Zdravie

Čo na vás môže číhať vo vode? Pozrite sa...

"Umelé kúpaliská a prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou sú aj častým prostredím vzniku úrazov."

Alena Klepochová, 19. júna 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
V horúcich dňoch myslí na kúpanie asi skoro každý. Netreba však zabúdať na niekoľko zásad, aby sa zábava nezmenila na zdravotný problém alebo tragédiu. Kúpaniu chtivým sa neodporúča vstupovať do neznámej stojatej či tečúcej vody, ako aj do tej, ktorá smrdí alebo pôsobí odpudivo.

Pozor tiež treba dávať na prudké ochladenie organizmu, do vody je preto lepšie vstupovať postupne, aby sme svojmu telu nespôsobili šok. Do hlbokej vody by sa podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo. „Nepreceňujte svoje schopnosti a sily,“ varujú.

V prípade bazénov si treba dávať pozor na to, či voda nezapácha po moči alebo výrazne po chlóre, prípadne na slizovité povlaky na stenách bazéna. V takýchto prípadoch sa kúpanie neodporúča. Vo všeobecnosti sú však za najvýznamnejší a kontinuálny zdroj kontaminácie na umelých kúpaliskách považovaní samotní kúpajúci. Pred každým vstupom do bazénu sa preto treba osprchovať a prejsť brodiskom.

Nie každá voda je naozaj bezpečná


Pri kúpaní vo voľnej prírode na štrkoviskách či jazerách, ale aj na verejných kúpaliskách sa deti a dospelí môžu dostať do kontaktu s rôznymi druhmi mikroorganizmov (vírusmi, baktériami prvokmi, črevnými parazitmi či hubami ). Aj na umelých kúpaliskách môže byť voda nebezpečná, pokiaľ sa v malom objeme kúpe veľké množstvo ľudí alebo sa nedostatočne vymieňa a dezinfikuje voda.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
„Svoj podiel na zhoršenej kvalite vody majú aj samotní návštevníci, ktorí nedodržiavajú nariadenia prevádzkovateľa kúpalísk, nepoužívajú WC a sprchy pred vstupom do bazénov, prípadne navštevujú kúpaliská, aj keď vedia, že trpia prenosným ochorením. Vodou sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, najmä baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici, ich malé množstvo vo vode u dospelých nemusí predstavovať nebezpečenstvo,“ poukázal Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ich zvýšený výskyt však môže vyvolať hnačkové ochorenia, najmä u detí. Často môže ísť aj o vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek, vírusový zápal pečene typu A.

Staré známe plesne


Pri kúpaní sa v bazénoch sa možno nakaziť aj parazitárnymi červami. V bazénoch s termálnou vodou sa môžu zase vyskytovať prvoky – améby, z ktorých niektoré druhy sú pre človeka nebezpečné a vyvolávajú miernejšie príznaky zo strany črevného traktu, ale aj zápaly mozgu a mozgových blán.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Deti aj dospelí sú na kúpaliskách vystavení pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek , ktoré vyvolávajú najčastejšie povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa úporným svrbením. Ide najmä o rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie. Na kúpaliskách s vodnými atrakciami vzniká pri rozprašovaní vody aerosol, ktorý je nebezpečný z dôvodu možného prenosu legionelózy.

Na rozdiel od bazénov pri kúpaní v prírodných lokalitách sa môžu pomnožiť toxické sinice, ktoré sa hromadia na vodnej hladine a vytvárajú tzv. vodný kvet. Tieto zelené organizmy obsahujú látky, ktoré môžu najmä u detí vyvolávať alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí takejto vody môžu vyvolať nevoľnosť, zvracanie a hnačky.

Veľkým problémom sú úrazy


„Vznik ochorení z kúpania hrozí najmä na kúpaliskách, kde sa neodborne vykonáva dezinfekcia vody, prekračuje povolená kapacita a nedodržiava jeho prevádzkový poriadok. V prípade prírodných vodných plôch môže kontaminácia pochádzať aj z odpadových komunálnych vôd, zvierat, ale aj nekontrolovaného hromadenia odpadov a využívania lokalít,“ vysvetľuje úrad.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Za posledné roky neboli na Slovensku zaznamenané prenosné ochorenia, ktoré by bolo možné dať do súvisu s pobytom na kúpaliskách. Umelé kúpaliská a prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou sú naproti tomu častým prostredím vzniku úrazov. Sú to najmä odreniny, drobné rezné rany, pomliaždeniny, podvrtnutia, prípadne zlomeniny v dôsledku pokĺznutia, pádov, využívania atrakcii, ale aj vstupu do neznámej vody.

Mnohé úrazy počas kúpacej sezóny však majú vážnejší charakter, vedú k trvalým zdravotným následkom a nezriedka končia až smrťou. Úrazy však častejšie ako s kvalitou vody na kúpanie súvisia s okolitým prostredím, ale aj rizikovým správaním kúpajúcich sa predovšetkým detí a mládeže.

Kúpanie a pobyt na kúpaliskách je ideálny pre zdravých jedincov. Nikdy nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby. Po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého oblečenia.

Komentáre