Zdravie

Zmeny znamienok netreba podceňovať, pripomínajú odborníci

"Každý človek by mal poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám i s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom."

TASR, 18. mája 2018 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Kožní lekári pripomínajú ľuďom, aby venovali pozornosť svojim materským znamienkam či iným zmenám na koži. V prípade zmien znamienok netreba návštevu lekára odkladať. Malígny melanóm patrí medzi najzhubnejšie nádory a nevyhýba sa ani mladým ľuďom.

"Keď ich zachytíme v skorých štádiách, sú takmer so 100-percentnou istotou vyliečiteľné. Avšak malígny melanóm je jeden z najagresívnejších nádorov, ktorý sa môže v ľudskom tele vyskytnúť, a ak sa jeho liečba začne v neskorších štádiách, ochorenie je už pokročilé, môže to biologické správanie nádoru byť natoľko agresívne, že pacient ochoreniu definitívne podľahne," povedala pre TASR Katarína Poláková z Onkologického ústavu sv. Alžbety.

Každý človek by mal poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám i s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom. Nezabúdať pritom na uši, pokožku hlavy pod preriedenými vlasmi, ale ani na plôšky nôh, dokonca genitálie. "Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov," zdôrazňuje onkodermatologička Desana Borecká z Národného onkologického ústavu Bratislava. Melanóm môže vzniknúť aj na celkom zdravej koži.

Podozrivé znamienka možno rozpoznať aj doma na základe tzv. pravidla ABCDE. Je odvodené od anglických skratiek:
A = Asymetry (znamienko je asymetrické, niektorá časť z neho vytŕča),
B = Border (znamienko je neohraničené, okraje akoby boli rozpité),
C = Colour (znamienko mení farbu, prípadne je časť inak sfarbená),
D = Diameter (znamienko mení veľkosť, rizikové sú najmä tie nad šesť milimetrov),
E = Elevation (z plochého znamienka sa stáva vypuklé, má nerovný povrch).

Komentáre