Zdravie

Prehľad prírodných kúpalísk: Slnko svieti, voda láka

"Prehľad všetkých prírodných lokalít, pri ktorých si môžete bez starosti užiť chvíle letnej pohody."

Alena Klepochová, 17. júla 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Nielen deti, ktoré si užívajú letné prázdniny, to ťahá k vode. Veď kto by sa rád neovlažil počas teplých dní. Niektorým vyhovuje na kúpanie bazén, iní zase radšej preferujú jazerá či bagroviská. Práve pre milovníkov prírodných lokalít je určený náš prehľad, sú v ňom zaradené všetky lokality, ktoré sa už v tomto roku kontrolovali. Môžete si tam tak užiť chvíle letnej pohody rovnako bez starosti ako pri bazéne. Voda je tam pod drobnohľadom regionálnych hygienikov a testami prešla.

Zlá kvalita vody nielen na umelých či prírodných kúpaliskách môže predstavovať rôzne zdravotné riziká, a to v podobe gastroenteritíd, vírusových zápalov očných spojiviek, alergických reakcií či tráviacich ťažkostí. Napríklad vo forme vodného kvetu sa na hladine môžu vyskytovať sinice, voda v nekontrolovaných prírodných kúpaliskách môže byť tiež chemicky znečistená. Prvý dojem z vody netreba určite podceňovať.

Ilustračné foto Foto: TASR/Miroslav Košírer
Nedostatky môžu byť zapríčinené samotným prevádzkovateľom, no veľký podiel na kvalite vody môžu mať aj samotní návštevníci. Verejné kúpaliská nemali navštevovať ľudia, ktorí trpia prenosnými ochoreniami, s hnisajúcimi a otvorenými ranami či zápalmi očí a hnačkovými ochoreniami.

Pozor na neznáme vody


Praktické informácie o kvalite vôd na slovenských umelých a prírodných kúpaliskách či ich mapy môžu záujemcovia nájsť na stránke Informačného systému o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie. Portál umožňuje vyhľadávanie kúpaliska podľa názvu, typu či obce, v ktorej sa nachádza. Dostupné sú aj konkrétne údaje o kúpalisku a jeho aktuálny stav. Mapa kúpalísk SR zobrazuje mapu Slovenska a umiestnenie jednotlivých kúpalísk v rámci krajov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Najbezpečnejšími plochami na kúpanie sú tie, kde je prítomná vodná záchranná služba. Najnebezpečnejšie sú v prírode rieky s tečúcou vodou a prudké zrázy na neznámych vodných plochách. Dospelí ani mladiství by pre hrozbu závažných poranení krčnej chrbtice nikdy nemali skákať do neznámej vody, ale ani do známej a mútnej vody. Vo vode by mali byť aspoň dvaja plavci spolu, pričom je dôležité neplávať v blízkosti plavidiel alebo v priestoroch plavebných dráh.

Bratislavský kraj
Zlaté Piesky, Kuchajda, Slnečné Jazerá – Senec

Prešovský kraj
Veľká Domaša, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov

Banskobystrický kraj
VN Teplý vrch – pláž Ormet, Ružiná – pri obci Divín, Zelená voda– Kurinec VN Teplý vrch – pláž Drieňok , Ružiná – pri obci Ružiná

Košický kraj
Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov, Zemplínska Šírava – Hôrka, Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Biela hora, PK Jazero Košice, Ružín, Pod Bukovcom

Trnavský kraj
RO Gazarka Šaštín Stráže, RO Kunovská priehrada

Žilinský kraj
Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec

Trenčiansky kraj
Zelená voda, Trenčín - Opatová

Komentáre