Život

Správne kúrenie šetrí náklady aj životné prostredie

"Dôležité je spaľovať len drevo predpísané výrobcom, ideálne čo najsuchšie."

TASR, 10. februára 2018 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Pri efektívnom kúrení je dôležité rozumné nastavanie, vhodné palivo a správny kotol. Informácie pre domácnosti poskytuje nový web Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

"Ak je tepelný výkon zariadenia predimenzovaný, každý jeden stupeň Celzia tepla v domácnosti navyše znamená zvýšenie ročných nákladov na kúrenie o šesť percent," informuje agentúra. Preto radí konzultovať nastavenie tepelného výkonu s odborníkom a využívať akumulačnú nádrž.

Dôležité je spaľovať len drevo predpísané výrobcom, ideálne čo najsuchšie. Foto: TASR/Radovan Stoklasa


Dôležité je spaľovať len drevo predpísané výrobcom, ideálne čo najsuchšie. SAŽP varuje pred spaľovaním odpadu, pri ktorom sa skracuje životnosť spaľovacieho zariadenia a do ovzdušia sa vypúšťa veľké množstvo škodlivín. Navyše je takéto konanie protizákonné.

Modernizáciou kotla môže domácnosť ušetriť stovky eur ročne, znížiť negatívny vplyv na životné prostredie a zároveň si uľahčiť prácu. Napríklad vďaka prechodu z prehorievacieho kotla na splyňovací minie na energie za desať rokov o 3500 eur menej a zabráni vypusteniu 10.000 ton oxidu uhoľnatého do ovzdušia.

Komentáre