Život

Konské pólo: Adrenalín ruka v ruke s eleganciou

"Atraktívny šport nesúci v sebe známky rizika a vzrušenia, ale aj elegancie a krásy, prichádza na Slovensko."

, 24. januára 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: I. Polo Klub Bratislava 1888
Pohľad na konské pólo vyvoláva v divákoch zmiešané pocity. Sprevádza ho nebezpečenstvo, keďže v tej vysokej rýchlosti na koňoch s veľkou váhou sa hráčom môže hocičo stať. Spája sa s rizikom a adrenalínom, ktorý dokáže rozbúchať srdce. A ide ruka v ruke s eleganciou a krásou športu, ktorý má dlhú tradíciu. Na Slovensku tento šport nie je veľmi rozšírený, pretože nemáme na to podmienky. No aj napriek tomu sa objavujú snahy priniesť ho aj našim divákom.

Korene v strednej Ázii


Konské pólo môže pôsobiť ako snobský šport, ktorý si môžu dovoliť len tie najvyššie vrstvy. Možno preto je také neuveriteľné, že sa pravdepodobne vyvinulo z jazdeckých hier stredoázijských pastierov. Ešte pred našim letopočtom sa rozšírilo v Perzii a neskôr sa dostalo aj do Číny, Japonska, Iránu a Indie. Veľmi sa zapáčilo anglickým kolonizátorom a bolo rozhodnuté. Prvý jazdecký klub, ktorý vznikol v roku 1859 na Kalkate, preniesli do Anglicka a šport nazvali hokej na koni.

V roku 1886 sa tento šport dostal aj do USA a rozšíril sa postupne po celom kontinente. Asi najviac sa ujal v Argentíne, kde je športom číslo jeden, chov koní sa prispôsobil tomuto športu a Argentína môže byť hrdá na svojich hráčov, ktorí patria k najlepším na svete.

Ilustračné foto Foto: I. Polo Klub Bratislava 1888
Prvá svetová vojna obrala konské pólo o svoju slávu a zničila podmienky pólo klubov. Druhá svetová vojna sa k tomu ešte pridala a dôsledkom toho konské pólo v Európe prakticky zaniklo. Jeho nadšencom to však nebránilo v tom, aby sa neskôr pokúsili tradíciu tohto elegantného športu obnoviť.

Nie najjednoduchšie pravidlá


Konské pólo sa hrá na trávnatom ihrisku, ale veľmi zaujímavou alternatívou je zimné pólo, ktoré sa hrá na snehu, v niektorých prípadoch dokonca na zamrznutom jazere. Rozdiel medzi týmito variantmi je len vo veľkosti a farbe lopty.

Lopta sa prihráva palicou, ktorá je dlhá od 119 do 137 cm, záleží na výške koňa a jazdca. Hrajú proti sebe dva tímy, ktoré tvoria väčšinou štyria hráči. Zápas sa delí na štvrtiny, ktoré sa volajú čaky. Jeden kôň môže odohrať maximálne dve čaky, no ideálne je, keď má hráč pripravených viac koňov.

Ilustračné foto Foto: I. Polo Klub Bratislava 1888
„Jeden kôň hráčovi stačí na chvíľu, nie na odohranie celého zápasu. Keď sa hrá v Európe, tak potrebujete minimálne štyri kone, na každú štvrtinu jedného,“ hovorí Peter Godányi, riaditeľ I. Polo Klubu Bratislava 1888.

Každý má svoj hendikep


Každému hráčovi sa podľa výkonnosti a úrovne hry prideľuje hendikep v hodnote od -2 do 10 bodov.

Hendikep určuje každú sezónu národná komisia pre každú krajinu podľa kvality hry. Medzi kritériá patrí pozícia pri hre, úderová technika, tímový duch a jazdecké umenie. Čím lepší hráč, tým vyšší hendikep má, pričom sa udeľuje na škále od -2 do 10 bodov. Sčítaním hendikepov hráčov sa zistí hendikep tímu. Ak proti sebe nastúpia tímy s rôznym hendikepom, rozdiel sa vyrovná rôznym počítaním gólov v prospech slabšieho tímu.

Spoznajte ho aj vy


Tento krásny šport prichádza opäť na Slovensko. Prvý ročník turnaja bol v roku 2010, potom sa objavovali snahy, ale až v tomto roku sa podarilo zorganizovať druhý ročník turnaja s názvom BMW xDrive Polo On Snow 2013. Predstavia sa na ňom štyri tímy aj so slovenským zastúpením. Nízke Tatry ožijú týmto atraktívnym športom počas víkendu 1. – 3. februára v okolí hotela Grand Castle v Liptovskom Hrádku. Ak nemáte iný program, neváhajte. Napínavú športovú zábavu si užijete zdarma.

Ilustračné foto Foto: I. Polo Klub Bratislava 1888
„Som veľmi rád, že slovenskej verejnosti môžeme opäť priniesť turnaj v póle na snehu. Zimná verzia tohto športu je veľmi atraktívna, čo určite ešte znásobí aj umiestnenie podujatia do nádhernej lokality v Liptovskom Hrádku pri hoteli Grand Castle,“ hovorí riaditeľ I. Polo Klubu Bratislava 1888 Peter Godányi.

Práve on sa rozhodol, že konské pólo priblíži slovenskej verejnosti. O svojich začiatkoch hovorí: „Ja osobne hrávam pólo od roku 2005. Máme to v rodine, koňom som sa venoval od detstva ako profesionálny jazdec parkúru v Rakúsku. Zmeny v zameraní má priviedli až k pólu a rozhodol som sa, že budem tento šport propagovať aj na Slovensku a prinesiem ho viacerým divákom a hráčom.“

Súčasťou je aj Matej „Sajfa“ Cifra


„Je mi potešením, že po dlhšej prestávke budem opäť súčasťou tohto prestížneho turnaja v konskom póle na snehu. Je to šport, ktorý ma veľmi fascinuje, od samotných koní cez outfity až po hru a dávku noblesy, akú ponúka. Tento ročník bude pre mňa osobne výnimočným, keďže okrem moderovania som aj súčasťou BMW tímu, a to ako kondičný tréner aj záložný hráč. Musím otvorene povedať, že kone pod kapotou viem ovládať oveľa jednoduchšie ako tie živé,“ hovorí o svojom pôsobení na turnaji moderátor Matej „Sajfa“ Cifra.

Ilustračné foto Foto: I. Polo Klub Bratislava 1888
V týchto dňoch sa už pripravuje kvalitné ihrisko, ktoré musí spĺňať náročné parametre. Organizačný štáb už valcuje snehovú pokrývku, aby bola čo najlepšie pripravená na trojdňové zápolenia. Veľký dôraz sa kladie aj na bezpečnosť, pretože najmä pre hráčov s nezanedbateľnou hmotnosťou ide o skutočne adrenalínový šport plný rizika.

Na turnaji sa predstavia hráči štyroch tímov z rôznych krajín, a to z Maďarska, Švajčiarska, Rakúska, Poľska, Nemecka, Juhoafrickej republiky a Slovenska. Prvý februárový víkend sa teda v Nízkych Tatrách bude niesť v znamení elegancie a adrenalínu. Netreba si to nechať ujsť.

Komentáre