Život

Highlighty týždňa: Začalo to krásne s Američanmi, skončilo zle s Fínmi

"Uplynulý týždeň bol zase zasvätený hokeju. Na začiatku sme sa tešili, potom prišlo sklamanie."

Kristína Grebáčová, TASR, 19. mája 2013 6:00
Na snímke radosť slovenských hokejistov po víťazstve 4:1 v zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Štokholme a Helsinkách, Slovensko - USA, vo fínskej metropole Helsinki 14. mája 2013. Výhrou si Slováci zabezpečili postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Foto: TASR/Martin Baumann

Ďakujeme, Lotyšsko!

V pondelok sa naše šance na postup do štvrťfinále zvýšili. Postarali sa o to hokejisti Lotyšska, ktorí zdolali Francúzsko 3:1. Od toho momentu zverenci trénera Vladimíra Vůjteka vedeli, že postup majú opäť vo vlastných rukách.

Utorkové šťastie

Hoci tohtoročné majstrovstvá sveta nevyzerali, že by boli pre nás stvorené, podarilo sa nám ísť ďalej. V utorok sa naša reprezentácia postavila na ľade proti Američanom a išlo o rozhodujúci zápas.

Na snímke sprava brankár Rastislav Staňa, Ivan Švarný (Slovensko) a Tim Stapleton (USA) v zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Štokholme a Helsinkách, Slovensko - USA, vo fínskej metropole Helsinki 14. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka už pred stretnutím vedeli, že víťazstvo v riadnom hracom čase im zabezpečí postup. Plán začali napĺňať expresne, keď už v úvodných štyroch minútach Radivojevič a Bartek potrestali zaváhania brankára Bishopa. V druhej časti zvýšil náskok na tri góly po skvelej presilovkovej kombinácii obranca Vydarený, na konci tretiny korigoval na 3:1 Kristo. V samom závere zápasu spečatil triumf Slovákov do prázdnej americkej bránky Daňo.

"Som rád, že môj gól pomohol k postupu. Máme českého trénera, tak sa aj české šťastíčko na nás usmialo. Vedeli sme, že máme doma veľa neprajníkov, i keď si myslím, že v našej situácii sme skôr potrebovali povzbudenie než kritiku. Verím, že môžeme štvrťfinálového súpera potrápiť," povedal pre RTVS autor prvého gólu Branko Radivojevič.

Štvrtkové nešťastie

Po zápase s USA sa začalo potichučky povrávať, že by sme mohli obhájiť minuloročné striebro. Čakalo sa, s kým budeme ďalej hrať – či sa postavíme proti Fínom, alebo našimi ďalšími protivníkmi budú Rusi. Zápas medzi nimi rozhodol, že našimi súpermi budú Fíni.

Na snímke vľavo Marcel Haščák (Slovensko) a vpravo Janne Jalasvaara (Fínsko) bojujú o puk počas štvrťfinálového zápasu majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Štokholme a Helsinkách, Fínsko - Slovensko, vo fínskej metropole Helsinki 16. mája 2013. Slováci prehrali vo štvrťfinále šampionátu s domácim Fínskom 3:4. Foto: TASR/Martin Baumann
Bojovali sme proti nim vo štvrtok, no nepodarila sa nám úvodná tretina, v ktorej sme pohybom nestačili na severanov a inkasovali sme v nej tri góly. Až v druhej časti sme sa dostali do herného tempa a výsledkom nášho snaženia boli trefy Miklíka a Sekeru.

Na začiatku tretej tretiny Slováci zmazali manko, keď vyrovnal Surový, no Fínom vrátil náskok v 49. min Aaltonen. V dramatickom závere sa už "vůjtekovcom" vyrovnať nepodarilo.

Slováci tak nezlomili fínsku kliatbu, nad severanmi nevyhrali už dlhých deväť rokov. Šnúru prehier s reprezentantmi z "krajiny tisícich jazier" natiahli na desať stretnutí. Z lúčiaceho sa tímu vyhlásili ako trojicu najlepších hráčov na turnaji brankára Rastislava Staňu, obrancu Andreja Sekeru a útočníka Branka Radivojeviča.

Na snímke najlepší slovenskí hokejisti počas hokejových majstrovstiev sveta v Štokholme a Helsinkách zľava Andrej Sekera, Branko Radivojevič a brankár Rastislav Staňa. Slováci prehrali vo štvrťfinále šampionátu s domácim Fínskom 3:4 v helsinskej Hartwall Arene 16. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
"Keď bolo po prvej tretine 0:3, nikto nečakal, že sa ešte vrátime do zápasu. No nám sa to podarilo a tým sme ukázali veľmi veľa. Škoda toho bojovného výkonu, ktorý dnes chalani odovzdali. Spravili sme zbytočné defenzívne chyby v prvej tretine, čo nás stálo tie tri góly. Aj ja som urobil chybu na konci, keď išlo vlastne o všetko. Dostať štyri góly vo štvrťfinále je príliš veľa," povedal po zápase kapitán našej reprezentácie Miroslav Šatan.

Naše účinkovanie na majstrovstvách sveta teda skončilo.