Zdravie

Väčšina ľudí si nečistí zuby správne. Dôležitá je technika, nie čas

"Zubom treba venovať pozornosť už ráno, najmä však po konzumácií raňajok."

TASR, 19. marca 2017 11:00
Zubom treba venovať pozornosť už ráno. Foto: TASR/František Iván
Väčšina ľudí si podľa skúseností odborníkov nečistí zuby správnou technikou. Rovnako ako nedostatočné čistenie aj prehnané môže mať negatívny dosah. "Konzultovať so špecialistom správnu techniku čistenia zubov a absolvovať dentálnu hygienu, so zreteľom na ďalšie úkony, aspoň dvakrát ročne, je to najmenej, čo môžeme pre naše celkové zdravie urobiť," uviedla zakladateľka dentálnej hygieny na Slovensku Eva Kovaľová.

Zuby každého človeka sú odlišné, a tak je veľmi dôležité ku každému chrupu pristupovať individuálne. "Tak, ako si na mieru vyberáme šaty či topánky, tak je dôležité vybrať si aj vhodnú veľkosť zubnej kefky a sústrediť sa tiež na jej samotné vlákna," zdôraznila špecialistka na dentálnu hygienu Renáta Duch. Ako pri rannom, tak aj pri večernom čistení nie je dôležitý čas a jeho dĺžka, ale správna technika.

Zubom treba venovať pozornosť už ráno, najmä však po konzumácií raňajok. "Veľa ľudí si zuby čistí tesne po prebudení a raňajkuje až potom. To je chyba. Zvyšky stravy sa totiž s nebezpečným cukrom usádzajú na povrchu zuba, čím vzniká ideálne prostredie pre tvorbu zubného povlaku, ktorý je vhodný na množenie sa nežiaducich baktérií. V prípade rannej hygieny stačí použiť zubnú kefku odporučenú špecialistom, ideálnu zubnú pastu a ústnu vodu," radí Renáta Duch.

Pri čistení zubov je dôležitá hlavne technika. Foto: TASR/Martin Baumann


Počas dňa odporúča mať po ruke fluoridovanú ústnu vodu a využiť ju po konzumácií jedla alebo nápojov, napríklad kávy, čaju alebo čerstvých štiav. Pomôcť môže aj xylitolová žuvačka. "Večer je potrebné nášmu chrupu venovať najväčšiu pozornosť. Hygienu začneme použitím medzizubnej kefky, potom siahneme po dentálnej niti a špeciálnej škrabke, ktorou očistíme jazyk. Nasleduje zubná kefka s pastou. Na záver ústa prepláchneme vodou na to určenou," priblížila Renáta Duch. Ako narábať s medzizubnou kefkou, niťou či škrabkou sa možno naučiť u špecialistu na dentálnu hygienu.

Na naučenie správnej techniky čistenia zubov sa využíva tzv. slepé čistenie, počas ktorého špecialisti na dentálnu hygienu usmernia človeka prostredníctvom ideálnych pohybov, pričom mu zakryjú oči. "V tomto prípade je rozhodujúci návyk a zručnosť. Zuby by sme si mali čistiť vertikálne, stieravými pohybmi. Zabúdať nemožno ani na vnútornú stranu chrupu, na ktorej sa zubný povlak a zubný kameň tvorí veľmi často. Baktérie sa tak počas noci môžu šíriť rýchlejšie a privodiť nám zubný kaz," zhrnula Renáta Duch.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Súvisia ryšavé vlasy s Parkinsonom?
Plánujete bábätko? Môžete sa stretnúť s týmito problémami
Prečo je pre vás plávanie prospešné
Záchrana pred infarktom? Zoznámte sa s vibračnou vestou

Komentáre