Život

Stanley Cup určite príde na Slovensko. Toto o ňom musíte vedieť!

"Prečítajte si históriu a zaujímavosti o najcenejšej hokejovej trofeji, o ktorej sníva každý hokejista!"

, 12. júna 2013 6:00
Slovenský obranca a kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára dvíha pred zrakmi svojich spoluhráčov Stanley Cup Foto: TASR/AP
Zo stredy na štvrtok začne na ľade Chicaga finálový súboj zámorskej NHL o najcenejšiu trofej Lorda Stanleyho. Trofej, ktorá je snom každého hokejistu už od okamihu, keď si prvýkrát obuje korčule.

So stopercentnou istotou vieme, že pohára sa budú môcť dotknúť aj slovenskí hokejoví fanúšikovia. Vo finále sa proti sebe postavia Zdeno Chára v drese bostonských medveďov a Michal Handzuš spolu s Mariánom Hossom v drese chicagských jastrabov. Kto bude úspešnejší, a či uvidíme Stanley Cup aj v Banskej Bystrici, sa dozvieme najneskôr 27. júna.

Stanley Cup Foto:

História Stanleyho pohára


Poďme ale pekne po poriadku. História najcennejšej hokejovej trofeje sa začala písať v roku 1892, keď ju víťaznému klubu kanadských amatérskych hokejových klubov venoval Lord Stanley ako znak kanadského hokejového umenia. Frederick Arthur Stanley bol od roku 1888 kanadským guvernérom, vo funkcii zotrval až do roku 1893. Hokej si veľmi obľúbil, keď ho začal hrať jeho syn.

Prvý tím, ktorý získal pohár, bol Motreal AAA v sezóne 1892/93. Mužstvo z Montrealu s prívlastkom Canadiens získalo najviac titulov v doterajšej histórii NHL, dovedna 24-krát.

V roku 1915 sa dohodli dve profesionálne organizácie National Hockey Association (NHA) a Pacific Coast Hockey Association (PCHA) na tom, že víťazi ich líg budú medzi sebou zvádzať boj o Stanley Cup. Od roku 1917 začala NHL svoju profesionálnu dráhu. Zakladali ju kluby Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators a Quebec Bulldogs. Potom sa k ním pripojilo Toronto Arenas. Od sezóny 1942/43 až po sezónu 1966/1967 vrátane, tvorilo súťaž šesť tímov - Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Boston Bruins, New York Rangers, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks. Tieto mužstvá sa do dnes označujú ako Original Six.

Oficiálnou majstrovskou trofejou sa stal tento pohár de facto v roku 1926 a de jure definitívne v roku 1947.

Keď pohár prvýkrát putoval do rúk víťaza, tak mal hodnotu okolo 48 dolárov. Dnes sa neodváži jeho cenu odhadnúť pomaly ani odborník.

Samotný Lord Stanley nikdy osobne súboj o svoj pohár nevidel. 15. júla 1893 bol totiž nútený vrátiť sa do Anglicka. V apríli toho roku zomrel jeho brat, ktorý bol pätnástym kniežaťom z Derby a Lord Stanley sa stal jeho nástupcom. Ešte pred odchodom do Británie stanovil dvoch kurátorov, ktorí mali dohliadať nad regulárnosťou súťaže. Stali sa nimi John Sweetland a Phillip D. Ross. Práve oni dvaja určili v roku 1893 za najlepší klub Kanady Montreal AAA, ktorý získal túto trofej aj o rok neskôr, kedy porazil vyzývateľa – Ottawu Generals.

Na archívnej snímke z 26. mája 1988 hráči Edmonton Oilers Wayne Gretzky (vpravo) a Mark Messier Foto: TASR/AP
Stanley Cup štyrikrát zavítal aj na Slovensko, kde ho priviezli Jiří Bicek, Martin Cibák, Tomáš Kopecký, Miroslav Šatan, Marián Hossa a Zdeno Chára. Tomáš Kopecký sa stal prvým Slovákom, ktorý získal túto trofej dvakrát v rokoch 2008 a 2010.

Rekordérom v zisku Stanleyho pohárov je Henri "The Pocket Rocket" Richard z Montrealu Canadiens, ktorý dvíhal túto trofej nad hlavu ako hráč až jedenásťkrát. Jean Beliveau a Yvan Cournoyer získali striebornú trofej desaťkrát.

Legendy v bojoch o Stanley Cup


Dave Ritchie drží prvenstvo, ktoré mu nikto nevezme. V NHA a neskôr NHL odohral deväť sezón. Obliekal dres Quebecu Bulldogs, Montrealu Wanderers, Ottawy Senators, Toronta Arenas a Montrealu Canadiens. Dave bol tým šťastlivcom, ktorému sa podarilo streliť vôbec prvý gól v NHL.

Wayna Gretzkeho netreba obzvlášť predstavovať. Najlepší hráč v histórii NHL. Vytvoril 40 rekordov v základnej časti. Ďalších 15 pridal v play off. Má šesť All-Star rekordov, s Edmontonom Oilers vyhral štyrikrát Stanley Cup, získal desaťkrát Art Ross Trophy, deväťkrát Hart Memorial Trophy, päťkrát Lester B. Pearson Award, päťkrát Lady Byng Memorial Trophy, dvakrát Conn Smythe Trophy. Je jediným hráčom, ktorý v NHL za sezónu získal 200 bodov, a to neuveriteľných štyrikrát. V pätnástich sezónach NHL získal viac ako 100 bodov, trinásť z nich v neprerušenej sérii.



Bobby Baun je symbolom oddanosti hokeju a mužstvu. Je rok 1964. Hrá sa šieste finále medzi Torontom Maple Leafs a Detroitom Red Wings. V 10. minúte sa Bobby obetavo hádže do tvrdej strely Gordie Howea. Strela mu zlomila členok. No namiesto toho, aby išiel do nemocnice, nohu si nechal obviazať, dal si lieky a išiel hrať. V predĺžení strelil víťazný gól a poslal Toronto do siedmeho rozhodujúceho zápasu. Tam Baun nemohol chýbať a nastúpil aj so zlomeným členkom. Nakoniec sa radoval ako víťaz.

Mark Messier, legenda a jedna z najväčších hviezd NHL všetkých čias, ktorá nemá medailu z OH. Získal šesťkrát Stanley Cup. Je druhý v počte získaných bodov v základnej časti (1887), v play off sa mu podarilo nazbierať 295 bodov.

Bob Nystrom - Tento hokejista sa do histórie v boji o najcennejšiu trofej zapísal neopakovateľným gólom v predĺžení proti Philadelphii. Píše sa rok 1980. Čas 7:11- predlženie, Bob dostáva nahrávku a šikovne bekendom skóruje. New York Islanders vtedy získali svoj historicky prvý titul. Bob naštartoval tím k prvému zo štyroch následujúcich Stanleyho pohárov. Nystrom bol jeden z posledných hráčov, ktorí hrali v súťaži bez prilby.



Maurice "Rocket" Richard je legenda legiend. Chlapík, ktorý získal osem Stanleyho pohárov patrí k najväčším umelcom hokejovej histórie. Ďalších päť trofejí získal, keď bol vo vedení Montreal Canadiens. Bol prvým hráčom, ktorému sa podarilo streliť 50 gólov v jednej sezóne. Bol zvolený osemkrát do prvého All-Star tímu. Najpamätnejší zápas odohral však 24. marca 1944. V dueli proti Toronto Maple Leafs pri víťazstve 5:1 strelil všetkých päť gólov. Na konci bol vyhlásený za prvú, druhú a tretiu hviezdu zápasu. Stalo sa tak prvý a poslednýkrát v histórii NHL.

Zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli


Henri Richard - Jeho meno je na poháre Lorda Stanleyho vygravírované dovedna rekordných jedenásťkrát.

Reggie Leach - Drží rekord za najviac gólov v jednom play off. Podarilo sa mu to v roku 1976, strelil 19 gólov.

Jean Beliveau - Drží rekord, ktorý sa nepodarilo prekonať ani veľkému Waynovi. So 62 bodmi vedie historické tabuľky finále Stanley Cupu, s deväť bodovým náskokom pred Wayneom Gretzkym.

Jean Beliveau Foto: TASR/Wikipédia
Dino Ciccarelli - Prezývaný aj Dinosaurus drží nováčikovský rekord. Ako nováčik zaznamenal najviac bodov v nadstavbovej časti.

John Tonelli - V roku 1982 v play off zápase proti Pittsburghu vyrovnal dve minúty pred koncom na 3:3 a v predĺžení poslal ostrovanov do bojov o pohár Lorda Stanleyho. Nakoniec ho aj vyhrali, keď vo finále zdolali Vancouver Canucks.

Charlie Gardiner - Bol jediný brankár v histórii NHL, ktorý ako kapitán dvíhal nad hlavu Stanley Cup.

V roku 1988 - Edmonton Oilers porazil Boston Bruins 4:0 v piatich zápasoch! Za stavu 3:0 na zápasy sa hralo v Bostonskej aréne a za stavu 3:3 v druhej tretine vypadol v aréne prúd. Séria sa sťahovala do Edmontonu a zápas bol anulovaný. Edmonton vyhral zápas, sériu a aj Stanley Cup pomerom 4:0, aj keď sa hralo až 5 zápasov.

Na Stanley Cupe nájdeme prevažne mužské mená. No ak ste niekedy mali možnosť vidieť pohár zblízka, určite ste tam našli aj ženské meno. A nie len jedno, ale rovno osem. Päť za Detroit Red Wings a po jednom za Colorado, Calgary a Pittsburgh.

Aktuálne existujú tri Stanleyho poháre – jeden je originál a dva sú duplikáty. Originálny pohár sa nachádza v Toronte, v Sieni Slávy NHL. Prvý duplikát bol vyrobený v roku 1963 v Montreale a druhý v roku 1993 v rovnakom meste.

Tradície a povery, ktoré o pohári kolujú


Už v roku 1896 zaviedli hráči Winnipegu Victorias tradíciu, podľa ktorej pije víťazný tím z pohára šampanské.

Tomáš Kopecký (vľavo) a Marián Hossa pijú šampanské z víťaznej trofeje Stanley Cupu Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Ďalšou tradíciou je, že kapitán víťazného tímu absolvuje ako prvý čestné kolo s pohárom okolo celého klziska. Toto sa však nedialo vždy. Až v roku 1932 sa totiž odovzdával Stanley Cup po prvýkrát priamo na ľade a táto tradícia sa uchytila až v päťdesiatych rokoch.

Prvým kapitánom, ktorý prevzal pohár, zdvihol ho nad hlavu a absolvoval s ním kolo, bol Ted Lindsay z Detroitu Red Wings v roku 1950. Odvtedy absolvuje kapitán s pohárom celé kolo okolo klziska. Túto tradíciu mierne porušil Joe Sakic, ktorý v roku 2001 podal pohár aj Rayovi Bourqueovi. Ten takto korunoval svoju 22-ročnú kariéru v NHL. Aj preto mu Joe aj napriek tomu, že bol kapitán, podal trofej ešte pred absolvovaním celého kola.

V roku 1998 vyhrali pohár červené krídla z Detroitu a Steve Yzerman podal pohár priamo Vladimirovi Konstantinovi, ktorý bol už v tom čase na invalidnom vozíku. Celý tím potom nasledoval počas čestného kola Konstantinova.

Ďalším zvykom je, že žiaden hráč sa nedotkne Stanley Cupu skôr, než ho naozaj vyhrá. Víťazi konferenčných trofejí (Clarence S. Campbell Bowl a Prince of Wales Trophy) zároveň nedvíhajú tieto trofeje nad hlavu, pretože to vraj nosí smolu a ak to niekto poruší, tak Stanley Cup nezíska.

Vladimir Konstantinov a Detroit sa tešia z pohára


V roku 1994 ale ťukol Stephane Matteau z New Yorku Rangers čepeľou hokejky do Walesovej trofeje. Stalo sa tak pred predĺžením siedmeho zápasu finále východnej konferencie. A práve Matteau potom strelil víťazný gól v dvojnásobnom predĺžení a Rangers napokon získali Stanley Cup.

V roku 2004 kapitán Calgary Flames Jarome Iginla chytil Campbellov pohár, zatiaľ čo Dave Andreychuk z Tampy sa Walesovej trofeje ani nedotkol. Víťazom sa stala potom Tampa.

Každý hráč z majstrovského tímu má nárok na jeden deň s Pohárom. Táto tradícia vznikla v roku 1995 a odvtedy už hráči vystrájali s pohárom kadečo. Ken Daneyko jedol zo Stanley Cupu cereálie, Derian Hatcher ho použil ako nádobu na chladenie nápojov počas párty a Martin Cibák z neho jedol na Liptove halušky. Viacerí hráči použili Stanley Cup pri krste svojich detí, keď doň umiestnili svätenú vodu. Clark Gillies z NY Islanders umožnil jesť z tejto trofeje svojmu psovi.

Pohár sa párkrát stratil


Do Európy zavítal Stanley Cup po prvýkrát v roku 1996, kedy ho do Švédska priviezol Peter Forsberg. Ten ho doniesol do svojho rodného mesta Örnsköldsvik. V Rusku už bol pohár na Červenom námestí a na štadióne Lužniki. Po 113 rokoch sa v apríli 2006 po prvýkrát vrátil aj do anglického Londýna, teda na miesto, kde bol vyrobený. Na Slovensku bol zásluhou Biceka a Cibáka v Košiciach a v Liptovskom Mikuláši. Pred prvou cestou na Slovensko sa dokonca pohár "stratil" na letisku vo Viedni a do Košíc tak dorazil o deň neskôr, ako sa plánovalo.

Stanleyho pohár sa vo svojej histórii stratil viackrát. Napríklad už v roku 1905 chceli hokejisti Ottawy Silver Seven vyskúšať, či ho dokážu prehodiť cez Rideau Canal. Pokus im nevyšiel, ale pohár sa na druhý deň našťastie našiel.

Top 5 najdlhšie hrajúcich zápasov play off

24. marca 1936 - Detroit 1:0 Maroons, rozhodol Mud Bruneteau, hralo sa 116:30

3. marca 1933 - Toronto 1:0 Boston, rozhodol Ken Doraty, hralo sa 104:46

4. mája 2000 - Philadelphia 2:1 Pittsburgh 1, rozhodol Keith Primeau, hralo sa 92:01

24. apríla 2003 - Anaheim 4:3 Dallas rozhodol Petr Sykora, hralo sa 80:48

24. apríla 1996 - Pittsburgh 3:2 Washington, rozhodol Petr Nedved, hralo sa 79:15


Top 5 najlepších strelcov všetkých čias v play off NHL

Wayne Gretzky 122 - G 260 - A 382 - B
Mark Messier 109 - G 186 - A 295 - B
Jari Kurri 106 - G 127 - A 233 - B
Glenn Anderson 93 - G 121 - A 214 - B
Paul Coffey 59 - G 137 - A 196 - B


Posledné naj

Najviac rokov vo finále (12) - Maurice Richard, Red Kelly, Jean Beliveau, Henri Richard
Najviac finálových zápasov (65) - Red Kelly, Henri Richard
Najviac po sebe idúcich odohratých hier vo finále (53) - Bernie Geoffrion
Najviac bodov vo finále počas celej kariéry (62) - Jean Beliveau
Najviac gólov vo finálovej sérii počas kariéry (34) - Maurice Richard
Najviac asistencii vo finálovej sérii počas kariéry (35) - Wayne Gretzky
Najviac víťazných gólov vo finálovej sérii počas kariéry (9) - Jean Beliveau
Najviac víťazných finálových shutoutov počas kariéry - Clint Benedict


Série
Najviac bodov v jednej sérii (13) - Wayne Gretzky (1988)
Najviac gólov v jednej sérii (14) - Bernie Morris (1917). Jemu sa však rátali body ešte z čias, keď bola liga amatérska.
Najviac asistencii v sérii (10) - Wayne Gretzky (1988)
Najviac shutoutov v jednej sérii (3) - Clint Benedict (1926), Frank McCool (1945), Martin Brodeur (2003)

Komentáre