Život

Farár zo Sierra Leone našiel 709-karátový diamant

"Drahokam, ktorý teraz musia oceniť, je najväčším objaveným diamantom na území spomínaného štátu od roku 1972. "

TASR, 19. marca 2017 9:00
Ilustračná fotografia Foto: Pixabay
Jeden z najväčších surových diamantov na svete našiel kresťanský duchovný na východe afrického štátu Sierra Leone. Informovala o tom vo štvrtok tamojšia štátna televízia.

Drahokam, vážiaci 709 karátov, patrí k 20 najväčším doteraz nájdeným surovým diamantom. Z bezpečnostných dôvodov ho previezli do Sierraleonskej centrálnej banky v metropole Freetown.

Diamant podľa tamojšej vlády objavil miestny farár Emmanuel Momoh v bani v dedine Koyadu na východe sierralenského okresu Kono.

Drahokam, ktorý teraz musia oceniť, je najväčším objaveným diamantom na území spomínaného štátu od roku 1972. Vtedy v Sierra Leone našli taktiež v okrese Kono 969-karátový diamant známy ako Hviezda Sierry Leone, informovala spravodajská stanica BBC.

Drahokam v stredu, ešte pred prevozom do centrálnej banky, putoval do rúk prezidenta Ernesta Koromu. Ten prisľúbil, že diamant bude predaný v rámci transparentnej medzinárodnej dražby tomu, kto zaň ponúkne najvyššiu sumu.

Sierra Leone je v dôsledku 11-ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila v roku 2002, stále jednou z najchudobnejších krajín sveta. Konflikt sa stal neslávne známym pre obávaných povstaleckých lídrov vyzbrojených vďaka ziskom z predaja "krvavých diamantov", ťažených vo vojnovej zóne civilistami v krutých podmienkach.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Tento Slovák má doma rekordnú zbierku starších mobilov
Anna Kalmanová sníma dreveným fotoaparátom najčastejšie prírodu
Highlighty týždňa: Najviac cien OTO má Adela Banášová
Nájsť rovnováhu medzi časom online a offline vám pomôže táto appka

Komentáre