Zdravie

Tipy, ako žiť do 100 rokov

"Len nedávno umrela najstaršia žena tejto planéty, Američanka Besse Cooper, ktorá sa dožila veku 116 rokov."

, 17. decembra 2012 13:00
Besse Cooper Foto: TASR/AP Photo
Podľa jej vlastných slov nejedávala jedlá z rýchleho občerstvenia. Že by toto jej tajomstvo stačilo k tomu, aby sa každý dožil jej veku? Zozbierali sme výsledky viacerých štúdií, ktoré hovoria o tajomstvách dlhého života. Neverili by ste, aké je to jednoduché. Ale takmer vo všetkých tipoch sa spomína stres, ktorý treba čo najviac redukovať. Že by nás práve ten zabíjal?

Jedzte niečo červené


Nie že by na farbách až tak záležalo, ale je dokázané, že červená zelenina obsahuje látky dôležité pre naše zdravie. Napríklad červené korenie obsahuje viac vitamínu C ako pomaranč. Červená repa udržuje zdravé cievy a paradajky sú nabité lykopénom, ktorý patrí k najsilnejším antioxidantom, ktorý dokáže chrániť aj pred rakovinou, srdcovými chorobami a inými zdravotnými problémami. Červené hrozno obsahuje množstvo resveratrolu, ktorý tiež chráni pred rakovinou a znižuje cholesterol.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Jeden čaj denne


Je dokázané, že pravidelné pitie čaju znižuje stres, ktorý je faktorom mnohých iných ochorení. Okrem toho dokáže znížiť riziko infarktu o 28 percent. Odborníci z Harvardu tvrdia, že pomáha aj cievam.

Odborníkmi vyzdvihovaný je najmä zelený čaj. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pôsobia ako prevencia pred niektorými druhmi rakoviny. Proti srdcovocievnym chorobám bojuje látka katechín, na ktorú je zelený čaj bohatý. Chráni aj pred osteoporózou, udržuje ľudí dlhšie mladých, stará sa o štíhlu líniu a zdravé zuby.

Viac o účinkoch zeleného čaju nájdete tu: Zeleným čajom sa dá aj zachrániť život

Choďte do postele o hodinu skôr


Ak spávate sedem alebo menej hodín denne, dosť by ste si pomohli, keby ste raz za čas išli do postele o hodinu skôr. Najnovší výskum z Harvard Business School ukázal, že to dokáže upraviť krvný tlak.
Je dokázané, že ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, sa ťažšie vyrovnávajú so stresom.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Zhlboka sa nadýchnite


Pár minút denne by ste mali venovať pozornosť svojmu dýchaniu. Niekoľkokrát denne sa zhlboka nadýchnite a sústreďte sa na to. Toto jednoduché cvičenie dokáže zlepšiť funkciu pľúc a zväčšiť ich kapacitu. Ak máte prirýchly tep, tak sa tiež zhlboka nadýchnite, pretože toto cvičenie dokáže tep spomaliť.

Nebojte sa najhoršieho


Neuškodí, keď sa zaujímate o svoje zdravie. Ale vedci zistili, že ľudia, ktorí sa prehnane boja o svoje zdravie, sú viac náchylní na rôzne choroby. Keď náhodou nejakú dostanú, ťažšie sa liečia, pretože sa s ňou nedokážu vyrovnať a majú pocit, že je to ich definitívny koniec.

Hádajte sa s partnerom


Odborníci z University of Michigan zistili, že je lepšie pohádať sa so svojim partnerom, pretože ľudia, ktorí držia hnev v sebe, sú náchylnejší na choroby a skôr zomierajú. Potlačený hnev môže zvýšiť krvný tlak, vyvolať srdcové choroby a zvýšiť riziko rakoviny.

Ohovárajte


Podľa odborníkov dokážu klebety s priateľmi vyprodukovať hormón progesterón, ktorý redukuje stres. Stačí 20 minút dobrých klebiet a progesterónu budete mať toľko, koľko ľudia, ktorí neohovárajú, nemajú.

Komentáre