Zdravie

Večný nepriateľ kože a strašiak krásy- akné

"Iba málo z nás patrí medzi šťastlivcov, ktorí sa počas svojho života nestretli s nejakým kožným ochorením. Objavujú sa často už na jemnej koži novorodencov a neraz nás sprevádzajú až do vysokého veku."

Alena Klepochová, 20. mája 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
S prichádzajúcim letom nás slnko pomaly núti vyzliekať si dlhé rukávy či nohavice. Pre väčšinu z nás je úplne prirodzené odhaľovať niektoré časti tela, no pre ľudí s kožnými ochoreniami sa začína psychicky náročné obdobie.

Kožné ochorenia sa objavujú často už na jemnej koži novorodencov a neraz nás sprevádzajú až do vysokého veku. Akné, ekzémy, psoriáza či rôzne dermatitídy sú len zlomkom toho, čo môže najväčší telesný orgán postihnúť počas života. Ľuďom s kožnými ochoreniami sa však netreba vyhýbať. Mnohé síce pôsobia na prvý pohľad nepríjemne a odpudivo, no napriek tomu nie sú ich nositelia pre svoje okolie nebezpeční, upozornil nedávny Deň kože – deň dotykov.

Životospráva sa odrazí aj na koži


Koža je bezpochyby jedným z najviac namáhaných orgánov ľudského tela. Vďaka jej zložitej skladbe funguje ako ochranný štít pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Ak je štít poškodený, jej ochranná funkcia sa oslabuje. Základom udržania zdravia kože je správna životospráva.

Ilustračné foto Foto: TASR
Prvoradá je výživa zvnútra v podobe dostatočného príjmu vitamínov, minerálov či vody, návšteva odborníka, no nezanedbateľná je i starostlivosť zvonka vo forme starostlivo vybraných kozmetických prípravkov, ktoré kožu chránia a hydratujú. Necitlivé zásahy do kože v podobe nadmerného slnenia či čoraz populárnejších tetovaní môžu byť spúšťačom dlhodobých ochorení. Koži okrem toho neprospieva ani stres.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Známy strašiak akné


Jedno z najčastejších chronických ochorení kože a najčastejšie kožné ochorenie v puberte je akné. Vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz, čo následne vedie k ich zápalu. Stagnácia sekrétu mazových žliaz má za následok ich poškodenie a vznik hlbokého zápalu, ktorého výsledkom je jazvenie. Stav zhoršuje aj prítomnosť roztočov, kvasiniek a baktérií.

Akné je najčastejším ochorením puberty, postihuje prakticky všetkých mladých ľudí. V tomto období sa začínajú hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu mazu na koži. Akné postihuje rovnako obe pohlavia, pričom u dievčat sa prejavujú skôr než u chlapcov, ktorí sú ale postihnutí ťažšími formami ochorenia. Prejavy akné miznú okolo 20. roku života, niekedy pretrvávajú až do neskorého dospelého veku.

Samoliečba môže uškodiť


Akné sa najviac vyskytuje na tvári, prednej časti hrudníka a chrbte, kde je najviac mazových žliaz. Prejavuje sa tzv. uhrami, ktoré môžu byť otvorené s čiernou hlavičkou, uzatvorené alebo „mikrouhry“, ktoré na koži nevidíme. Na tvári a iných náchylných častiach tela sa však môžu tvoriť aj zapálené červené vyrážky a hnisavé vyrážky. Keď je zápal veľmi silný, vznikajú zapálené hrbolčeky červenofialovej farby, ktoré môžu byť bolestivé a nepekne vyzerajúce.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Liečba problémov s pleťou patrí do rúk odborníkov. Služby dermatológov a kozmetických salónov sú určené pre všetky vekové kategórie, rovnako pre mužov aj ženy.

Príčiny vzniku akné:
• dedičnosť – náchylnosť k vzniku akné je u rodinných príslušníkov podobná
• hormonálna aktivita – menštruácia, tehotenstvo, obdobie puberty. Počas puberty dochádza k zvýšenej produkcii mužských hormónov – androgénov, čo spôsobuje zväčšenie mazových žliaz, ktoré následne produkujú viac mazu
• stres – dochádza k zvýšenej tvorbe adrenalínu
• podráždenie kože
• baktérie v póroch
• nahromadenie odumretých buniek kože, ktoré upchávajú póry
• užívanie liekov obsahujúcich lithium, barbituráty alebo androgény, užívanie steroidov
• nedostatok vitamínov a minerálov, vplyv prostredia

Komentáre