Zdravie

Toxické látky okolo nás. Viete, čo si obliekate?

"S toxickými látkami sa stretávame bežne aj v jedle či oblečení."

Alena Klepochová, 5. februára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Nad tým, koľko chemikálii sa okolo nás každodenné nachádza, sa bežne nezamýšľame. Chemické látky však nájdeme v textile, čistiacich prostriedkoch, kozmetike, vo farbách a náteroch na našom nábytku, používajú sa aj pri výrobe hračiek, ale aj v domácej elektronike či potravinárstve.

S chemikáliami, ktoré sa uvoľňujú do nášho prostredia, sa tak stretávame každý jeden deň. Do organizmu sa môžu vstrebávať cez kožu, vdychovaním a v potrave. Ak začneme pristupovať k ich použitiu opatrnejšie, rozhodne tým prospejeme nielen ochrane prírody, ale aj zdravia.

„Znížiť použitie zdraviu nebezpečných chemikálií v domácnosti je pritom jednoduché. Všetko, čo na to potrebujeme, je použiť takzvaný zdravý sedliacky rozum a niekedy stačí poriadne si prečítať informácie o výrobkoch,“ povedala hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Nie vždy by však človek toxické látka hľadal všade tam, kde sa nachádzajú.

Nie sú šaty ako šaty


Vlaňajšia štúdia environmentalistov ukázala, že toxické látky sa potvrdili aj u 20 najväčších svetových módnych výrobcov. Výnimkou nebol ani ten najväčší, spoločnosť Zara, ktorá pod tlakom verejnosti prisľúbila, že sa časom upustí od ich používania. Rovnako tak už predtým urobili aj značky H&M alebo Marks & Spencer, a ako prvé Adidas či Puma.

Nejde pritom o hocijaké látky, ale také, ktoré narúšajú funkcie hormónov, reprodukčné funkcie alebo sa podpisujú pod vznik rakoviny. Niektoré sa uvoľňujú priamo z výrobkov alebo sa pri praní dostávajú do vody, čističky ich však nezachytia.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Spomínané značky však nie sú jediným známym toxickým hriešnikom, ktoré Greenpeace odhalil. Nebezpečné látky sa potvrdili aj v oblečení od spoločností Benetton, Jack & Jones, Only, Vero Moda, Blažek, C&A, Diesel, Esprit, Gap, Armani, Levi’s, Victoria’s Secret, Mango, Marks & Spencer, Metersbonwe, Calvin Klein či Tommy Hilfiger. Mnohé z nich už tiež sľúbili, že do roku 2020 toxické látky z ich oblečenia zmiznú.

Čistota - pol života


Okrem oblečenia možno v každej domácnosti nájsť aj čistiace prostriedky. Pod vplyvom reklamy často siahame po prostriedkoch, ktoré zaručene zlikvidujú všetky baktérie a pritom si neuvedomujeme, čo v nich je.

„Agresívne čistiace prostriedky často obsahujú dráždivé látky či kyseliny, s ktorými sa následne dostávame do kontaktu. V obchodoch pritom nájdeme množstvo prostriedkov, ktorých čistiaca sila je založená na prírodných látkach,“ skonštatovala Szabová. Pomôcť si môžeme aj použitím receptov našich starých mám. Ocot či sóda bikarbóna dokážu pri čistení zázraky.

Chemické látky nie sú žiadnou výnimkou ani v prípade kozmetiky či obyčajnej zubnej pasty. V prípade tých je lepšie sa vyhnúť tým s obsahom triclosanu. Táto látka sa používa na ničenie baktérií a švédski vedci majú obavy z jej dopadov na zdravie. Triclosan našli aj v materskom mlieku.

Zdravé chemické ovocie a zelenina


Chemické látky nie sú výnimkou ani v poľnohospodárstve. Je preto napríklad dôležité umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou. Ekológovia tiež odporúčajú siahnuť radšej po biopotravinách, keďže pri ich výrobe sa nesmú používať toxické pesticídy ani geneticky modifikované organizmy. Obsahujú taktiež menej dusičnanov a dusitanov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Treba tiež kupovať radšej čerstvé potraviny namiesto konzervovaných. Obaly konzerv obsahujú často na vnútornej strane bisfenol A, teda látku, ktorá môže narušiť funkciu hormónov. Na konzervách sa však jej používanie neuvádza. Problémom je, že sa tiež môže objaviť na kojeneckých fľaškách, čo u nás nie je výnimkou.

Pozor na hračky


Pozor si treba dávať aj na produkty, od ktorých by ste očakávali, že z nich nič nehrozí. Dobrým príkladom sú detské hračky. Na Slovensku je zakázané napríklad predávať PVC hračky s nebezpečnými ftalátmi pre deti do troch rokov. Teda hlavne tie, ktoré majú v obľube hračky cmúľať. Objavujú sa však prípady, kedy je na hračke napísané, že je od 3 rokoch alebo je pre zvieratá.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Elektronika do koša nepatrí


„Pre veľa ľudí je prekvapivé, koľko chemikálií sa nachádza napríklad v domácej elektronike. Tu už je určovanie pomerne ťažšie, ale stále viac výrobcov pristupuje k odstraňovaniu nebezpečných chemikálií zo svojich produktov a túto skutočnosť aj oznamuje spotrebiteľom,“ poznamenala Szabová.

Pri kúpe mobilných telefónov, televízorov, počítačov, ale aj inej elektroniky sa treba v obchode pýtať aj na obsah chemikálií.

Komentáre