Zdravie

Viete, kedy vzniká pocit smädu a že vplýva aj na náladu?

"Najlepším spôsobom, ako sa chrániť voči dehydratácii, a to nielen počas vysokých teplôt, je piť tekutiny počas celého dňa."

Alena Klepochová, 8. júla 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
O potrebe dodržiavania pitného režimu sa najčastejšie hovorí v letných dňoch, jeho zanedbávanie sa podpisuje aj pod nejeden kolaps. Mnohí si myslia, že im telo vyšle signál, keď bude potrebovať tekutiny, v prípade detí ani starších ľudí to však neplatí. Okrem toho, ako upozorňujú odborníci, pokiaľ už cítime smäd, sme dehydratovaní.

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť voči dehydratácii, a to nielen počas vysokých teplôt, je piť tekutiny počas celého dňa. Pitie nápojov sa preto odporúča pri každom jedle, k dodržiavaniu pitného režimu môže pomôcť ovocie aj zelenina. Lekári radia nespoliehať sa iba na smäd. Odporúča sa preto mať vždy pri sebe fľašu vody alebo iného nápoja.

Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča uhradiť najmenej 70 percent vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním. Nápoje majú obsahovať čo najmenej cukru, pretože sladké nápoje zvyšujú pocit smädu. Počas horúčav sa tiež neodporúča piť alkohol, keďže zvyšuje metabolizmus, a tým aj produkciu tepla v organizme.

Kedy začneme cítiť smäd?


Pocit smädu je nepochybne najrozpoznateľnejším príznakom dehydratácie. Dostaví sa už po tom, ako je dehydratované jedno percento telesnej hmotnosti a narastá hypovolémia -abnormálne nízky objem krvi v krvnom obehu. Nezvyšuje sa však veľmi významne s narastajúcou dehydratáciou, preto o ňom nemožno hovoriť ako o kvalitatívnom indikátore dehydratácie.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Smädu z pokročilej dehydratácie predchádza produkcia hustého moču tmavo-žltej farby, čo si spočiatku možno ani nevšimneme. Zníženie tvorby moču a slín je možné pozorovať už pri dehydratácii pol percenta telesnej hmotnosti, teda skôr, ako nás začne smädiť.

Málo tekutín, zlá nálada


Dehydratácia môže byť mierna, stredná a ťažká. Už mierna dehydratácia sa prejavuje ako nepríjemný pocit smädu a slabosti, a má negatívny vplyv na našu náladu, kognitívne a motorické funkcie. Pri strate jedného až troch percent telesnej hmotnosti v dôsledku dehydratácie pociťujeme nevysvetliteľnú únavu, bolesť hlavy, bolesti v krku, znižuje sa naša pozornosť voči vonkajším vnemom a taktiež sa oslabuje aj krátkodobá pamäť.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Fyzické príznaky, ktoré svedčia o miernej dehydratácii, sú sucho v ústach a na jazyku, suchá pokožka, zvýšená frekvencia tepu počas státia v porovnaní s polohou ležmo. Kým dehydratácia nedosiahne úroveň štyroch percent telesnej hmotnosti, nemení sa krvný tlak ani srdcová frekvencia.

Cestujete na dovolenku? Nezabudnite piť


Hodiny sedenia v lietadle, aute alebo v inom dopravnom prostriedku sú rizikom pre vznik žilovej trombózy, ktorá môže byť život ohrozujúca. Jedným z faktorov, ktoré k nej môžu prispieť, je aj dehydratácia. Ohrození sú ľudia vo veku nad 40 rokov, zvlášť ženy, ktoré užívajú antikoncepciu. Rovnako rizikoví sú ľudia s kŕčovými žilami na dolných končatinách, trpiaci obezitou a genetickou poruchou zvanou trombofília.

Nezabudnite preto dodržiavať pitný režim nielen pred letom, ale aj počas neho. Pre rizikových jedincov sú ďalšími vhodnými krokmi sťahovacie elastické pančuchy a užitie látok na riedenie krvi. „Pokiaľ máte obavu, že v lietadle nedostanete vypiť dostatok tekutín a následkom toho sa zhorší vaša hydratácia, vezmite si na palubu váš obľúbený nápoj, ktorý si však z bezpečnostných dôvodov budete musieť kúpiť v kontrolovaných priestoroch letiska,“ radí MUDr. Peter Minárik.

Komentáre