Zdravie

Neviete zvládnuť novoročnú opicu? Poradíme vám!

"Priniesli ste si do Nového roku neželanú opicu? Vyliečte ju čo najskôr, aby ste si Nový rok užili."

, 1. januára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Po búrlivých silvestrovských oslavách sa len ťažko dá hovoriť o príjemnom rannom vstávaní. Novoročný deň sa v niektorých prípadoch môže premeniť na peklo a po oslave predchádzajúceho dňa sa môžete cítiť ako po týždennej chrípke.

Nie je to práve najkrajší pohľad na novoročný deň. Keďže sa hovorí, že ako na Nový rok, tak po celý rok, radšej si tú opicu rýchlo vyliečte. Ešte by sa náhodou stalo, že by to s vami potiahla až do roku 2014.

Čo piť?


Ak nepatríte k tým, ktorí natvrdo klin klinom vybijú, tak sa pokusom s alkoholom vyhnite. Pomôžu vám takmer všetky nealkoholické nápoje, záleží na tom, ako sa cítite. Ak vám je zle od žalúdka, vyskúšajte kolu, ak vás bolí hlava, doplňte si tekutiny minerálkou alebo čajom. Pomôcť však môžu aj rôzne džúsy, dôležité je piť veľa, veľa, veľa.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Dosť by vám pomohlo, keby ste si do čistej vody vyžmýkali citrón. Okrem toho, že si doplníte tekutiny, si doplníte aj stratené vitamíny.

Po alkoholickom prebdení noci vám v tele toho chýba tak trochu viac ako v obyčajné dni. Mali by ste si čo najskôr doplniť potrebné vitamíny a minerály. V lekárni sa dajú kúpiť šumivé tablety, ktoré sú presne na poopičné stavy a obsahujú všetko, čo vám chýba. Ak ich nemáte, dajte si aspoň obyčajné šumivé tablety, prípadne ovocie a zeleninu.

Čo jesť?


Poopičné stavy prežíva každý inak, preto je ťažké zadefinovať, čo by ste mali jesť. Určite vám ale pomôžu banány, pretože obsahujú tie správne minerály. Dobrou voľou v týchto mučivých chvíľach je polievka alebo praženica.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Práve praženica vám dodá chýbajúce bielkoviny. Minulú noc ste stratili aj dosť solí, tie doplníte utopencami alebo zavináčom.

Ako s kávou?


Niektorým býva zle, keď si po opici dajú kávu. Ak vám je úplne zle, aj od žalúdka, aj vás bolí hlava, aj máte pocit, že ste prekonali smrteľnú chorobu, tak si kávu radšej nedávajte.

Ak ste na tom ale lepšie a len vás bolí hlava, tak sa káva odporúča. Vedci Diamondovej kliniky totiž zistili, že kofeín je na bolesť hlavy to pravé. Skúmali ľudí s bolesťami hlavy a zistili, že 60 percentám z nich sa uľavilo po 200 mg kofeínu, teda po jednej väčšej šálke kávy.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Potom sa rozhodli, že ešte pritvrdia a do kávy pridali aj ibuprofén. V tejto kombinácii sa uľavilo až 71 percentám ľudí s bolesťami hlavy. Takže ak nemáte problém s celým telom, ale len s hlavou, dajte si tabletku od bolesti a jednu kávu.

Ak vám v hlave pulzuje, pomôžu vám studené obklady. Bolesť síce nezničia, ale trochu ju zmiernia, čo je vždy lepšie, ako trpieť v ukrutných bolestiach.

Okrem toho veľa vetrajte, dobre sa vyspite a počas sprchovania striedajte teplú a studenú vodu. Potom si už len s úsmevom a s vyliečenou opicou môžete zaželať šťastný nový rok.

Komentáre