Život

Snívajú muži o mužoch?

"Snívanie je jednou z najzaujímavejších, a pritom najzáhadnejších vecí, ktoré v živote prežívame. Dobrý sen nás môže jednoducho naladiť do nového dňa, kým nočná mora spôsobí úplný opak."

, 14. marca 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Často sa nám sníva o niekom, koho nepoznáme, o mieste, na ktorom sme neboli či situácii, ktorú určite nechceme zažiť. Prečo je to tak?

Tu je 15 faktov o snívaní, ktoré ste doteraz nevedeli!


1. 90% toho, čo sa nám sníva, zabudneme
Aj vám sa už niekedy stalo, že ste si po prebudení nevedeli spomenúť na to, čo sa vám snívalo? Nie je to nič nezvyčajné, už behom prvých minút od prebudenia zabudneme polovicu nášho sna, a pokiaľ si ho nezapíšeme alebo o ňom nikomu nepovieme, za chvíľu ho zabudneme skoro celý.

2. Aj nevidomí snívajú
Ani nevidomí ľudia nie sú pripravení o zážitok zo snívania. Pokiaľ sa už nevidomí narodili, sen síce v obrazoch nevnímajú, ale dokážu ho o to silnejšie prežívať cez iné zmysly, najmä zvuk.

3. Sníva úplne každý
Každý jeden človek na tomto svete má sny. Ak si myslíte, že sa vám už dlhšiu dobu nič nesnívalo, nie je to pravda. Sen ste jednoducho zabudli!

4. Snívame len o ľuďoch, ktorých sme už niekedy stretli
Náš mozog má v zásobe tváre nevyčerpateľného množstva ľudí, ktorých sme kedykoľvek počas nášho života niekde stretli. Spomínate si na toho vysokého chlapíka, ktorý s vami stál raz na zastávke? Možno aj o ňom sa vám dnes bude snívať!

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
5. Nie každý má farebné sny
Väčšina ľudí síce sníva farebne, no je tu aj 12 percent tých, ktorí snívajú čiernobielo. Možno nebude až takým prekvapením, že sú to prevažne tí skôr narodení. Výskumy dokázali, že to môže súvisieť aj s prechodom od čiernobielych k farebným médiám. Šanca, že dnes stretnete mladého človeka, ktorý sníva čiernobielo, je preto takmer nulová.

6. Sny majú symboliku
Zvykne sa vám snívať o veciach, ktoré spolu vôbec nesúvisia? Všetko vo vašom sne má istú symboliku a pravdepodobne znamená niečo úplne iné, ako by ste čakali.

7. Zlých snov je viac ako tých dobrých
Čo sa týka snov, negatívne pocity ďaleko prevažujú tie pozitívne. Kým veselý sen je skôr výnimkou, smutné sny sú na dennom poriadku. Najčastejšou emóciou, ktorú v našich snoch prežívame, je práve úzkosť.

8. Za jednu noc máme snov viac
Priemerne človek sníva každú noc jednu až dve hodiny – za tento čas sa nám môže snívať až sedem snov!

9. Snívajú aj zvieratá
Máte doma psa? Stačí sa naňho pozrieť, keď spí. Čo sa mu snívalo, nám síce nikdy nepovie, ale podľa zvukov a pohybov, ktoré robí, vieme aj bez výskumov určiť, že niečo určite.

Únava Foto: TASR
10. Triedenie myšlienok
Počas nášho spánku prežívame tzv. REM fázu, v ktorej je náš spánok približne dve hodiny ľahší, a preto je pravdepodobné, že ak sa nám niečo sníva v tejto fáze spánku, budeme si to aj pamätať. Hovorí sa, že toto je fáza, v ktorej regenerujeme a usporadúvame si naše myšlienky.

11. Zvuk aj v snoch
Ľudské vnímanie je veľmi silné a nikdy sa nezastaví. Aj keď spíme, náš mozog dokáže bez problémov vnímať, čo sa deje okolo nás a zakomponovať zvuky do nášho sna. Hrá váš brat na gitare? Možno sa túto noc ocitnete na rockovom koncerte!

12. Muži snívajú o mužoch!
Možno trochu prekvapivé, ale je to tak! 70 percent ľudí, ktorí sa vyskytnú v bežnom mužskom sne, sú práve chlapi. Ženy si to podelili rovnomerne a vo svojich snoch nechávajú priestor rovnako mužom ako ženám.

13. Dokážeme predvídať?
Čoraz väčšiemu percentu ľudí sa snívajú sny, ktoré sa neskôr aj v skutočnosti stanú. Nie sú to jasnovidci, iba prežívajú niečo podobné ako dobre známe déjà vu.

14. Alkohol na dobrý spánok
Po vypití istého množstva alkoholu dokážeme síce rýchlo a tvrdo zaspať, snívanie však po veľkom žúre určite nečakajte.

15. Orgazmus aj vo sne
Pokiaľ sa vám podarí vyvolať lucídne, teda vedomé snívanie, budete si vo vašich snoch plne uvedomovať svoje konanie a sami si ho dotvárať. Sex si preto môžete užívať tak, ako v reálnom živote!

Komentáre