Zdravie

Slovensko má za sebou 200 transplantácii srdca

"Za 14 rokov sa transplantovalo srdce na Slovensku 200-krát, kapacita je však väčšia."

Webmagazin.sk, 14. novembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Od prvej transplantácie srdca na Slovensku ubehlo už 14 rokov. Po prvých úspešných operáciách od roku 1998 sa v Slovenskom ústave srdcových chorôb rozbehol systematický program transplantácie srdca. Od tej doby doteraz podstúpilo transplantáciu srdca v ústave 200 dospelých pacientov a v Detskom kardiocentre 9 detí. Všetky transplantácie sa uskutočnili v Slovenskom ústave srdcových chorôb, ktorý túto unikátnu operáciu umožňuje ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku.

Transplantácia srdca sa dnes považuje za uznanú metódu pre liečbu pokročilých foriem srdcového zlyhávania, ktoré sa nedarí priaznivo ovplyvniť inými farmakologickými alebo nefarmakologickými metódami. Je určená len pre prísne selektovanú skupinu pacientov s ťažkým ochorením srdca, ktorí nemajú žiadne iné ochorenia ohrozujúce úspech operácie, následné prežívanie a kvalitu života po operácii.

Zjednodušene povedané, transplantácia srdca je určená pre pacientov s ťažko poškodeným srdcom bez významného ochorenia iných orgánov. Je to preto, že úspech transplantácie sa neposudzuje len ako úspech operácie, ale predovšetkým ako predĺženie a skvalitnenie života, čo závisí od dobrej dlhodobej a doživotnej spolupráce pacienta s ošetrujúcimi lekármi z transplantačného centra. Jednou z kontraindikácií transplantácie srdca je aj vek príjemcu. Horná veková hranica je v jednotlivých centrách rôzna, ale najčastejšie je to 65 rokov.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Na Slovensku máme na viac


Hlavnou limitáciou širšej aplikácie tejto účinnej a úspešnej liečebnej metódy u nás i v zahraničí je nedostatok darcov. Z toho vyplýva aj relatívne nízka frekvencia transplantácií srdca v porovnaní so susednými krajinami s podobnou legislatívou. V roku 2011 sa v susednom Rakúsku urobilo 6,4 transplantácií srdca v prepočte na milión obyvateľov a v Česku 6,5.

Najúspešnejšou krajinou bolo Chorvátsko, kde sa v roku 2011 realizovalo 8,8 transplantácií v prepočte na milión obyvateľov. V porovnaní s tým sme na Slovensku v roku 2011 mali 3,6 transplantácií srdca na milión obyvateľov. Príčin je niekoľko. „V prvom rade sú to stále nevyriešené otázky financovania odberovej aktivity a tiež jej nedostatočné organizačné zabezpečenie. Samotná kapacita transplantačného centra (NÚSCH) je aj podľa medzinárodného auditu ďaleko vyššia ako 20-25 transplantácií ročne,“ uvádza prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Počet darcov je a vždy bude limitovaný a nikdy sa nemôže ani zďaleka priblížiť počtu pacientov s ťažkým terminálnym zlyhaním srdca. Riešením tejto disproporcie budú v budúcnosti implantácie mechanických podporných systémov, ktoré čiastočne alebo úplne nahrádzajú činnosť srdca. Z celosvetového hľadiska je nárast používania takejto náhrady srdca markantný a v USA alebo Nemecku sa ich implantácia ročne približuje, alebo až presahuje počty transplantácií. Najmodernejšie z nich sú konštruované tak, že umožňujú pacientom byť doma a vykonávať bežné denné činnosti či dokonca ľahko pracovať. V NÚSCH, a. s. takéto zariadenie doteraz implantovali 30 pacientom, ktorí čakali na transplantáciu a ich stav sa zhoršil natoľko, že by sa nedočkali darcu.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Transplantácia a náhrada srdca a transplantačná medicína vôbec je náročná nielen z hľadiska odbornosti a medicíny ako takej, ale aj organizácie, komunikácie, etiky a v neposlednom rade aj finančného zabezpečenia. Jej kvantitatívne a kvalitatívne parametre možno v súčasnosti bez rozpakov považovať za meradlo vyspelosti a výkonnosti zdravotníckych systémov.

Život po operácii


Absolútna väčšina pacientov po úspešnej transplantácií srdca žije normálny život bez zvláštnych obmedzení, zapájajú sa do rodinného a spoločenského života a asi jedna tretina z nich sa vracia do pôvodného zamestnania. Jedinou limitáciou je, že musia doživotne užívať lieky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď tzv. imunosupresíva, čo so sebou prináša riziko častejších infekcií aj niektorých iných komplikácií.

Priemerná doba prežitia je 11 rokov, ale dlhšie prežitie nie je výnimkou. Existujú aj pacienti, ktorí žijú po transplantácii srdca viac ako 25 rokov. Transplantácia srdca je dlhodobý proces, ktorý začína výberom príjemcu, jeho zaradením na čakaciu listinu, starostlivosťou v dobe čakania, prípravou na samotnú operáciu. Jeho súčasťou je identifikácia darcu, výber príjemcu, odber a transport srdca a vrcholom je samotná transplantácia. Tu sa však proces nekončí - pokračuje intenzívnou pooperačnou a dlhodobou doživotnou starostlivosťou, liečbou a kontrolami zdravotného stavu.

Komentáre