Život

Zábery z jelenej farmy: Takto sa získava mäso!

"V zoologickej záhrade vidíte živé zviera, v obchode na pulte zase zabalené mäso. Aká je ale cesta, počas ktorej sa zviera mení na mäso?"

, 15. marca 2013 14:00
Spracovanie mäsa je aj o citoch. Foto: bigpicture.ru
Vieme, ako vyzerá živé zviera. A vieme aj to, ako vyzerá mäso, ktoré dávame doma na panvicu alebo si objednávame v reštaurácii. Nie každý však vie, ako vyzerá ten medzičas, počas ktorého sa živé zviera mení na našu potravu.

Jelenia farma


Istá jelenia farma vo Veľkej Británii zverejnila svoje fotografie, pretože sa chceli s ľuďmi podeliť o priebeh prípravy mäsa. Najzaujímavejšie na tom celom je, že sa nevyjadrovali k tomu, ako sa zviera zabíja, akým spôsobom sa sťahuje z kože či ako sa spracováva mäso. Vyjadrovali sa s citom o tom, aké náročné je zabiť.

Spracovanie mäsa je aj o citoch. Foto: bigpicture.ru

Vzťah k zvieratám


Človek vraj má niekde v sebe zakorenený vzťah k zvieratám a keď si s nimi vytvorí isté puto, ťažko sa mu s nimi lúči. Podľa majiteľa jelenej farmy, ktorý sa predstavil ako Steven, je práve toto jeden z najväčších problémov. Vybuduje si so svojimi jeleňmi vzťah, a potom sa s nimi nevie rozlúčiť.

Podľa jeho vlastných slov si človek ľahko vybuduje takýto vzťah najmä vtedy, keď prichádza s tými zvieratami často do kontaktu – keď ich napríklad chodí každý deň kŕmiť. Postupne si začne medzi nimi všímať rozdiely. Vie, ktoré z tých zvierat je priateľskejšie, ktoré je plaché, ktoré je bojazlivé. Začne ich rozoznávať, čím si k nim buduje vzťah.

Spracovanie mäsa je aj o citoch. Foto: bigpicture.ru
Najhoršie vraj je, keď im človek začne dávať mená. Meno z toho zvieraťa spraví niekoho konkrétneho, s kým sa zrazu človek nechce rozlúčiť. Sám majiteľ tvrdí, že nedokáže byť pri tom, keď sa zvieratá zabíjajú. Robia to jeho zamestnanci, on nechce dokonca ani vedieť to, ktoré zo zvierat idú zabiť.


A potom to je na pultoch predajní


Keď si v obchode vyberáte ten najlepší kúsok mäsa, viete, že to kedysi bol živý tvor. Ale asi len ťažko vás napadne, že k tomu živému tvorovi mal niekto vybudovaný silný citový vzťah. Je to možno trochu pritiahnuté za vlasy, lebo keby sme si mali vždy v obchode predstavovať, ako niekto za tým zvieraťom narieka, tak by sme mäso asi nikdy nejedli. No stojí to aspoň za malé zamyslenie – aké ťažké je vzdať sa niekoho, ku komu sme si vybudovali vzťah?

Komentáre