Život

Siedma časť knihy Gorily v podsvetí: Sága klanu sýkoriek

"Prečítajte si o tom, ako fungovala sága "Sýkoriek" v ďalšej časti z knihy Gorily v podsvetí od Gustáva Murína."

Webmagazin.sk, 7. decembra 2012 13:00
Začalo to amnestiou a prepúšťaním väzňov po revolúcii, o čom sa môžete dočítať v prvej časti knihy Gorily v podsvetí. Pokračovalo to smrťou bossa Milana Holáňa (2. časť) a smrťou viacerých bossov (3 časť). Prešlo to až k masovej vražde dunajskostredského podsvetia (4. časť) a vražde prominentného právnika Ernesta Valka (5. časť). V šiestej časti ste sa mohli dočítať o mafiánskom bossovi Miroslavovi Sýkorovi a o ohrození TV Markíza mafiou.

SÁGA KLANU „SÝKORIEK“ II.


Členovia sýkorovského gangu ako „sýkorky“ pokračovali aj po smrti svojho zakladateľa v mafiánskej činnosti pod nosom slovenskej polície ešte dlhých trinásť rokov! Podľa knihy M. Mózera sa časom rozdelili na voľné združenie niekoľkých skupín bališovcov, borbélyovcov, čongyovcov a ďalších. A poučili sa. V hlavnom meste im začalo byť prihorúco, a tak sa niektorí stiahli do blízkych miest a postupne ovládli Senec, Hlohovec, Pezinok, Piešťany a Nitru. Jedno z vysvetlení ich nezvyčajnej zločineckej dlhovekosti je práve ústup do teritórií, kde dokáže zločinecký gang ľahšie nadviazať kontakty s miestnymi policajtmi a inými užitočnými zástupcami štátu, ktorí ochotne prižmúria oko aj dve. Ďalší strategicky úspešný ťah bol v zameraní sa na ovládnutie aj drobnej kriminality. „Pokuta“ za nepriznané a mafiánsky „nezdanené“ zisky pouličného drogového dílera nikomu nechýbajú. A tak sa ani nemá kto sťažovať. Navyše časť svojich aktivít, ako napríklad kasíno v Senci, ktoré sa stalo hlavnou základňou „sýkoriek“, zlegalizovali. Gang si tak vytvoril svoj malý raj na zemi, kde väčšinu času trávili medzi sebou, spolu dovolenkovali aj oslavovali a obdarovávali sa takými darčekmi, ako je nablýskaný samopal.

V skupine, prirodzene, vynikali veteráni. Tajomný Róbert Lališ alias Kýbel, ktorý mal bandu riadiť na diaľku z Čiech a Poľska. Jeho zástupcom na Slovensku by po Čongym mal byť Ladislav Bališ alias Dlhý Laco. Jednej z podskupín šéfoval Martin Bihári, prezývaný Rus (vraj preto, že spočiatku riadil hlavne kšefty s Rusmi). Významné postavenie by tu mal mať aj František Borbély. K jadru sýkorovcov patril aj Čierny Vilko. Ide o prezývku Viliama Rafaela tmavej pleti, ktorý mal v skupine na starosti kontakt a vyjednávania s Rómami. Panoptikum bandy dopĺňali ich rovesník „Čapatý“ Juraj Bílik a mladší Martin „Rohlo“ Rosenberg, Richard „Rico“ Šulka a Martin Hrabárik alias Rezeň.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa 22. mája 2012 začal pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) proces s Ladislavom B., považovaným za jedného z posledných hlavných bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov a ďalšími štyrmi obžalovanými. Päť osôb je obžalovaných z trestného činu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. spolupáchateľstvom a nedovoleného ozbrojovania. Ako obžalovaní, tak aj špeciálny prokurátor na úvod dnešného hlavného pojednávania v priestoroch pezinskej Justičnej akadémie odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Na snímke jeden z obžalovaných prichádza na pojednávanie.
Foto: TASR/Michal Svítok
Toto lukratívne teritórium si museli najskôr vybojovať s konkurenčným gangom takáčovcov. Tí mali tiež záujem tu kraľovať, ale vzoprel sa im vtedajší miestny boss „sýkoriek“ Havaši, tak ho odstránili. Dňa 6. júna 2004 na kruhovom objazde na bratislavskom Prístavnom moste na značke Stop zastavilo Porsche Cayenne. Vnútri sedel Havaši s už skôr spomínaným Patasym ml., šoféroval ochrankár Gejza Vesprémyi (30). Vzápätí sa ozvali vražedné výstrely zo samopalu z Audi A6, ktoré sa zaradilo vedľa. Podľa polície sa aktéri na vraždu pripravovali štyri mesiace. Havašiho sledovali, monitorovali jeho zvyky a pripravili si dve verzie jeho odstránenia. Vesprémyi bol mŕtvy na mieste po dvoch zásahoch do krku a ramena, Havaši utrpel štyri zásahy do hlavy a hrudníka a zomrel v ten deň v nemocnici. Patasy ml. vyskočil z auta, a tak si zachránil život. Z prípravy vraždy sú obvinení Patrik G. a Patrik V. zo skupiny takáčovcov.

Keď to frčí


Za tie roky nehatenej zločinnosti prokuratúra skupine sýkorovcov pripisuje pokus o zbitie jedného Rakúšana, vydieračský únos, hrubý nátlak na údajného dílera drog, vydieranie majiteľa posilňovne, výpalné kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, zapálenie auta v Senci, falšovanie kolkov, nelegálnu držbu zbraní a väčšieho množstva marihuany.

Nevyberané metódy „sýkoriek“ opisuje reportérka Plus 7 dní Ľudmila Lacková v článku „Obávané sýkorky“: „Napríklad taký obyčajný drogový díler. Zabudol, že mesto ´patrí´ sýkorkám? Šup s ním do auta. Pod nos dostal mačetu a bejzbalovú pálku a malé vysvetlenie: ´My sme od Rusa. Spravil si chybu. Predávaš trávu v našom rajóne a ani sa neozveš? Robíš si z nás srandu?! Ak nebudeš platiť, dolámeme ťa!´“

Päťtisíc korún (166 eur) mesačne musel díler platiť akože za ochranu a navyše mu vymerali pokutu dvestotisíc korún (6 667 eur). A keďže nebol schopný peniaze rýchlo zohnať, v marci 2009 mu podpálili na Družstevnej ulici v Modre Alfa Romeo...

Niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou prepadli ako „polícia“, spútali a previezli na iné miesto. Po bitke údajne telefonicky žiadali od jeho brata v zahraničí výkupné dva milióny slovenských korún (66 300 eur). Po jeho prísľube, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazaných opustili.

Martin Bihári - Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru (PZ) ho vo februári 2010 obvinil z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a hrubého nátlaku v súbehu s poškodzovaním cudzej veci. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia PZ Andrea Polačiková. Bihári mal najvyššie postavenie v rámci zločineckej skupiny tzv. sýkorovcov. Jedenástich z jej členov sa podarilo zadržať počas policajnej akcie, spresnila Polačiková. Na hľadanú osobu bol vydaný medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz. Je považovaný za nebezpečného páchateľa a môže byť ozbrojený. Foto: TASR/polícia
V máji 2008 mali predať samopal vz. 51 Škorpión kalibru 7,65 mm a 20 nábojov známemu kriminálnikovi z južného Slovenska. Ten ich však neskôr ako chránený svedok začal usvedčovať.

S podpálenými dverami skončil podľa neskoršej obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého nútili platiť za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť.

V novembri 2008 chceli „dohovoriť“ jednému podnikateľovi tak, že radšej ušiel z vlastného auta. Tak mu ho zdemolovali.

Na takúto „poriadkovú službu“ regrutovali „sýkorky“ nových len vtedy, ak sa za nich zaručil niekto z veteránov. Takíto „nasypaní“ chlapci, teda svalovci s pomocou chémie, museli byť neustále na mobile, aby splnili všetky príkazy bezprostredne nadriadeného mafiána. Navyše z každého kšeftu odvádzali 30% do spoločnej kasy (týmto pravidlom je preslávená ruská mafia a volá sa „kriša“), z ktorej sa platili dohodnutí policajti aj advokáti, keby ochrana podplatených policajtov zlyhala. Korunný svedok, pôvodne z Rusovej podskupiny, v prípade „sýkoriek“ uviedol konkrétne mená policajtov aj pracovníkov kriminálky.
...

Aj niečo nové


„Sýkorky“ kráčali s dobou, hľadali aj iné formy ľahkého, a hlavne nelegálneho zárobku. Najnázornejšie to v prípade podvodov s pozemkami podľa denníka Nový čas opísal Jozef D., keď na súde vypovedal ako svedok. Bol spoločníkom v jednej z firiem, ktorá patrila vysokopostaveným členom sýkorovcov: „Na podnety nadriadených sme robili podvody s nehnuteľnosťami.“ Ďalej na pojednávaní spomenul, ako niektorí sýkorovci chodili na pozemky v Devínskej Novej Vsi jazdiť na štvorkolkách, a videli, že sú zanedbané. Zistili, že sa na nich dá stavať a že majú obrovskú hodnotu. Podrobne opísal, ako jedna obžalovaná získala mapy z katastra, aj ako šéfovia sýkorovcov dali na začiatok peniaze na potrebné veci, a tiež, kto z obžalovaných mal v skupine akú úlohu a akú dostal odmenu za účasť na podvode.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa 22. mája 2012 začal pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) proces s Ladislavom B., považovaným za jedného z posledných hlavných bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov a ďalšími štyrmi obžalovanými. Päť osôb je obžalovaných z trestného činu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. spolupáchateľstvom a nedovoleného ozbrojovania. Ako obžalovaní, tak aj špeciálny prokurátor na úvod dnešného hlavného pojednávania v priestoroch pezinskej Justičnej akadémie odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Na snímke uprostred Ladislav B. a vpravo ďalší obžalovaný počas pojedávania. Foto: TASR/Michal Svítok
„Náklady na podvod s pozemkami v Devínskej Novej Vsi boli asi 13 tisíc eur, to boli peniaze pre ľudí z katastra, na výrobu falošných dokladov, geometrické plány pre hercov,“ vysvetľoval. „Hercami“ myslel „biele kone“ zo sociálne slabého prostredia, ktorým dali vyrobiť falošné preukazy totožnosti. Ich úlohou bolo „hrať“ majiteľov aj kupujúcich. Vzápätí pozemky previedli na spriaznené osoby, ktoré vystupovali ako bezúhonní a úspešní podnikatelia. Sumy uvedené v kúpno-predajných zmluvách v skutočnosti nikdy zaplatené neboli, alebo spriaznené osoby zaplatili len symbolické čiastky.
...

Banda sa rozpadá


Zásadný úder proti skupine prišiel vo februári 2010, keď vo veľkom policajnom záťahu v Bratislave, Senci a Pezinku uviazlo jedenásť členov sýkorovského gangu. Do tucta chýbal už len Martin „Rus“ Bihári, ktorý zrejme dostal z radov policajtov včas hlášku, a aj napriek európskemu zatykaču unikal ešte aj o dva roky, už po vynesení rozsudku nad zvyškom bandy. Prielomom v likvidácii tejto zločineckej skupiny bolo obvinenie z prípravy vraždy ich kumpána Rezňa, aby nezačal „spievať“. Ten v strachu o život urobil práve to a spolu s ďalším mládežníkom „sýkoriek“, Rohlom, ostatných usvedčujú. Rohlo je neprávoplatne odsúdený na tri roky väzenia, keď spolu s Rezňom (ten dostal deväť rokov, ale požiadal o dohodu o vine a treste s prokurátorom) a ďalšími kumpánmi zmlátili hostí v bratislavskom podniku U Matúša, pretože im majiteľ odmietol platiť za „ochranu“. Podnik radšej zavrel. Obaja výtečníci sú navyše obvinení z únosu a Rezeň aj z ďalšieho výpalníctva. Zatkli ho spolu s ostatnými, ale v máji 2011 sudkyňa uverila jeho písomnému sľubu, že sa bude na slobode „každé dva týždne hlásiť u probačného úradníka, uvedie súdu prípadnú zmenu adresy, nebude kontaktovať poškodeného a nebude páchať trestnú činnosť“. Ani to mu však nepomohlo a na slobodu sa nedostal, lebo policajti ho hneď utajene previezli do cely policajného zaistenia.

Pre Plus 7 dní vysvetlil korunný svedok aj príčinu svojej zrady: „Vypovedať ako svedok som sa rozhodol preto, že chlapci mi zobrali auto, mne a mojej frajerke zakázali vstup do všetkých podnikov patriacich sýkorovcom, pred ľuďmi zo mňa urobili feťáka a vyhrážali sa mi fyzickou likvidáciou. Všetko len preto, lebo som minul šesťtisíc eur z výpalného.“

Je paradoxom, že vykonávanie spravodlivosti vo vlastnej bande sa nevypláca.

Zákaz vstupu tohto exmafiána do kasína a kaviarne v Senci potvrdila aj manželka spolumajiteľa, ktorý vraj k sýkorovcom nepatrí, ale zato je namočený do ich kauzy s falošnými diaľničnými nálepkami a už skôr si odsedel deväť mesiacov za falšovanie dokladov. Druhým spolumajiteľom je jeden z tvrdého jadra sýkorovcov s prezývkou Mongol. A Mongol zasa na seba upozornil tým, že počas rozhodovania o väzbe za prítomnosti sudcu Špecializovaného trestného súdu v súdnej sieni priamo na lavici obžalovaných nie veľmi hlasno, ale dôrazne odporučil inému svedkovi, aby zmenil svoju výpoveď. Ten na priamu otázku obhajcu sýkorovcov „Vyhrážala sa vám táto osoba nejakým spôsobom?“ odpovedal naozaj šalamúnsky: „Nie, neznelo to ako vyhrážka, bolo to odporúčanie.“

K ďalším obvineniam patrí aj vydieračský únos Filipa B. s priateľkou, podpálenie posilňovne v Senci, pokus o ťažké ublíženie na zdraví Wilhelma P. na zákazku štyridsaťtisíc korún (1 334 eur) a podpálenie kaderníctva Dominika v Bratislave za päťdesiattisíc korún (1 667 eur). Na krku majú aj kšeftovanie so zbraňami. Ich najväčším zadokumentovaným zločineckým ťahom bolo v roku 2009 sfalšovanie tritisíc diaľničných známok, ktoré mali Národnú diaľničnú spoločnosť pripraviť o jeden milión osemnásťtisíc eur.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa 22. mája 2012 začal pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) proces s Ladislavom B., považovaným za jedného z posledných hlavných bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov a ďalšími štyrmi obžalovanými. Päť osôb je obžalovaných z trestného činu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. spolupáchateľstvom a nedovoleného ozbrojovania. Ako obžalovaní, tak aj špeciálny prokurátor na úvod dnešného hlavného pojednávania v priestoroch pezinskej Justičnej akadémie odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Na snímke jeden z obžalovaných prichádza na pojednávanie. Foto: TASR/Michal Svítok
Rok 2011 zvyšku sýkorovského gangu poznačila záhadná „smrťou v raji“ Čongrádyho brata Ľuboša. Dňa 18. februára vypadol za nejasných okolností z balkóna na treťom poschodí luxusného hotela Paradisus Palma Real v Dominikánskej republike. V krvi mu našli stopy alkoholu, ale to ešte nemusí byť príčina takej krutej smrti. Mnohopočetným zlomeninám a zraneniam podľahol až v nemocnici. Jeho manželka Oľga ubezpečovala slovenských novinárov, že išlo o nešťastnú náhodu, a nie vraždu. Ale už neodpovedala na otázku, ako si tým môže byť taká istá.
...

„Sýkorky“ pred súdom


Podľa prokuratúry po smrti Petra Havašiho prevzal Martin B., prezývaný Rus, vedenie skupiny, ktorá ovládala oblasť Senca. Je to významná rekreačná zóna pri hlavnom meste, kde sa usadilo veľa bohatých Bratislavčanov. Aktivity zločineckej skupiny sú polícii známe najmenej od roku 2006, súdení sú za zločiny v rokoch 2007 až 2010. Pod Martina B. údajne najvyššie v hierarchii skupiny patril Alexander B. Pod ním boli viacerí ľudia spomedzi obžalovaných, niektorí z nich však podľa žaloby patrili pod bratislavské vedenie skupiny. Časť obžalovaných nesúdia ako členov skupiny. Sýkorovci majú podľa prokurátora rozdelené teritóriá. Z nasadených odpočúvaní vyplýva, že na konkrétnu akciu sa vždy operatívne zostavovalo komando z rôznych častí skupiny, niektorí prichádzali „vypomôcť“ podľa potreby. Viacerí obžalovaní spochybňovali hlavného svedka ako chronického dlžníka, ktorý bol v minulosti aj odsúdený za krivú výpoveď.
...

Už „sýkorky“ dolietali?


Dva roky po zatknutí, vo februári 2012 vyniesol Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozsudky, ktorými celej skupine vymerali dokopy viac ako 160 rokov vo väzení. Údajný šéf seneckej zločineckej skupiny tzv. „sýkoriek“ Martin B., prezývaný Rus, by si mal odsedieť 24 rokov. Rovnako obišiel aj Alexander B., ako jeho údajná pravá ruka. Ďalší obžalovaní Milan B., František L. aj Milan J. dostali každý po 23 rokov a štyri mesiace. Františkovi K. vymerali 14 rokov väzenia, Ivicovi K. 13 rokov. Tresty si majú odsedieť v najprísnejšom väzení. Naopak, Boris Ž. má stráviť osem rokov v miernom väzení.

Iba dvaja zo štvrtkových odsúdených v kauze údajnej seneckej zločineckej skupiny tzv. „sýkoriek“ majú vymerané tresty právoplatné. Platí to pre Jaroslava Pittnera, ktorý sa na súde priznal a dostal osem rokov väzenia a Štefana Zamatóczkeho, ktorý dostal najmiernejší trest – tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov. Toho navyše ani nesúdili ako člena skupiny, ale len za napomáhanie v jednom zo žalovaných skutkov. Títo dvaja obžalovaní sa vzdali práva na odvolanie a v ich prípade to urobil aj prokurátor. Rozhodli aj o zhabaní vecí, ktoré odsúdení použili pri skutkoch. Pri vyhlasovaní verdiktu jedna príbuzná obžalovaného odpadla, museli zavolať lekára.

Rozsudok si vypočuli len traja, ostatní požiadali, aby ich na toto posledné dejstvo súdu z väzby neeskortovali. Šéf bandy Martin B. je na úteku.

Žaloba sa opierala predovšetkým o výpovede svedka Radovana G., ktorý v minulosti patril do skupiny. Narobil však gangu údajné dlhy a z obavy o svoj život išiel na políciu, kde vypovedal proti jej členom. Okrem toho súd zvážil aj výpoveď obžalovaného Jaroslava P., ktorý sa na súde priznal, ako aj niektorých ďalších svedkov. Prokurátor pripomenul, že pôvodne obžalovaný Róbert B., ktorý sa krátko pred začiatkom procesu obesil v cele, napísal vo väzbe list, v ktorom sa priznal.

Ďalšiu časť si môžete prečítať TU.

Komentáre