Život

Highlighty týždňa: Tatranský ľadový dóm stavali sochári 30 dní

"Spoznali sme nominovaných na Krištáľové krídlo. Ukážeme vám víťaznú fotku Czech Press Photo. RTVS pripravila sériu adventných koncertov. Lucie Bíla vystúpila v Bratislave."

TASR/Webmagazin.sk, 26. novembra 2018 9:00
Tatranský ľadový dóm postavený v štýle Baziliky svätého Petra v Ríme a Berniniho kolonádou na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách opäť otvorili Tatranský ľadový dóm, jednu z najväčších zimných turistických atrakcií v regióne. Sochári z niekoľkých krajín ho stavali nepretržite 30 dní, 12 hodín denne.

„Ide už o šiesty ročník, tento rok sa nesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonády a je vytvorený z rekordných 225 ton ľadu, ktoré sú rozložené do 1880 kusov ľadových blokov," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová. Tatranci veria, že ľadový chrám vydrží aspoň do apríla. Podľa Littvovej však všetko závisí od počasia.Krištáľové krídlo


Porota Krištáľového krídla rozhodla o nomináciách pre aktuálny ročník. Mená laureátov v desiatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie počas slávnostného galavečera 27. januára 2019 v priamom prenose na Jednotke RTVS. Po prvý raz dostanú ocenenie aj startupisti v novej kategórii Inovácie a startupy.

Rozhodovalo sa aj o laurátovi Mimoriadnej ceny. Verejnosť zaslala na toto ocenenie návrhy na 46 osobností. "Je to najvyšší počet nominácií za celé obdobie Krištáľového krídla," povedal Gabriel Csollár. "Z nich sme vybrali tento rok iba jednu výnimočnú osobu, ktorá dokonale spĺňa predpoklady na mimoriadne ocenenie. Je to odborníčka pre paliatívnu medicínu, doktorka Kristína Križanová."

Na snímke poslední laureáti ocenenenia Krištáľové krídlo. Foto: TASR/Dano Veselský


Czech Press Photo


Titul Fotografia roka v aktuálnom ročníku súťaže Czech Press Photo získala snímka Lukáša Zemana Orangutania matka s umierajúcim potomkom. Fotografia urobená na Borneu uspela v konkurencii šiestich tisícov prihlásených záberov, informoval server Denik.cz.

"Táto snímka zobrazuje vzťah medzi človekom a prírodou, tiež úplne zreteľne ukazuje okamžitý vplyv zásahu človeka do prirodzeného poriadku života," zhrnul vyhlásenie medzinárodnej poroty jej člen a fotograf denníka The New York Times Joao Silva.Adventné koncerty


Rozhlas a televízia Slovenska prinesie tento rok štyri adventné koncerty zo Sniny, Haliča, Tatranskej Lomnice a Skalice. Počas nich predstaví osem neziskových organizácií a občianskych združení.

"Jeho hlavným poslaním je ukázať v adventnom období zaujímavé miesta na Slovensku, inšpiratívnych ľudí a projekty, ktoré pomáhajú ľuďom," priblížil projekt programový riaditeľ televíznej časti Marek Ťapák.

Koncerty odvysiela RTVS na Dvojke každú adventnú nedeľu naživo od 2. do 23. decembra. Nasledujúce pondelky ich v repríze uvedie Rádio Slovensko.

Speváčka Sima Martausová. Foto: TASR/Branislav Račko


BEZ KOMENTÁRA: Vianočný koncert Lucie Bílej v Bratislave

Komentáre