Život

Náhoda? Život a smrť Lincolna a Kennedyho boli zarážajúco podobné

"História nám prináša rôzne kuriozity. Životy a smrť dvoch amerických prezidentov sú toho dôkazom. Ide iba o náhodu alebo je v tom aj niečo nadprirodzené? "

, 22. novembra 2013 6:00
Na snímke dvaja americkí prezidenti Abraham Lincoln a J. F. Kennedy. Foto: TASR/AP


Práve dnes uplynie 50 rokov od udalostí, ktoré otriasli celou Amerikou. V piatok 22. novembra 1963 zavraždili v Dallase 35. amerického prezidenta, J. F. Kennedyho. Demokratický politik bol zároveň štvrtý v americkej histórii, ktorý ako prezident zahynul rukou vraha.

Tento incident nepohol iba americkou spoločnosťou, ale celým politickým svetom. Kennedy bol pre Američanov symbolom nových ideálov. Tvrdo bojoval proti rasizmu, chystal rozsiahle sociálne programy. V zahraničnej politike sa snažil o zlepšenie vzťahov medzi USA a ZSSR. Jeho smrť bola o to citlivejšia.

Piatok, 22. november, však okrem diplomatických a spoločenských udalostí poukazuje aj na iný, veľmi zaujímavý fenomén, ktorý nám prináša história. Paralely medzi životom a smrťou J. F. Kennedyho a jeho predchodcu Abrahama Lincolna, ktorý vládol o sto rokov skôr, sú až záhadne podobné. Niekto to môže považovať za zhodu okolností, iní sa pozastavia a povedia, že všetko má svoje pravidlá a zákonitosti, teda aj čas a história. Poďme sa pozrieť, ako spojil osud dvoch veľkých amerických prezidentov.

Začiatok politickej kariéry



Prvým momentom, keď si povieme, že podobnosť nemôže byť čisto náhodná, je rok, keď prezidenti začali politickú kariéru.

- Abraham Lincoln v roku 1846 kandidoval vo voľbách do Kongresu USA. Počas svojho pôsobenia v Snemovni reprezentantov vzbudil pozornosť najmä prejavom proti vojne s Mexikom vo chvíli, keď už prakticky skončila víťazstvom.

- Politická dráha J. F. Kennedyho začala presne o sto rokov neskôr, zvolením do federálnej Snemovne reprezentantov v roku 1946 za Demokratickú stranu. V roku 1947 sa vo veku 29 rokov stal senátorom. Členom snemovne bol až do roku 1952, keď bol zvolený do Senátu.

Politické osudy oboch prezidentov sa zhodli aj pri rokoch 1856/1956.

- Abraham Lincoln neuspel pri kandidatúre na kreslo viceprezidenta. Kandidoval za stranu republikánov a skončil na druhom mieste.

- Presne o sto rokov, na tú istú pozíciu kandidoval za demokratov i J. F. Kennedy a rovnako neuspel.

Voľba prezidenta



Čo sa nepodarilo v rokoch 1856/1956, dosiahli obaja o štyri roky neskôr. Takmer na deň presne sa zhodujú dátumy, keď začala ich cesta za prezidentským kreslom.

- Abrahama Lincolna republikáni menovali na prezidentského kandidáta 6. septembra 1860. Ako protikandidátov mal dvoch nominantov, ktorých postavili demokrati - Stephen A. Douglas a John C. Breckenridge.

-J. F. Kennedyho nominovali demokrati 8. septembra 1960. Jeho protikandidátom bol Richard Nixon.

Udalosti sa teda opakovali po sto rokoch. História hovorí o tom, že v oboch prípadoch padli nominácie na utorok.

-Abraham Lincoln bol inaugurovaný v roku 1861.

-J. F. Kennedyho inaugurovali v roku 1961.

Politika



Obaja prezidenti počas svojej vlády presadzovali tvrdý boj proti rasizmu a za rovnoprávnosť všetkých ľudí.
James Getty, v úlohe Abrahama Lincolna Foto: TASR/AP

-Lincolnova politika vyústila do prehlásenia o zrušení otroctva - Emancipation Proclamation. Toto prehlásenie nadobudlo platnosť v roku 1863.

-O sto rokov neskôr - 1963 - Kennedy vydáva správu o občianskych právach - Civil Rights Message, ktorá pojednáva o rovnoprávnosti černochov.

Život



Aj tu im osud nadelil spoločné momenty, či už išlo o radosti, starosti a dokonca aj tragédie.

-Biografie uvádzajú, že každému prezidentovi zomrel jeden syn v čase, keď zastávali prezidentský post. William Lincoln zomrel 20. februára 1862, keď mal 11 rokov. Príčinou smrti bol týfus. Kennedyho syn Patrick zomrel dva dni po narodení. Na svet prišiel o päť a pol týždňa skôr, ako bol termín. Obaja prezidenti prišli rovnako o sestry, ktoré zomreli skôr, než oni začali úradovať v Bielom dome.

-Z veselších udalostí, obe manželky mali v čase sobáša 24 rokov. Prezidenti obľubovali literatúru, obzvlášť Shakespeara a ako hovoria ich životopisy, čítali ich v hojdacích kreslách.

Atentát



A dostávame sa k samotným udalostiam, ktoré pripravili o život Abrahama Lincolna a J. F. Kennedyho.

-Atentát na Abrahama Lincolna bol spáchaný deň pred Veľkou nocou vo štvrtok, keď bol na návšteve Fordovho divadla. Išlo o pohnuté udalosti, bolo práve päť dní po skončení občianskej vojny. Atentátnikom bol herec, fanatický prívrženec juhu John Wilkes Booth. Lincolna strelil do hlavy priamo v divadle, manželka sedela vedľa neho. Prezidentovi sa napriek všemožnej snahe pomôcť nepodarilo a zomrel na druhý deň v piatok 15. apríla 1865. Bootha chytili po chvíli v sklade.
Na archívnej snímke z 22. novembra 1963 prezident John F. Kennedy s manželkou Jacquiline (vpravo), Nellie Connallyovou (vľavo) a jej manželom texaským guvernérom Johnom Connallym sedia v automobile pred atentátom v Texase. Foto: TASR/AP

-Kennedyho smrť zastihla v Dallase. Po skončení návštevy išiel na letisko - viezol sa v aute značky Ford. Atentátnik Lee Harvey Oswald, bývalý príslušník United States Marine Corps, dvoma strelami do hlavy ukončil prezidentov život. Oswald strieľal na Kennedyho zo skladu. Tak ako v prípade Lincolna, aj Kennedyho sprevádzala manželka a sedela vedľa neho. Kennedy zomrel pred Dňom vďakyvzdania v piatok, polhodinu po atentáte. Vraha po chvíli chytili v kine.

Ďalšie paralely



- Obaja prezidenti mali asistentov, ktorí ich varovali pred osudnou cestou. Asistent Abrahama Lincolna sa volal Kennedy a asistent J. F. Kennedyho sa volal Lincoln.

- Obaja atentátnici, ktorí majú na svedomí životy prezidentov, zomreli skôr, než sa dostali pred súd. Johna Wilkes Bootha zastrelili deväť dni pred tým, ako sa mal postaviť pred súd. Lee Harvey Oswalda zastrelil istý Jack Ruby, majiteľ nočného baru, ktorý svoj čin ospravedlňoval tvrdením, že chcel pomstiť prezidentovu smrť.

- V príde smrti Lincolna i Kennedyho sa malo jednať o spiknutie, prípady sa však nepodarilo dodnes objasniť, keďže obaja atentátnici zomreli skôr, než stihli vypovedať. A aby sme nezabudli. John Wilkes Booth sa narodil v roku 1839 a Lee Harvey Oswald sa narodil v roku 1939.

- Trošku čierneho humoru, ktorý zľudovel a hovorí o tom. Abraham Lincoln bol týždeň pred atentátom v meste Monroe v štáte Maryland. O J. F. Kennedym sa zase hovorí, že týždeň pred atentátom trávil v spoločnosti Marilyn Monroe. Skutočne ide iba o vtip, keďže sexidol 60. rokov zomrel o rok a dva mesiace skôr, ako bol zavraždený prezident.

- Poslednou zaujímavou paralelou boli nástupcovia po zavraždených prezidentoch. Prezidentské miesto po Lincolnovi obsadil 17. americký prezident Andrew Johnson a Lyndon B. Johnson bol 36. americký prezident, ktorý nahradil J. F. Kennedyho.

Komentáre