Život

Šokujúce fakty o našej planéte: Toto ste vedeli?

"Dnes si pripomíname Svetový deň Zeme."

TASR, 22. apríla 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR - NASA
Do osláv Svetového dňa Zeme, ktorý si verejnosť oficiálne pripomína od roku 1990, sa dnes po celom svete zapoja milióny ľudí. Aj na Slovensku sa pri tejto príležitosti uskutoční viacero podujatí, ktorých cieľom je pripomenúť krehkosť planéty. Mottom tohtoročného svetové dňa je Tvár klimatickej zmeny (The Face of Climate Change).

Klimatické zmeny a globálne otepľovanie patria medzi najdiskutovanejšie environmentálne témy, ktorých dôsledky badať už aj na Slovensku. Očakáva sa, že klimatické zmeny spôsobia v roku 2075 predĺženie hlavného vegetačného obdobia o 43 dní a v severných poľnohospodársky využívaných oblastiach až o 84 dní. Oteplenie k nám prinieslo napríklad nové druhy živočíchov zo stredomorskej oblasti, napríklad komára Anophelesa, ktorý môže šíriť maláriu.

Šokujúce fakty o našej planéte


V súčasnosti patrí 22. apríl medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. O tom, že je čo zachraňovať, svedčí napríklad to, že každý deň vyhynie do 150 živočíšnych a rastlinných druhov. Pri niektorých je zas situácia kritická. "Od roku 1950 sa vylovilo až 90 percent všetkých veľkých druhov rýb, ktoré tak radi jeme: tuniaky, mečúne, tresky či halibuty," priblížila hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Poukázala aj na to, že každé dve sekundy zmizne prales vo veľkosti futbalového ihriska, ako aj to, že 780 miliónov ľudí nemá prístup k čistej vode.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 ešte ako Deň Zeme americký senátor Gaylord Anton Nelson. Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu jeho ochrany v prostredí, v ktorom sa pohybovali. Študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii prvý raz zorganizovali Deň Zeme v roku 1970 formou protestného happeningu. Podľa jedného zo zdrojov sa na ňom zúčastnilo 20 miliónov ľudí.

Najmä ľudia citlivo reagujúci na zhoršujúcu sa situáciu a na zmeny v životnom prostredí poukazovali na fakt, že planétu Zem čoraz viac ohrozuje činnosť človeka. Aktivisti i ekológovia od roku 1970 spustili kampane a výzvy na spoločné úsilie - na záchranu planéty. Adresátom výziev sa stala aj široká verejnosť s tým, aby neostávala ľahostajnou k stavu, v akom je a do akého sa postupne dostávala Zem.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Čo na Slovensku?


Na Slovensku sa pri príležitosti Dňa Zeme konajú viaceré aktivity. Vyčistiť korytá a brehy riek na Slovensku, zveľadiť okolie záhrad a parkov, ale aj podporovať výchovno-vzdelávacie programy pre deti a mládež. Aj takýmto spôsobom si rezort životného prostredia pripomenie Medzinárodný deň Zeme - 22. apríl. "Cieľom týchto aktivít je vzbudiť záujem o životné prostredie a svojím aktívnym prístupom urobiť niečo pre svoje okolie. Práve Deň Zeme je vhodnou príležitosťou, ako podnietiť verejnosť a riešiť globálne problémy našej planéty," povedal hovorca envirorezortu Maroš Stano.

V Banskej Bystrici, na Horehroní či v Nízkych Tatrách sa tak bude upratovať na viacerých miestach. Čistiť sa majú aj brehy rieky Laborec a pripravujú sa aj akcie v okolí niektorých vodných nádrží a tokov. Slovenská agentúra životného prostredia realizuje aj workshopy a školenia s environmentálnou problematikou.

Najšokujúcejšie fakty o našej planéte:

Až 80 % všetkého života na Zemi sa nachádza v oceánoch.

Od roku 1950 sa vylovilo až 90 % všetkých veľkých druhov rýb, ktoré tak radi jeme: tuniaky, mečúne, tresky či halibuty.

Prírodné rezervácie, ktoré poznáme na súši momentálne na moriach prakticky neexistujú. Morský život tak nie je chránený.

Štyri pätiny lesov, ktoré pokrývali pred 8000 rokmi polovicu zemskej pevniny sú nenahraditeľne poškodené alebo úplne zničené.

Každé dve sekundy zmizne prales vo veľkosti futbalového ihriska.

Odlesňovanie je zodpovedné za jednu pätinu všetkých svetových emisií skleníkových plynov a preto je obrovským prispievateľom ku klimatickej zmene.

Poľnohospodárstvo je zodpovedné za 14 % emisií skleníkových plynov.

Ekologické farmárčenie je schopné vyprodukovať až o 30 % viac plodín na jeden hektár.

780 miliónov ľudí nemá prístup k čistej vode.

Viac ľudí má na svete mobilný telefón ako toaletu.

Takmer jedna miliarda ľudí na svete nemá dostatočný prístup k potravinám.

Každý deň vyhynie až do 150 druhov.

Komentáre