Zdravie

Oči treba kontrolovať už malým deťom, predídete ťažkým chorobám

"Včasnou diagnostikou sa dá predchádzať škuľavosti či tupozrakosti. "

TASR, 15. októbra 2017 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Problémy so zrakom často trápia už malé deti. Tie to mnohokrát nedokážu samy odhaliť a rodičia si to nemusia všimnúť. Odborníci preto odporúčajú, aby ich ratolesti absolvovali prvé komplexné očné vyšetrenie už v predškolskom veku.

"Dá sa tak odhaliť začínajúca či rozvíjajúca sa zraková chyba," povedala Tatiana Winterová z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Včasným odhalením takejto chyby sa dá predchádzať škuľavosti či tupozrakosti.

Potvrdzujú to aj lekári. "Takáto kontrola je dôležitá," vysvetlil oftalmológ Anton Gerinec. Rodičia by si podľa neho nemali nechávať návštevu očného lekára až na čas, keď sa ich dieťa začne sťažovať na problém s očami.

ÚNSS tento rok opäť rozbieha projekt "Zdravé oči už v škôlke". Štartuje 16. októbra spustením registrácie. Ide o druhý ročník projektu. V tom prvom lekári skontrolovali zrak vyše 10.000 deťom, podarilo sa im podchytiť začínajúcu alebo rozvíjajúcu sa zrakovú chybu v 14 percentách prípadov. Skríningom by malo najnovšie prejsť 15.000 detí.

Jednotlivé materské školy sa môžu prihlásiť cez kontaktný formulár na webe zdraveocivskolke.sk, v sekcii ponuka meraní – materské školy.

Projekt podporuje o.z. Billa ľuďom.

ODPORÚČAME AJ:
Odborníčka:Deti by do školy nemali odchádzať bez raňajok
Nosíte topánky na podpätkoch? Takáto by mala byť ich výška
Prepadla vás jesenná únava? Pomôcť môže aj čokoláda

Komentáre