Život

Martin Chodúr: Najprv pád, potom nový štart

"Podľa Martina Chodúra musí zákonite po skončení SuperStar nasledovať pád. Niekto sa z neho pozbiera, niekto nie. On to dokázal a prichádza s novým albumom."

, 2. apríla 2013 12:00
Martin Chodúr Foto: TASR/Štefan Puškáš
„SuperStar som si užil. Myslím si, že bol dobrý nápad zaspievať si rôzne štýly a ukázať sa veľkému publiku. Za normálnych okolností by postaviť sa pred také publikum trvalo omnoho dlhšie,“ spomína na svoju účasť v šou Martin Chodúr.

Komercia verzus umelecká hodnota


Niekto SuperStar miluje, niekto ju nenávidí. Pre niekoho je to skvelá šou, pre niekoho je to program bez umeleckej hodnoty. „Niekto môže polemizovať, že umelecká hodnota takejto šou nie je na najvyššej úrovni. Na druhej strane je to ale obrovská reklama. Po súťaži každý pozná vaše meno, čo je veľká výhoda,“ vyjadruje sa Martin Chodúr.

Sám bol súčasťou tejto šou pred štyrmi rokmi. Za ten čas sa jeho život zmenil, jeho meno sa dostalo do povedomia ľudí a mohol sa naplno venovať tomu, čo ho bavilo. Finalisti sú vždy počas šou v televízii, sú na stránkach časopisov a novín a je ich plný internet. Po skončení súťaže sa však nie o každom z nich hovorí ďalej.

Martin Chodúr Foto: TASR/Štefan Puškáš
„SuperStar vás dostane na určitú métu, ale potom je ťažké v tom pokračovať. Myslím si, že sa to ani nedá, musí nasledovať pád. Počas šou je finalista každý týždeň v televízii, po súťaži ho ľudia už tak nevidia a pýtajú sa, čo sa stalo, prečo ho už nevidia. Preto nasleduje pád. Niektorí sa z toho možno nikdy nedostanú a prestanú sa živiť spevom. Myslím si, že mojim šťastím bolo, že si skladám vlastné piesne a vedel som, prečo do toho idem. Vedel som, že chcem spievať a čo chcem spievať,“ hovorí Martin Chodúr.

Pódium pre neho však nebolo nič nové


Martinova výhoda bola možno aj v tom, že pre neho pódium nebola žiadna novinka. Na vystupovanie pred ľuďmi si zvykol už v detstve: „Keď som mal tri roky, rodičia ma prihlásili do hudobnej školy, kde som sa najprv učil spievať a potom hrať na flaute. Už vtedy som mal prvé verejné vystúpenia, takže som sa začal oťukávať dosť skoro.“

Martin Chodúr Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Keď vyrástol, stal sa členom kapely a na pódium sa postavil znovu: „Pred SuperStar som hral s rockovou kapelou. Mali sme koncerty, takže som vedel, aké je stáť na pódiu s kapelou. Samozrejme, že SuperStar to znásobila, a to niekoľkokrát.“

V týchto dňoch vydáva svoj druhý album


Po skončení SuperStar vydal Martin Chodúr svoj prvý album Celebrate. Po ňom začal pracovať na svojom druhom, ktorý sa zrodil pred niekoľkými dňami. Album sa volá Manifest a už podľa názvu môžete tušiť, že bude iný ako ten predchádzajúci. Rozdielny je napríklad v tom, že Manifest je už kompletne v češtine, zatiaľ čo prvý album Celebrate bol v angličtine.

Martin Chodúr Foto: TASR/Štefan Puškáš
Martin Chodúr opisuje aj ďalšie rozdiely: „S aranžérom sme si povedali, že dáme každej skladbe to, čo potrebuje. To znamená, že som nahral skladbu, prehral som ju aranžérovi a on povedal, že tu potrebujeme napríklad orchester. Tak sme potom pracovali na tom, aby tam orchester bol. Album sme nahrávali pomaly, komerčné spoločnosti to veľmi nezaujímalo, pretože oni chcú všetko rýchlo a lacno. My sme si však povedali, že pôjdeme proti prúdu. Na albume je okrem spomínaného orchestra napríklad aj bigband, zbor, jazzové trio, je to naozaj farebný album.“

Vypočujte si ho naživo


Martin Chodúr chystá k novému albumu turné. „Odštartuje sa séria koncertov, prvý bude v Bratislave. Ešte neviem presný termín, ale pravdepodobne to bude niekedy v máji,“ hovorí o svojich plánoch.

Komentáre