Život

Solčianske slíže ochutnávali prezident i predseda vlády

"Solčianske slíže nesmú chýbať ani na súčasných podujatiach v regióne."

TASR, 31. decembra 2018 8:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Branislav Račko
Obec Solčany v okrese Topoľčany preslávili solčiansky skladaník a slíže. Jedna z týchto gastronomických špecialít dala obyvateľom obce aj prezývku, pod ktorou sú Solčanci známi v celom regióne – Slížari.

Najskôr slíže, potom polievka


"V našej obci sa ľudia odpradávna živili poľnohospodárstvom. Roľníci mali mäso na tanieri raz za mesiac alebo cez sviatky, živili sa produktmi, ktoré si dopestovali. Z múky robili slíže, ktoré upravovali na všetky možné spôsoby – makové, orechové, lekvárové, syrové," povedal starosta Solčian Juraj Soboňa. Podľa riaditeľky Tribečského múzea Blaženy Šmotlákovej dostali Solčanci svoju prezývku aj preto, že ako samostatné jedlo jedli najskôr slíže posypané tvarohom, makom alebo orechmi, až potom polievku.

Koštovali ich aj papaláši


Slíže od Slížarov poznali aj najvyšší štátni predstavitelia. Soboňa si spomína na celoštátne dožinky v Nitre pred vyše 40 rokmi. "Na tribúne vtedy sedeli prezident Gustáv Husák či predseda vlády Lubomír Štrougal. Naše babky v krojoch im nosili slíže, ktoré papaláši priamo tam koštovali. Ochranka naše babky s veľkými misami slížov pustila až na tribúnu," spomína Soboňa.

Chutia všetkým


Solčianske slíže nesmú chýbať ani na súčasných podujatiach v regióne. Na nultom a prvom ročníku Ham festu v Topoľčanoch ich ponúkali návštevníkom festivalu pracovníčky obecného úradu. "Naše dôchodkyne varili všetky možné druhy slížov, pracovníčky z obecného úradu ich rozdávali v miskách záujemcom. Išli na dračku, zasýtili sme s nimi polovicu Topoľčian," povedal starosta.

Komentáre