Život

SBS-kári nemôžu robiť osobnú prehliadku bez súhlasu prehliadaného

"SBS pracovník nemá oveľa viac oprávnení ako bežný človek. Môže vykonať zásah len v prípade, keď je porušovaný alebo ohrozovaný záujem chránený bezpečnostnou službou."

Webmagazin.sk/TASR, 26. mája 2015 10:00
Bez popisu Foto: TASR - František Iván
Pracovník súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) nesmie vykonávať osobnú prehliadku odevov, tašiek a podobne pred vstupom do objektu, ak mu to dotknutá osoba sama nedovolí. Povedala pre TASR advokátka Jana Martinková z kancelárie Advocatus Martinková.

„Pracovník SBS je však aj bez jej súhlasu oprávnený presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či do chráneného objektu vstupujúca alebo vystupujúca osoba nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti alebo predmety, ktorými by mohla byť protiprávna činnosť spáchaná a tieto mu môže odobrať,“ doplnila Martinková.

SBS pracovník nemá oveľa viac oprávnení ako bežný človek. Môže vykonať zásah len v prípade, keď je porušovaný alebo ohrozovaný záujem chránený bezpečnostnou službou, teda v prípadoch nutnej obrany a krajnej núdze v záujme ochrany majetku, zdravia, života chránených osôb. „Zásah musí byť odôvodnený, nestačí subjektívny pocit pracovníka SBS, musí mať minimálne dôvodné podozrenie, že priamo hrozí útok na tento chránený záujem. Je oprávnený použiť bezpečnostné prostriedky ako putá či obušok, ale nie hmaty a chvaty, na ktoré je oprávnená polícia,“ zdôraznila Martinková s tým, že konanie SBS-kára musí byť vždy v medziach nutnej obrany či krajnej núdze. „Aj zadržanie musí byť primerané. Ak osoba uteká, nemôže na ňu napríklad strieľať,“ dodala.

SBS-kár môže zadržať a predviesť na strážne stanovisko len osobu, ktorá sa odmieta, alebo nemôže legitimovať a súčasne bola pristihnutá pri páchaní priestupku alebo bezprostredne po jeho spáchaní, alebo ak bola pristihnutá pri neoprávnenom vstupe do chráneného objektu alebo výstupe z neho.

Podľa Martinkovej takéto obmedzenie osobnej slobody však môže trvať len do príchodu polície. „Pracovník SBS je povinný rešpektovať prezumpciu neviny, osobnú integritu a právo na ochranu osobnosti občana. Ak zneužije svoje oprávnenia na úkor práv a slobôd iných, alebo neprimerane zasiahne do dobrého mena osoby a jej súkromia, možno SBS žalovať aj v občiansko – právnom konaní. Pokiaľ má dotknutá osoba pocit, že pracovník SBS prekračuje svoje oprávnenia, môže sa s podnetom obrátiť na oddelenie SBS krajského riaditeľstva policajného zboru a žiadať prešetrenie takéhoto konania,“ uzavrela Martinková.

ODPORÚČAME AJ:
Drony nie sú hračky, ale lietadlá, ktorých použitie upravuje zákon
Verbálne útoky na internete sa môžu skončiť aj vo väzení
Deň Afriky: Päť častých mýtov, ktoré sa spájajú s týmto kontinentom
Siedme vymieranie: Kyslá superkatastrofa pozemského života začala

Komentáre