Život

Vražda ruskej cárskej rodiny mohla mať vraj rituálny charakter

"Boľševici zastrelili Mikuláša II., jeho manželku Alexandru, ich syna a štyri dcéry - v noci zo 16. na 17 júla 1918 v Jekaterinburgu v suteréne domu."

TASR, 29. novembra 2017 8:00
Na archívnej snímke sú členovia ruskej cárskej rodiny - ruský cár Mikuláš II. (druhý zľava), jeho manželka Alexandra (uprostred), ich syn Alexej Nikolajevič (druhý sprava) a štyri dcéry - Oľga (vľavo), Taťjana (vpravo), Marija (druhá zľava) a Anastasija (tretia sprava). Foto: TASR/AP
Vražda posledného ruského cára Mikuláša II. a členov jeho rodiny mohla mať rituálny charakter, tvrdí biskup Tichon, tajomník Patriarchálneho výboru pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov.

Jeho konštatovanie zaznelo v pondelok v Moskve na konferencii s názvom "Prípad vraždy cárskej rodiny: Nové odborné štúdie a materiály. Diskusia".


"Najvážnejší postoj máme k verzii o rituálnej vražde. Okrem toho významná časť cirkevnej komisie nepochybuje o tom, že sa to tak stalo," uviedol biskup Tichon s tým, táto verzia však potrebuje pevné dôkazy.

"To, že cára, hoci už po jeho abdikácii, zabili takýmto spôsobom, to, že vrahovia si svoje obete rozdelili, čo dosvedčil (Jakov) Jurovskij (jeden z účastníkov popravy), a že mnohí chceli byť cárovrahmi, naznačuje, že pre mnohých to bol špeciálny rituál," poznamenal Tichon, ktorého citovala agentúra TASS.

Boľševici zastrelili Mikuláša II., jeho manželku Alexandru, ich syna Alexeja Nikolajeviča a štyri dcéry - Oľgu, Taťjanu, Mariju a Anastasiju - v noci zo 16. na 17 júla 1918 v Jekaterinburgu v suteréne domu. Telá potom spálili. Pozostatky cárskej rodiny boli objavené v roku 1991.

Ruská pravoslávna cirkev predložila vyšetrovateľom množstvo otázok, ale nedostala na ne odpovede. Preto autenticitu pozostatkov nájdených v Jekaterinburgu spochybňuje, dodal TASS.

ODPORÚČAME AJ:
Samuel Tomeček prespieval slovenské evergreeny, uctil si ikony
Slovenský rekord: Vlastní najväčšiu zbierku hlavolamov na Slovensku
Slovák vyhral hlavnú cenu v prestížnej súťaži za fotku urobenú mobilom

Komentáre