Život

TOP najobľúbenejšie miesta samovrážd

"Každá zbytočná ľudská smrť predstavuje nešťastie. O to viac, ak mala ukončiť kolotoč zničujúcich problémov. V celosvetovom meradle je samovražda trinástym najčastejším dôvodom úmrtia."

Danka Šoporová, 20. marca 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Niekedy sa stane, že sa človek rozhodne skončiť svoj život. Tento skľučujúci rebríček hodnotí miesta, na ktorých sa ľudia k tomuto činu odhodlávajú najčastejšie.

1. Golden Gate Bridge, USA


Na špici neslávneho rebríčka kraľuje už dlhodobo známy most v San Franciscu. Do roku 2005 tu bolo evidovaných až 1200 samovrážd. Vzhľadom na jeho výšku skok prežijú len dve percentá samovrahov. V roku 2008 vláda odsúhlasila inštaláciu plastikovej obrovskej siete umiestnenej pod samotným mostom, no kvôli enormným nákladom 40 až 50 miliónov amerických dolárov sa na jej umiestnenie ešte stále len čaká.

Most Golden Gate Foto: TASR/AP Photo

2. Aokigahara Forest, Japonsko


Strašidelný, no prekrásny les si za miesto svojej smrti od roku 1950 zvolila približne tridsiatka ľudí. Ich počet ale závratne rástol, v roku 2003 to bola napríklad rovná stovka. Smutné je, že mnoho rodín netuší, čo sa stalo milovaným blízkym až do okamihu nájdenia bezvládnych tiel. Keďže polícia a dobrovoľníci ich hľadajú jedenkrát za rok, je táto doba doslova večnosť.

3. Beachy Head, Veľká Británia


Nádherné biele, kriedovité útesy na juhu Anglicka sú treťou najobľúbenejšou samovražednou lokalitou. Každý rok tu zahynie dvadsiatka ľudí, i keď číslo má v poslednom období klesajúcu tendenciu. Isto je to aj vďaka každodenným obchôdzkam duchovných predstaviteľov, snažiacich sa vypátrať smutných samovrahov a v čine im zabrániť. Okrem toho sú po okolí umiestnené telefónne čísla pomoci, kam možno v prípade núdze zavolať. Veď otvorený rozhovor už neraz pomohol odvrátiť katastrofu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

4. The Gap, Austrália


Zhruba 50 ľudí ročne sa rozhodne zabiť na jednom z najkrajších austrálskych útesov. Štatistika by bola ešte hrozivejšia nebyť starčeka Dona Ritchieho, ktorý býva v bezprostrednej blízkosti ponurého miesta a zachránil už stovky zúfalcov. Za tento záslužný čin dostal od austrálskej vlády dokonca medailu.

5. Humber Bridge, Veľká Británia


Piaty najväčší visutý most sveta, žiaľ, patrí aj do prvej päťky oveľa smutnejšieho zoznamu. Od roku 1981, kedy bol prvýkrát otvorený, z neho skočilo až 200 samovrahov. Známy prípad sa odohral v roku 2006, kedy tu spolu so svojim smrteľne chorým synom ukončila život mladá žena. Úrady sa rozhodli konať a o tri roky neskôr dali postaviť bariéry, ktoré majú potenciálnym skokanom v ich konečnom rozhodnutí zabrániť.

Komentáre