Zdravie

Aj ovocie a zelenina môžu ohrozovať mužnosť. Viete prečo?

"Európania sú bežne v kontakte s celým radom chemických látok. Medzi nimi sú aj také, ktoré môžu ovplyvňovať produkciu hormónov."

Alena Klepochová, 18. marca 2013 12:00
Takto sa schladili dvaja muži v Čechách Foto: TASR
Ľudia sú stále povzbudzovaní a vyzývaní, aby v rámci zdravého životného štýlu jedli viac ovocia a zeleniny . Odporúčania hovoria, že by to malo byť asi 400 gramov denne. Dodržiavanie takejto rady však môže byť paradoxne aj škodlivé pre zdravie. Mnohé potraviny sa dnes vyrábajú v obrovských komerčných množstvách a výskumy ukazujú, že pesticídy, po ktorých sa v poľnohospodárstve siaha, sa dostávajú až do ľudského tela a poškodzujú hormonálne funkcie.

Pesticídy sú len jedny z chemických látok, ktorým sme bežne vystavovaní. Priemyselné výrobky, plasty a syntetické látky – denne sa s nimi stretávame napríklad v podobe osviežovačov vzduchu či kozmetiky. Chémia sa tak cez ich používanie dostáva do našich telesných schránok. Európska štúdia sa preto zamerala na to, aké sú dopady chemických látok okolo nás na ľudské zdravie, vedci ich tri roky skúmali in vitro a v laboratóriách. Ako sa dalo očakávať, štúdia veľmi pozitívne informácie nepriniesla.

Prechemizovaný svet


Európania sú bežne v kontakte s celým radom chemických látok, vedci preto študovali nielen dopad jednej, ale mix viacerých. Medzi látkami, ktoré sa k nám dostávajú prostredníctvom produktov bežnej spotreby, sú aj také, ktoré môžu narúšať endokrinný systém a ovplyvňovať tak produkciu hormónov. To môže mať priamy vplyv na reprodukčné zdravie či vývoj plodu.

Ilustračné foto Foto: bigpicture.ru
Chýbajúci testosterón, ktorý je za vývojom mužských vlastností v jedincovi, môže viesť k rôznym deformáciám a chorobám . Môže sa podpísať napríklad pod nezostúpené semenníky, ktoré v súčasnosti postihujú tri až päť percent chlapcov narodených v Európe. Ukázalo sa, že ich matky majú v tele vyššie hladiny niektorých chemických látok.

Vplyv chemických látok, s ktorými sa spotrebitelia stretávajú, testovali vedci aj na potkanoch, u ktorých sa ich dopad ukáže rýchlejšie. Výsledky nie sú vôbec potešujúce. U potkanov došla k zbrzdeniu mužského vývoja a demaskulinizácii. Potvrdilo sa tak, že rôzne chemické koktejly ohrozujú naše zdravie. Autori štúdie je aj preto poukazujú, že treba sledovať nielen vplyv jednotlivých látok na ľudský organizmus, ale aj kombinácie rôznych, ktoré sa bežne vyskytujú okolo nás.

Pred chémiou neutečiete ani na samote


Obmedziť prístup rôznych nebezpečných látok do organizmu možno za použitia zdravého rozumu, napríklad tým, že si nebudeme kupovať jahody v zime, ale aj to iba čiastočne. „Dokonca ani na samote sa človek nevyhne chemikáliám. Tie totiž nie sú v prírode statické, ale sa šíria. Toxické látky sa našli aj na takých opustených miestach, ako je Arktída. Práve preto sa treba snažiť o menšie znečisťovanie prostredia nielen za svojim domov ale v širšom priestore. Je naivné si myslieť, že keď sa znečisťuje prostredie ďalej odo mňa, tak sa ma to netýka,“ povedala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Používanie nebezpečných chemikálií je niekedy naozaj pre bežného človeka prekvapujúce. „Prečo kvôli peknej móde musíme nosiť oblečenie, ktoré znečistilo čínsku rieku a vypúšťa chemikálie aj u nás pri praní? Ako niekomu napadne predávať hračky, ktoré môžu narušiť hormonálny systém dieťaťa? Čo to tu stvárame, keď v tele kamzíka z Tatier nájdeme PCB látky, aj keď v najbližšom okolí nie je žiaden ich zdroj? Vôbec si neuvedomujeme, že každý jeden deň používame a vypúšťame aj doma látky, ktoré môžu byť nebezpečné,“ uzavrela.

Komentáre