Život

VIDEO: Košická lipa má byť chránená, zasadili ju pri 10. výročí ČSR

"Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch."

TASR, 2. novembra 2018 11:00
Storočná lipa malolistá – Strom slobody rastúca vo dvore obytného bloku zvaného Malá Praha 1 s vchodom zo Zimnej ulice v košickej mestskej časti Staré Mesto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Lipa malolistá, ktorá stojí vo dvore obytného bloku zvaného Malá Praha 1 s vchodom zo Zimnej ulice v Košiciach, bude chráneným stromom. Počas stredajšieho odhalenia pamätnej tabule Stromu slobody to uviedol prednosta mestskej časti (MsČ) Košice-Staré mesto Karol Till.

Ako povedal, lipa bola zasadená pri príležitosti desiateho výročia založenia ČSR. Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch. V súčasnosti je dominantou tejto dvorovej časti.

Naším cieľom bolo dosiahnuť, aby bola táto lipa štátom chránená. Celý administratívny proces sa rozbehol a predpokladáme, že sa tak stane do jedného mesiaca. Tým zanecháme odkaz pre budúcu generáciu," povedal. Dodal, že MsČ na svojom území neeviduje ďalšie storočné stromy. Zámerom je tiež zabrániť prípadným snahám o výrub spomínanej lipy, napríklad kvôli rozširovaniu parkovacích miest.Inšpiráciou tejto aktivity bola česká iniciatíva Stromy slobody s cieľom zmapovať stromy symbolizujúce vznik ČSR, ktoré sa vtedy masovo vysádzali, a zároveň ich ošetriť.

Aktivisti, ktorí sa odhalenia pamätnej tabule zúčastnili, pripomenuli, že ak bude strom vyhlásený za chránený, Štátna ochrana prírody SR dá strom ošetriť a vypracuje plány jeho ochrany na najbližšie roky.

Komentáre