Život

Šport v ohrození! Výbuch v Bostone nie je prvý svojho druhu

"Človek športuje, aby si upevnil zdravie a postaral sa tak o dlhý život. No namiesto toho ho práve vtedy zasiahne smrť."

, 16. apríla 2013 15:00
Zranená žena dostáva pomoc po explózii počas Bostonského maratónu 15. apríla 2013 v Bostone. Foto: TASR/AP Photo
Útok počas bostonského maratónu šokoval celý svet. Hoci bostonská polícia nemala žiadne podozrenie ani informáciu o tom, že by mohlo dôjsť k útokom počas maratónu, stalo sa tak. Dve explózie v oblasti cieľovej rovinky zabili troch ľudí a viac ako 100 osôb je zranených, niektorí z nich veľmi vážne.

Spravodajská televízia CNN informovala, že lekári amputovali najmenej desať končatín. Podľa tejto televízie bomba obsahovala guľové ložiská, ktoré sa pri výbuchu šírili do priestoru obrovskou rýchlosťou a spôsobili vážne zranenia zasiahnutým osobám najmä na dolných končatín.

Podobné svedectvo podal aj Mario Junek, jeden z 15 Čechov, ktorí bežali maratón v Bostone. Vyviazol bez zranení, hoci sa vo chvíli explózie od nej nachádzal len približne 100 metrov. Český bežec spadol a asi päť minút ležal. "Potom som v šoku dobehol do cieľa. Buchlo to v sektore pre divákov a zasiahlo to aj bežcov," opísal Junek udalosť pre Českú televíziu. Dodal, že si užíval posledné metre behu, keď sa situácia zmenila na horor.

"Lietali ohrady, drevo z tribún a bohužiaľ, zbadal som aj ľudské končatiny. V tom šoku som určite videl tak päť až desať zranených. Bolo to hrozné. Všade bol dym. Ľahol som si na zem a radšej počkal," uviedol Junek o tragédii, ktorá si vyžiadala najmenej troch mŕtvych a vyše 140 ranených.

"Dobiehali sme, ľudia fandili. Bola tam skvelá atmosféra a skvelá podpora od divákov. A zrazu sa z ničoho nič ozvali dva výbuchy a všetko jednoducho lietalo. Nastala panika a polícia mala plné ruky práce," povedal český bežec.

Ľudia podliehali panike a utekali, ale polícia to všetko organizovala a koordinovala, aby každý vedel, čo robiť. Reakcia záchranných zložiek bola rýchla, vyzdvihol Junek.

"Ja som prebehol cieľom a snažil som sa odtiaľ dostať preč. Pretekári za mnou už nedobiehali do tohto cieľa, ale odklonili ich do náhradného cieľa," uzavrel Junek.

Teroristický útok?


Vyšetrovanie vedie FBI s podozrením na teroristický útok. Pakistanská vetva fundamentalistického hnutia Taliban však odmietla, že by zohrávala akúkoľvek rolu vo výbuchoch počas bostonského maratónu.



K útoku sa žiadna skupina zatiaľ neprihlásila. Bostonská polícia však pri mieste činu zadržala podozrivého Saudskoaraba. Podľa očitých svedkov na seba upozornil svojim správaním počas výbuchov. "Videli ho utekať od (miesta výbuchu) nálože. Rozumný človek by bežal preč hneď, ale tento sa najprv okolo seba poobzeral," uviedol spravodajca CBS John Miller s odvolaním sa na policajné zdroje.



Dodal, že ide o civilistu, ktorého ihneď zadržala polícia. "Na tele má popáleniny, čo znamená, že bol pomerne blízko k miestu jedného z výbuchov, ale nie tak blízko, aby utrpel vážne zranenia ako iní ľudia v okolí," spresnil.

Nie je to prvýkrát


Teroristický útok sprevádzal aj olympiádu v Mníchove v roku 1972. Pokojná atmosféra XX. olympijských hier v Mníchove bola narušená v druhý týždeň trvania tejto športovej udalosti. Osem členov palestínskej militantnej organizácie Čierny september preniklo do nedbalo stráženej olympijskej dediny. Po čine sa teroristi s rukojemníkmi snažili ujsť z Nemecka.

Zranení ľudia dostávajú pomoc po explózii počas Bostonského maratónu 15. apríla 2013 v Bostone. Foto: TASR/AP Photo
Ako výmenu za ich prepustenie žiadali oslobodenie palestínskych zajatcov v Izraeli. Pri pokuse o oslobodenie zajatcov zahynulo na letisku vo Fürstenfeldbrucku všetkých deväť rukojemníkov, päť teroristov, západonemecký policajt a pilot vrtuľníka. Hry boli na jeden deň prerušené.

Palestínčan Amín Hindí, ktorý sa podľa prevládajúceho presvedčenia podieľal na útoku na izraelský olympijský tím v Mníchove v roku 1972 a pomáhal založiť palestínske bezpečnostné služby, zomrel 17. augusta 2010. Hlavný organizátor a plánovač útoku na mníchovskej olympiáde Muhammad Úda, zvaný Abú Dáwud, zomrel na zlyhanie obličiek v júli 2010.

Striebro z Mníchova


Z tejto olympiády v Mníchove doniesol na Slovensko striebornú medailu Vincent Lafko, ktorú vybojoval spoločne s hádzanárskym československým tímom. V roku 2010 si v dokumente pre TASR zaspomínal na smutné udalosti v Mníchove. Jeho spoveď nájdete vo videu.

Tu bude player


Čo bude ďalej?


V nedeľu má byť maratón v Londýne. Britská polícia oznámila, že v súvislosti s bombovými útokmi v Bostone prehodnotí bezpečnostný plán pre maratón v Londýne. Aj na ňom sa každoročne zúčastňujú tisíce bežcov a útok by mohol mať tiež fatálne následky.

Súťažiaci bežec a bostonskí policajti utekajú preč z miesta explózie počas Bostonského maratónu 15. apríla 2013 v Bostone. Foto: TASR/AP Photo
Aj organizátori atletických majstrovstiev sveta, ktoré sa budú konať 10. – 18. augusta v Moskve, oznámili, že ešte viac sprísnia už aj tak striktné bezpečnostné opatrenia. Atletický šampionát sa považuje za veľkú skúšku ruských usporiadateľov pred zimnou olympiádou v Soči.

Komentáre