Zdravie

Rakovina si nevyberá – takto si samovyšetríte prsníky

"Perspektíva prekonania zhubného nádoru a ďalšieho života je vysoká. Pre úspešnosť liečby však platí, že ochorenie treba podchytiť včas."

Alena Klepochová, 10. júla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Rakovina prsníka je dnes relatívne rozšírené ochorenie, príčiny môžeme hľadať v civilizačných faktoroch, strave, v strese, dlhšom živote, genetických predpokladoch. Ročne sa s touto diagnózou stretne na Slovensku približne 2500 nových pacientok. Je to jeden z najrozšírenejších karcinómov vôbec.

Dnes je perspektíva prekonania zhubného nádoru a ďalšieho života vysoká. Pre úspešnosť liečby však platí, že ochorenie treba podchytiť včas. Pomôcť môže samovyšetrenie prsníkov, netreba však podceňovať ani význam preventívnych prehliadok u lekára.

Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné – benígne, alebo zhubné – rakovinové, malígne. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov.

O prsia by sa mali zaujímať aj mladé ženy


Samovyšetrenie prsníkov by si mali robiť všetky ženy nad 20 rokov, a to raz za tri mesiace, nad 30 rokov každý mesiac, a to asi 3.-4. deň po skončení menštruácie. Vtedy je najmenšia pravdepodobnosť, že by boli prsníky zdurené či bolestivé. Ženy v klimaktériu by si mali samovyšetrenie robiť tiež každý mesiac, najlepšie v rovnaký deň v mesiaci.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Pri samovyšetrení si prehmatávaním skontrolujete prsníky v stoji a v ľahu v rôznych polohách a prezriete si ich v zrkadle, aby ste odhalili akékoľvek zmeny ich vzhľadu. Ak ste si samovyšetrenie ešte nerobili, robte si ho počas prvého mesiaca každý deň – prsníky sa totiž v priebehu menštruačného cyklu menia. Nezabúdajte, že aj keď môže byť správne vykonávané samovyšetrenie spoľahlivé, nemalo by nahrádzať preventívne prehliadky u gynekológa a pravidelné mamografické či ultrazvukové vyšetrenie.

Ako postupovať?


Vyzlečte sa do pása, postavte sa pred zrkadlo a pozorujte sa. V každej polohe rúk vyšetrite celý prsník od kľúčnej kosti až po spodnú líniu prsníkov a od podpazušnej jamky k hrudnej kosti. Prsník vyšetrite bruškami troch stredných prstov, krúživými pohybmi, od hornej vonkajšej štvrtiny v smere hodinových ručičiek smerom k bradavke, pokračovať treba až do oblasti podpazušia a kľúčnej kosti. Po prehmataní prsníkov jemne zatlačte na bradavky a pozorujte, či z nich niečo nevyteká.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ak je jeden prsník trochu väčší ako druhý, nie je to nič neobvyklé. Všímajte si, či je farba kože, bradaviek a dvorcov oboch prsníkov rovnaká, či koža nie je v niektorej časti prsníka vrásčitá, vydutá alebo vtiahnutá, či na bradavke alebo jej dvorci nie sú prítomné zmeny podobné ekzému a či sa niektorá bradavka nevťahuje do prsníka. Rovnakú pozornosť venujte aj podpazušnej jamke. Končekmi prstov hmatajte v podpazuší. Všímajte si zmeny lymfatických uzlín, najmä ich veľkosť a tuhosť.

Ak ste pri samovyšetrení zistili akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením, nepodceňujte ju a vyhľadajte lekára. Viac informácii môžu ženy a pacientky nájsť vďaka novému projektu www.karcinomprsnika.sk Slovenskej onkologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Príznaky, pre ktoré treba navštíviť lekára

- zmena tvaru a veľkosti prsníka (asymetricky)
- bolesti prsníka
- novovzniknutá hrčka v prsníku, tvrdý útvar v prsníku
- výtok z bradavky, opuch, tzv. príznak pomarančovej kôry
- zmeny bradavky, vťahovanie bradavky, kožné zmeny bradavky
- kožné zmeny na prsníku, napríklad jamky na koži
- sčervenanie prsníka
- vťahovanie kože prsníka
- zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami

Komentáre