Život

Slovenský rekord: Vlastní najväčšiu zbierku hlavolamov na Slovensku

"Vo štvrtok ho zapísali do Slovenskej knihy rekordov."

TASR, 28. novembra 2017 8:00
Najväčšiu zbierku mechanických hlavolamov na Slovensku vlastní Lukáš Both, študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Jeho zbierka 215 kusov hlavolamov z celého sveta je od štvrtka 23. novembra zapísaná do Slovenskej knihy rekordov. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Najväčšiu zbierku mechanických hlavolamov na Slovensku vlastní Lukáš Both, študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Jeho zbierka 215 kusov hlavolamov z celého sveta je od štvrtka zapísaná do Slovenskej knihy rekordov.

Vzácne kúsky


„Najťažšie sa mi do zbierky zháňali hlavolamy zo Spojených štátov amerických a z Číny. Jednak preto, že sa vyrábajú v obmedzenom množstve, ale aj preto, že výrobcovia ich do Európy neposielajú, takže som si ich zháňal rôznymi inými cestami, čo zabralo veľa času,“ povedal Both. Podľa jeho zistení najväčšou zbierkou hlavolamov na svete disponuje mladý Američan, ktorý má vo svojej zbierke vyše 350 exemplárov.


Súťaž pre nevidiacich


Súčasťou podujatia Svet mechanických hlavolamov na pôde Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU bol aj pokus o najrýchlejšie poskladanie špeciálnej Rubikovej kocky, ktorá bola upravená pre slabozrakých a nevidiacich. „Mechanizmus má rovnaký ako klasická Rubikova kocka, no každá kocka má inú veľkosť, takže pri skladaní mení svoj tvar,“ povedal Both.Minúta od rekordu


Skladanie špeciálnej Rubikovej kocky malo v Nitre svetovú premiéru. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. V kategórii slabozrakých a nevidiacich poskladal najrýchlejší súťažiaci hlavolam za 2 minúty a 20 sekúnd, v kategórii vidiacich potreboval súťažiaci na poskladanie špeciálnej Rubikovej kocky čas 64 sekúnd. Svetový rekord v poskladaní klasickej Rubikovej kocky je v súčasnosti 4,4 sekundy.

ODPORÚČAME TIEŽ
Pán prsteňov opäť ožíva, tentokrát v podobe seriálu
Vychádza nový album Bílé Vánoce Lucie Bílé II.
Horkýže Slíže oslávia 25 rokov na turné s najnovším albumom
Nápadník uzatvára trilógiu, k Pelíškom má podľa Hřebejka najbližšie

Komentáre