Život

Ochráňte sa pred nástrahami búrky. Len bleskozvod nestačí

"Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku."

TASR, 14. júla 2017 8:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Slovenský hydrometeorologický ústav v lete pravidelne vydáva výstrahu pred búrkami. Aj po tieto dni nie sú búrky sprevádzané bleskami žiadnou výnimkou.

UNIQA poisťovňa každoročne eviduje poistné udalosti, pri ktorých blesky zničili elektrické zariadenia, rozvody, spotrebiče či počítačové siete a aj preto upozorňuje svojich klientov na búrky prostredníctvom SMS správ.

Priame alebo nepriame škody


Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku. Priamy úder blesku znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Škody spôsobené priamym úderom blesku sú automaticky kryté v základnom poistení domácnosti. Ak blesk udrie priamo, sú účinky blesku tepelné, mechanické a elektromagnetické.

Nepriamy úder blesku je poškodenie alebo zničenie predmetov poistenia prepätím spôsobeným napäťovou špičkou v elektrickej sieti alebo atmosférickým prepätím. Ak sa napríklad po nepriamom údere blesku poškodia elektrospotrebiče, poisťovňa škody uhradí, ak je domácnosť proti nepriamemu úderu blesku pripoistená.

Nefunkčné spotrebiče


"Naša štatistika hovorí, že väčšina zmlúv na poistenie domu a domácností sa už dnes uzatvára s balíkom pripoistení, súčasťou ktorého je aj nepriamy zásah blesku. Pri nepriamom údere blesku zostanú spotrebiče zväčša nefunkčné, aj keď zvonku nevidieť poškodenie. Aj preto poisťovne vyžadujú vyjadrenia od príslušného odborného servisu poškodeného elektrospotrebiča. Najčastejšie ide o poškodenie elektroniky, v prípade rodinných domov sú to najmä zabezpečovacie zariadenia a satelity,“ približuje Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne.

"Bleskozvod je už v súčasnosti samozrejmosťou, iba vonkajšia ochrana však domácnosť pred úderom blesku neochráni. Ak chcete zabrániť škodám po údere blesku, je potrebné vytiahnuť spotrebiče zo zásuviek alebo sa istiť tzv. prepäťovou ochranou. Ak odchádzate z domu na dlhší čas na dovolenku alebo služobnú cestu, odpojte televíziu, počítač aj všetky elektrické prístroje z elektrickej siete aj anténnych prívodov," radí Koch.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Teplo na pracovisku musí zamestnávateľ riešiť, môže spôsobiť i závraty
Horúce počasie ovplyvnilo aj kamzíkov, ich počet mierne klesol
Sezóna melónov je tu: Ako si vybrať v obchode ten najlepší?
Táňa Pauhofová má už svoju tabuľku na Moste slávy. Hrať ju stále baví

Komentáre