Život

Highlighty týždňa: Čiara je najúspešnejším slovenským filmom

"Román Jozefa Banáša preložili do tureckého jazyka. Poznáme víťaza Berlinale. Časopis Slovenka oslávil 70 rokov. Cyklus Prvá vyšiel na DVD."

TASR/Webmagazin.sk, 26. februára 2018 9:00
Na snímke herec Tomáš Maštalír počas tlačového brífingu s tvorcami slovensko-ukrajinského filmu Čiara. Foto: TASR - Pavol Zachar
Film Čiara sa zaradil medzi najúspešnejšie slovenské filmy v histórii samostatného Slovenska. V celkových tržbách ho predbehli len zahraničné snímky Avatar (2009) a Mimoni (2015). Do kín prilákal takmer 330.000 divákov a jeho tržby sa vyšplhali na necelých 1.750.000 eur.

"Som hrdá na to, že sa nám to spoločne s celým tímom, ktorý za filmom Čiara stál, podarilo. Už pri jeho tvorbe sme mali isté očakávania, ale keďže vieme, aká je situácia so slovenským filmom, toto číslo prekonalo aj naše najodvážnejšie predstavy. Som veľmi vďačná a verím, že aj vďaka tomu si ľudia začnú slovenské filmy, do ktorých ich tvorcovia investujú mnoho úsilia i peňazí, všímať viac," uviedla pre médiá producentka filmu Wanda Adamík Hrycová.

V desiatke najúspešnejších filmov v našich kinách podľa tržieb, figuruje okrem Čiary aj romantická komédia Všetko alebo nič, film Únos a tiež Bathory z roku 2008.Zóna nadšenia v Turecku


Román Zóna nadšenia od spisovateľa Jozefa Banáša si už môžu prečítať aj tureckí čitatelia. Knihu, popisujúcu dramatické udalosti v strednej Európe v období rokov 1968 až 2008, vydalo jedno z piatich najväčších vydavateľstiev krajiny Destek Istanbul pod názvom Za oponou (Perde Arkasi).

"Prezentácia bola súčasťou osláv 25. výročia naviazania diplomatických vzťahov medzi Tureckom a Slovenskom," povedal pre TASR Jozef Banáš. Jeho knihu, ktorú preložil významný diplomat a prekladateľ Umut Arik, uviedla do života veľvyslankyňa Slovenskej republiky Anna Tureničová za prítomnosti diplomatov, politikov, novinárov a predstaviteľov kultúry.Slovenka má 70


Časopis Slovenka oslávil 70 rokov od prvého vydania. Od 20. februára 1948 vychádzala dvakrát do mesiaca na 16. stranách ako slovenská mutácia časopisu československého ministerstva poľnohospodárstva "Venkovská žena". Na historicky prvej titulke bol portrét dievčatka z Detvy, ktoré fotograf nasnímal v slovenskom tradičnom kroji na folklórnych slávnostiach.

Slovenka prežila rôzne fázy vývoja, dosiahla podporu čitateliek a v istých obdobiach náklad pre súčasné časopisy ťažko dosiahnuteľný. Najúspešnejšie ženy oceňuje na slávnostnom odovzdávaní cien v súťaži Slovenka roka. Časopis je dostupný aj v internetovom vydaní.

Jubileum slávi spolu s folklórnym súborom Lúčnica.Berlinale


Hlavnú cenu Zlatý medveď získala snímka rumunskej režisérky Adiny Pintilieove s názvom Touch Me Not. Vo svojom filme o sexualite, kráse a intimite využíva experimentálne techniky, pričom zobrazuje ľudí v úplnej nahote, aby zvýraznila ich túžbu po kontakte. Prepäté sexuálne scény pritom označili mnohí kritici za neúnosné, upozornila DPA. Do hlavnej súťaže festivalu bolo zaradených celkove 19 snímok.Cenu Kamera Berlinale udelili na festivale českému režisérovi a hercovi Jiřímu Menzelovi. Za Menzela ju prevzal rakúsky herec Peter Simonischek, s ktorým hrajú vo filme Tlmočník slovenského režiséra Martina Šulíka hlavné postavy. Snímku následne uviedla prestížna festivalová sekcia Panorama Special.Cyklus Prvá na DVD


Prvá - cyklus dokumentárnych portrétov významných slovenských žien, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života, vychádza na DVD.

"Slováci nemajú svoju Johanku z Arcu," hovorí v tejto súvislosti producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. "Nemám na mysli žiadne sufražetky, ale reálne hrdinky - postavy - osobnosti, ktoré by v našom povedomí viditeľne rezonovali podobne ako napríklad Štúr. Lenže o takých ženách, ktoré by boli rovnakým 'pojmom', nevieme a ani sa o nich neučíme. Cyklus Prvá má preto ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú."

Komentáre