Život

Kráľovský trojuholník: Príbeh princa Charlesa, Lady Diany a Camilly

"Dnes princ Charles oslavuje ôsme výročie svadby s Camillou Parker Bowlesovou. Jeho prvé manželstvo s Lady Dianou bol sen, ktorý sa rozplynul."

Kristína Grebáčová, TASR, 9. apríla 2013 12:00
Lady Diana, princ Charles a Camilla Foto: TASR/AP Photo
Charles Philip Arthur George, syn britskej kráľovnej Alžbety, sa narodil 14. novembra 1948. Vzdelanie získal na Gordonstoun School v Škótsku a na univerzite v Cambridgi, kde vyštudoval odbor archeológia a antropológia, neskôr aj odbor história.

Titul Princ z Walesu získal v roku 1969 a v roku 1970 zaujal čestné miesto v Snemovni lordov britského parlamentu. Do Kráľovských námorných síl vstúpil v roku 1971. Medzi jeho záujmy patria otázky životného prostredia, maľba a architektúra.

Do života mu vstúpila Diana


Jeho prvé manželstvo s Lady Dianou patrilo k najsledovanejším vzťahom sveta. Vydržalo však 15 rokov, potom sa rozviedli.

Na archívnej snímke z 29. júla 1981britský princ Charles bozkáva nevestu , princeznú Dianu , za slobodna Dianu Spencerovú, na balkóne Buckinghamského paláca v Londýne po ich kráľovskej svadbe 29. júla 1981. Foto: TASR/AP Photo
Princezná Diana, za slobodna lady Diana Spencerová, je treťou zo štyroch detí lorda a lady z Anthorpu. Narodila sa 1. júla 1961. Jej rodičia sa rozviedli v roku 1969.

Diana navštevovala West Heath School v južnom Anglicku a súkromný penzionát v Švajčiarsku. Pred sobášom pracovala v materskej škole v Londýne ako vychovávateľka. Potom sa zoznámila s následníkom trónu. Romantický sobášny obrad v londýnskej Katedrále sv. Pavla sa konal 29. júla 1981. V ďalšom roku, 21. júna, sa im narodil prvý syn William Arthur Philip Louis. Princ, prezývaný Wills, sa stal po otcovi druhým následníkom britského trónu.

Dianine zdravotné problémy


Už v tom čase po narodení prvého syna sa objavili prvé Dianine zdravotné problémy. Trpela postnatálnou depresiou. Druhý dyn, Harry, sa im narodil 15. septembra 1984. Keď mal jeden rok, v m=diách sa začali objavovať prvé správy o tom, že v manželstve princa Charlesa a Lady Diany sú problémy. Na začiatku sa však nevedelo, čo tie problémy spôsobilo.

Na archívnej snímke z 22. júna 1982 britský princ Charles a jeho manželka Diana držia v náručí svojho novorodeného syna Williama počas odchodu z nemocnice sv. Márie v Londýne. Foto: TASR/AP Photo

Manželstvo bez lásky, aféra s láskou


Rok 1986 sa možno stal pre ich manželstvo osudným. Vtedy princ Charles obnovil svoj pomer s Camillou Parker Bowlesovou a vyjadril sa, že je to láska jeho života. Pre manželku určite nie je nič príjemné, keď manžel označí takýmto slovným spojením inú ženu. Trojuholník sa tým pádom zamotal. Diana trpela bulímiou.

Aj napriek tomu, že manželia začali žiť oddelene, snažili sa zachovať si dekórum a aj naďalej si plnili oficiálne povinnosti. V júni 1992 sa ich spoločný život odhalil celému svetu. Vyšla kniha Diana – jej pravdivý príbeh autora Andrewa Mortona. Kniha opisuje manželstvo bez lásky a Dianin pokus o samovraždu, ktorým si chcela získať manželovu pozornosť.

Britský princ Charles (vľavo) a jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu. Foto: TASR/AP Photo
V januári 1993 sa svet o mimomanželskom vzťahu princa Charlesa dozvedel aj iným spôsobom. Noviny publikovali úryvky z nahrávky známej ako "Camillagate", ktorá obsahovala úryvky z telefonického rozhovoru medzi Charlesom a jeho milenkou. O rok na to už princ vedel, že nemá čo skrývať a v televíznom interview sa priznal, že s Camillou má pomer.

Dianina láska patrila tiež inému


V roku 1994 sa prišlo na to, že Diana bola tiež zamilovaná do niekoho, kto do manželstva nepatril. Anna Pasternaková vydala knihu Zamilovaná princezná, ktorá odhalila ľúbostný vzťah medzi Dianou a dôstojníkom jazdectva Jamesom Hewittom. Knihu verejne odsúdili, Diana sa však neskôr k pomeru priznala.

V roku 1995 sa už aj kráľovná Alžbeta v liste adresovanom Charlesovi a Diane vyjadrila za čo najskorší rozvod. A tak sa no dva mesiace na to aj Diana rozhodla, že to nebude práve najhorší nápad a s rozvodom súhlasila. Tento deň nazvala "najsmutnejším v svojom živote".

Na archívnej snímke zo 6. septembra 1995 britský princ Charles (vpravo) , jeho odcudzená manželka princezná Diana (druhá vľavo) a ich dvaja synovia Harry (druhý vľavo) a William (druhý vpravo) v prestížnej strednej škole Eton College pri Windsore. Foto: TASR/AP Photo
V júli roku 1996 Charles ponúkol Diane finančné vyrovnanie, ktoré má okrem iného zahŕňať jednorazovú sumu 15 miliónov libier. Diana podľa britských novín Sun tento návrh prijala.

31. augusta 1997 sa Diana smrteľne zranila pri automobilovej nehode v Paríži iba niekoľko hodín pred plánovaným návratom do Veľkej Británie.

Princ Charles sa druhýkrát oženil 9. apríla 2005. Vzal si, podľa jeho slov – svoju životnú lásku Camillu.

Komentáre