Život

Majte svoj rozpočet pod kontrolou. Nečakané situácie vás nesmú zložiť

"Úvery, lízingy alebo tovar na splátky sa stali bežnou súčasťou života väčšiny rodín. Pomáhajú zaobstarať si veci, ktoré by mali slúžiť a robiť radosť."

TASR, 8. septembra 2017 8:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván
Odborníci sa zhodujú, že rodinný rozpočet by mali byť rozložený v pomere 40:30:20:10. Návšteva lekára, malé opravy či stratené okuliare sú nepredvídateľné situácie, na ktoré by mal byť každý pripravený. Preto je vhodné 10 % zo mzdy pravidelne odkladať ako rezervu pre takéto prípady.

Dôchodok či životné poistenie sú určitou garanciou budúcnosti a na jej zábezpeku by sa malo v ideálnom prípade vyčleniť 20 % z mesačného príjmu.

Úvery, lízingy alebo tovar na splátky sa stali bežnou súčasťou života väčšiny rodín. Pomáhajú zaobstarať si veci, ktoré by mali slúžiť a robiť radosť. No aby namiesto toho neboli nočnou morou, rozpočtový vzorec radí, udržať si všetky pravidelné splátky do výšky 30 % z príjmov. Zvyšných 40 % príjmu má slúžiť na bežný chod domácnosti.

"Nikto netvrdí, že dostať rodinný rozpočet pod kontrolu je hračka. Avšak, urobte prvý krok, zamyslite sa nad vlastnými výdavkami a pokúste sa priblížiť svoje hospodárenie optimálnym mieram 40:30:20:10. Pomôže vám to postupne sa prepracovať k finančnej pohode a k pokojnému spánku," radí Melinda Burdanová, riaditeľka retailových produktov Poštovej banky.

Podľa nej rodinný rozpočet sa nedá meniť zo dňa na deň. Preto je rozumné začať upratovať svoje financie postupne. "Ak nevieme, na čo míňame, nezistíme, kde môžeme ušetriť. Zapisovaním všetkých našich výdavkov nastavíme zrkadlo vlastným nákupným návykom. To je prvý predpoklad dobrej kontroly nad výdavkami," tvrdí Burdanová.

ODPORÚČAME AJ:
Tupozrakosť u detí možno liečiť aj rôznymi cvičeniami
Cestovateľ F. Kulisev sa v novej knihe venuje úžasnému Slovensku
Vlastné financie na účte naučia stredoškoláka, ako hospodáriť

Komentáre