Život

Highlighty týždňa: Zlato, kauzy, sopky, zemetrasenia, koniec sveta

"Čo nám priniesol skončený týždeň? Zasmiali sme sa, zamysleli, možno poplakali. "

, 26. mája 2013 6:00
Švédski hokejisti sa tešia z titulu hokejových majstrov sveta. Foto: TASR/AP
Čas plynie rýchlejšie ako voda a my máme ďalší týždeň za sebou. Hlavne mužská populácia sa pozerá po uplynulých dňoch so sentimentom. Väčšina z nás sa musela od hokejových obrazoviek, z hokejového sveta, presunúť späť do reality k všedným povinnostiam, ako sú vynášanie smetí či nákupy. Čaká nás dohnať zanedbané, keďže sme sa väčšmi venovali milenke menom šport ako polovičke menom manželka, priateľka alebo frajerka. Nebolo to ale jediné, o čo sme prišli počas hokejového šampionátu. Pozrime sa teda spolu na niekoľko zaujímavých udalostí, ktoré nám priniesol končiaci týždeň.

Tak poporiadku. Švédi sa stali po deviatich rokoch hokejoví majstri sveta. Finále nám však prinieslo niekoľko jedinečných naj. Švajčiari ako finálový sparingpartner Švédska neokúsili počas celého turnaja trpkosť prehry. Vynahradili si to až vo finále. Vyfasovali päťku a ostali im oči pre plač, strieborné medaily a závisť, keď videli, ako si tri korunky preberajú od Švajčiara, zubára a šéfa IIHF v jednej osobe, Reného Fasela pohár šampiónov. Švédom sa zase podarilo prelomiť kliatbu, keď po dlhých 27 rokoch získala zlato hostiteľská krajina.

Nepokoje v metropole Švédska Foto: TASR/AP
Kým sa ale Švédi v útrobách Globe arény tešili, pili a hodovali, v uliciach Štokholmu sa už pomaly a isto schyľovalo k nepokojom a protestom. Švédsko sa zrejme rovnako ako ostatné krajiny nevyhnú dráme, ktorej sme dali globálne meno ekonomická kríza. Zatiaľ si to odnášajú autá a budovy, ktoré horia ako jánske ohne, no situácia môže dospieť k fatálnemu koncu a potom si to odnesieme všetci.

Búrka v nočníku alebo kauza, (ne)kauza, sa odohrala aj na rodnej matičke hrude slovenskej. Podľa istého pána Suchodolinského, údajného autora správy sa vo Vojenskej spravodajskej službe vybudoval taký veľký tunel, že by sme sa všetci divili. Rád by o ňom hovoril, no najskôr mu to musia dovoliť kompetentní. Novinárov táto kauza zaujala, venovali jej svoj čas. Do deja zapojili exministrov obrany Galka a Bašku. Pán Baška mal byť dokonca hlavným architektom celého tunelu. Na konci týždňa však vystúpil súčasný šéf rezortu, minister Glváč a celú kauzu ukončil vyjadrením, že: "K žiadnemu tunelovaniu nedošlo. Dokument, ktorý bol odovzdaný špeciálnej prokuratúre aj osobitnému parlamentnému kontrolnému výboru, nie je podľa neho autentický, ale ide o kompilát faktov, zavádzajúcich informácií aj účelových a nepravdivých hodnotiacich úsudkov." Horúci zemiak je teraz v rukách pánov Suchodolinského a Galka, ktorí zrejme budú čeliť trestnému oznámeniu zo strany ministerstva obrany za šírenie (ne)právd.

Na snímke z 17. mája 2013 osemdesiatročný japonský lyžiar Júičiró Miura (vpravo) a jeho syn Juičiro počas zdolania najvyššej hory sveta Mount Everestu. Foto: TASR/AP
Trošku iné starosti ako Štokholm alebo slovenské ministerstvo obrany mal Júičiró Miura. Že vám to meno nič nehovorí? Okrem toho, že je to Japonec, teda 80-ročný Japonec, teda najstarší Japonec. Prosto najstarší horolezec na svete, ktorý zdolal najvyššiu horu sveta, 8 848 metrov vysoký Mont Everest. Podarilo sa mu to už asi tretíkrát, možno aj viac, pri Japoncoch nikdy nevieme, tí už postvárali kadejaké kúsky. Keď na Mount Everest vyliezol prvý raz, mal 70 a potom 75 rokov. Už v 75-ke chcel byť najstarším mužom, ktorému sa to podarí, no predbehol ho o rok starší Nepálec Min Bahádur Šerčan. Ten sa tam vtedy vydriapal o deň skôr. Japonec sa asi z prvenstva tešiť dlho nebude. Ako svetové média uvádzajú, Japoncov nepálsky rival sa pripravuje na vlastný výstup, ktorý chce uskutočniť budúci týždeň. My len dodávame, ak sa nestane nejaká nepredvídaná udalosť, aká sa môže prihodiť človeku vo vysokom veku.

Exkurz týždenných udalostí ukončíme tak, ako sme začali, teda pozitívne. Slovenskému parlamentu sa podarilo schváliť novelu Trestného zákona, podľa ktorej sa znižuje dolná hranica trestnej sadzby pri drogovej trestnej činnosti. Kostarická sopka Turrialba neďaleko hlavného mesta chrlí popol a dym. Aljašská sopka Mount Pavlof chrlí lávu a mračná popolu a ohrozuje leteckú dopravu. Východné pobrežie Kamčatky zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Severnou Kaliforniou otriaslo zemetrasenie. Seizmické vlny zo zemetrasenia na Ďalekom východe cítili až v Moskve.

Možno prichádza toľkokrát proklamovaný koniec sveta...

Komentáre