Zdravie

Ktoré pohlavie je v skutočnosti slabšie?

"Na túto otázku sa pokúsili odpovedať odborníci, pretože podľa nich má aj sila vplyv na naše zdravie."

, 22. januára 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Podľa viacerých výskumov je ľudstvo z generáciu na generáciu slabšie. Dr. Grant Tomkinson z University of South Australia tvrdí, že v porovnaní s osemdesiatymi rokmi klesla sila ľudstva o 8 až 10 percent. Hovorí o schopnosti opakovane vyvinúť silu. Výsledky prieskumu okrem toho ukazujú, že hoci sme v porovnaní s generáciou roku 1985 stratili na objeme svalov, na váhe sme nabrali. Čím to môže byť spôsobené? A aký to má vplyv na naše zdravie?

Prečo sme slabší?


Odpoveď na túto otázku je naozaj jednoduchá. Stačí sa pozrieť na súčasný spôsob života a porovnať si ho s tým, ako žili naši starí rodičia. Keď potrebovali niečo kúpiť, nemali veľmi možnosť sadnúť si k internetu a počkať, kedy to kuriér donesie. Ťažké veci si nosili sami. Nechodili tak často autom a nevyvážali sa eskalátormi, ale schody si pekne vyšliapali. Nepresedeli celý deň pri počítači, ale chodili von. Máme veľmi málo fyzickej aktivity, čo spôsobuje, že naše svaly ochabujú.

Ktoré pohlavie je na tom horšie?


O ženách sa často hovorí ako o slabšom pohlaví. Myslíte si, že to je naozaj tak? Podľa výskumov áno. Podľa odborníkov je dôvodom to, ako sa ženy pozerajú na svoju postavu. Snažia sa schudnúť a mať čo najmenej kíl, ale nezaujímajú sa o stav svojich svalov. Často sa boja, že ak posilňovali, tak by sa po dvoch mesiacoch začali podobať hrdinom najakčnejších amerických filmov. Podľa odborníkov im to však nehrozí, pretože ich hormóny im zabraňujú nabrať toľko na svaloch, ako dokážu nabrať muži. Samozrejme, že keby sa veľmi snažili, tak sa dokážu podobať na Ramba, ale nie je to také jednoduché, aby sa im to podarilo, ak chodia dvakrát týždenne dvíhať kilové činky.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ken Fox, profesor z University of Bristol tvrdí, že ženy málo jedia, málo cvičia a snažia sa byť štíhle, nie byť silné. Podľa neho to však nie je práve najlepšia cesta k zdraviu. Podľa prieskumu Nadácie ženského športu a fitnesu 40 percent žien považuje svoj vzhľad za najväčšiu motiváciu k cvičeniu, tretina žien tvrdí, že pociťuje väčší tlak na štíhlosť ako na zdravie.

Všetko sa začína v detstve


Odborníci z univerzity v Essexe sa zamerali na 315 detí vo veku 10 rokov a zisťovali, aké sú silné. Výsledky potom porovnali s výsledkami desaťročných detí z roku 1998. Zistili napríklad to, že sila v ramenách klesla u detí dneška v porovnaní s deťmi z roku 1998 o 26 percent, sila zovretia rukou o 7 percent.

Vo výskume sa zamerali najmä na tzv. „brušáky“, pretože práve tie nasvedčujú, či deti bude v budúcnosti bolieť chrbtica. Deti dneška však dokázali urobiť len približne dve tretiny „brušákov“ v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Za všetko môže dnešný životný štýl, ktorý deti zatvára doma. Radšej sedia pri počítači a hrajú hry, kým predchádzajúca generácia trávila voľný čas vonku. Dnešný sedavý spôsob života môže deťom v budúcnosti spôsobiť vážne zdravotné problémy.

V sile je zdravie


Silné svaly sú pre zdravie človeka veľmi dôležité. Práve svaly udržujú vzpriamený postoj tela, chránia kĺby a kosti. Viaceré štúdie ukázali, že sila svalov je dôležitým indikátorom dĺžky života. Preto je dôležité naberať silu už od detstva.

Okrem toho svaly znižujú riziko nebezpečných pádov. Profesorka Janet Lord tvrdí, že svaly nám pomáhajú kontrolovať naše pohyby, ak ich máme silné, dokážeme kontrolovať aj pád, čím dokážeme predísť napríklad zlomeniu zápästia.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Sila dokáže zastaviť aj bolesti chrbta. Brušné svaly nás udržujú v istej pozícii. Ak sú slabé, začneme sa takpovediac opúšťať a to môže mať negatívny vplyv na chrbticu.

Čo sa s tým dá urobiť?


Aj na túto otázku je odpoveď veľmi jednoduchá. Netreba sa vždy vyvážať výťahom alebo eskalátorom, občas stojí za to vybehnúť do obchodu a ponosiť ťažké tašky domov, nechodiť dve zastávky autobusom, ale prejsť ich peši. Jednoducho stačí aspoň trochu žiť ako predchádzajúce generácie a stav svalov sa začne zlepšovať.

Okrem toho odborníci upozorňujú aj na stravu. Často v nej chýbajú proteíny, najmä v strave, ktorú volia ženy. Proteíny chránia svaly a zabezpečujú ich správnu štruktúru. Mnohé diéty, ktoré ženy tak často a s obľubou držia, vynechávajú proteíny. Rovnako sú na tom vegani, ktorým tieto látky chýbajú. Najviac proteínov nájdete v mäse a v mliečnych výrobkoch.

Komentáre