Riadením ho poveril vtedy jeho nadriadený Jhonny Torrio. Al Capone sa postupne stával jeho pravou rukou, neskôr získal absolútny vplyv.

Stal sa z neho „capo di tutti capi“ - šéf všetkých šéfov. Zarábal milióny a stal sa celebritou. Pošramotenú reputáciu si naprával charitou. Budoval chudobince a sirotince. Polícia sa začalo o Caponeho intenzívnejšie zaujímať po masakre na svätého Valentína v roku 1929, keď jeho muži prezlečení za policajtov postrieľali sedem členov konkurenčnej rodiny. Prostitúciu, bitky, výpalníctvo či vraždy však nikto nevedel „kápovi“ dokázať. Úradom napokon pomohol zákon, podľa ktorého sa museli zdaniť aj ilegálne získané peniaze. Jeden z Caponeho pobočníkov Edward O‘Hare svojho chlebodarcu zradil a polícii povedal, kde nájde účtovnícke záznamy. Legendárneho „kápa“ zatkli a obvinili z daňových únikov. Dostal 11 rokov, pokutu 50 tisíc dolárov, ďalších 7692 musel zaplatiť za súdne trovy a 215 tisíc ako náhradu za daňové úniky.

V priebehu niekoľkých rokov pobytu vo väzení Capone prišiel o svoj vplyv nad organizovaným zločinom. Zúžili sa taktiež jeho záujmy. Al schudol, fyzické i psychické zdravie sa mu značne zhoršilo, predovšetkým v dôsledku demencie. 21. januára 1947 mal záchvat mŕtvice. O tri dni neskôr ochorel na zápal pľúc. Zomrel 25. januára 1947 na zástavu srdca.

Frank Abagnale Foto: Wikipédia

Chyť ma, ak to dokážeš


Z trochu iného súdka, no v rebríčku nesmie chýbať ani jeden z najväčších podvodníkov 60. rokov 20. storočia - Frank Abagnale. Kto videl film Stevena Spielberga z roku 2002 - Chyť ma ak to dokážeš, vytvorí si verný obraz tejto šikovnej osoby. Hlavnú úlohu si zahral Leonardo Di Caprio.

Frank sa zaoberal hlavne falšovaním šekov. Paradoxom však je to, že kým príbehy jeho partnerov z nášho rebríčku mali tragický koniec, Frank momentálne žije svoj americký sen. Prax podvodníka pretavil do osožnejších vecí, keď prešiel na druhú stranu a vytvoril ochranné prvky pre šeky a bankovky. V súčasnosti totiž vedie spoločnosť Abagnale and Associates, ktorá sa zaoberá prevenciou a odhaľovaním finančných podvodov.

Z jeho kriminálnej minulosti sú však najznámejšie práve bankové a účtovné podvody. Jeho prvý podvod bol, keď vypisoval šeky na jeho vlastný prečerpaný bankový účet. Fungovalo to však krátko, keď mu na to banky prišli, bolo zle. Neskôr si začal otvárať ďalšie účty pod rôznymi identitami. Začal vymýšľať rôzne spôsoby, ako oklamať finančné domy. Tlačil takmer dokonalé vlastné šeky. Jedným z najznámejších trikov bol ten, že vytlačil svoje číslo účtu na prázdnu bankovú zloženku, ktorú následne vložil do hromady zloženiek v bankách. Kým na to banky prišli, zarobil okolo 40 tisíc dolárov.

Frank okrem bankových podvodov mal záľubu skrývať sa za profesie ako advokát, detský lekár či pilot. Svojim konaním nahneval krajiny po celom svete. Zatkli ho v roku 1969 vo Francúzsku, potom ho vydali do Švédska, nakoniec skončil v USA vo federálnej väznici, kde dostal 12 rokov. V roku 1974 ho však prepustili s podmienkou, že bude pomáhať úradom v boji proti finančným podvodníkom.

Na archívnej snímke z roku 1994 Ilich Ramírez Sánchez, prezývaný Carlos, alebo Šakal v Chartúme. Foto: TASR/AP

Najznámejší terorista Šakal


Šakal, vlastným menom Iljič Ramirez Sánchez, je fenoménom, ktorý dostal nielen filmových producentov, ale aj bezpečnostné zložky. O jednom z najznámejších teroristov napísal Frederick Forsyth knihu a podľa jej predlohy bol natočený film v hlavnej úlohe s Edwardom Foxom pod taktovkou režiséra Freda Zinemanna. Neskôr sa dočkal remakeu v hlavnej úlohe s Richardom Gerom a Brucom Willisom.

Šakal, ktorý mal tiež prezývku Carlos, bol pôvodom z Venezuely. Svetová verejnosť si ho začala všímať po bombovom útoku v roku 1975 na predstaviteľov ropného kartelu OPEC vo Viedni. Vtedy do Alžírska uniesol ministrov 11 krajín, ktoré na zasadnutí boli - zahynuli vtedy traja ľudia. Pripisuje sa mu tiež únos francúzskeho dopravného lietadla do ugandského Entebbe v roku 1976.

Už meno Iljič naznačuje, že ide o ľavicového extrémistu. Meno mu dal otec, jeho brat sa volá napríklad Lenin. Výcvik absolvoval na Kube alebo v Moskve. Už ako známeho teroristu ho ukrývali krajiny ako Maďarsko, Rumunsko alebo aj Československo. V Československu bol dokonca dvakrát, uvádzajú záznamy. Malo to byť koncom 70. rokov a v roku 1986.

Terorista si momentálne odpykáva doživotný trest vo Francúzsku. 27. júna 2013 mu parížsky odvolací súd doživotie potvrdil, za vinu mu kladie štyri atentáty z rokov 1982-1983, ktorých terčom boli železničné stanice, vlakové súpravy a obchod vo Francúzsku. Pri týchto akciách vyhaslo celkove 11 životov, ďalších 150 osôb utrpelo zranenia. Carlosa za ne odsúdili už na sklonku roka 2011 na doživotné väzenie, proti čomu sa odvolal. Šakala po vytrvalom pátraní zadržali v roku 1994 v africkom Sudáne a odsúdili ho za tri vraždy z roku 1975 vo Francúzsku na doživotné väzenie už v roku 1997.

Komentáre