Zdravie

Keď si muži neumývajú zuby, majú problémy v intímnom živote?

"Tureckí vedci zistili, že muži, ktorí si neumývajú pravidelne zuby, môžu trpieť erektilnou dysfunkciou."

, 10. decembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Neverili by ste, čo všetko môže mať v živote súvislosť. Najnovšie vedci prišli na to, že ústnu hygienu môžeme spájať s problémami s erekciou. Že by sa teda výkonnosť muža dala zistiť z jeho dychu? Asi to nebude až také jednoduché, ale očividne to spolu súvisí.

Umyté zuby pre lepší intímny život


To, že pravidelné umývanie zubov znižuje riziko zápalu ďasien, je stará známa pravda. Novinkou, s ktorou prišli tureckí vedci je, že pravidelné umývanie zubov znižuje aj riziko erektilnej dysfunkcie. Podľa ich výskumu majú muži trpiaci zápalom ďasien až trikrát väčšie riziko, že budú trpieť aj erektilnou dysfunkciou.

Počas výskumu si posvietili na 80 mužov vo veku od 30 do 40 rokov, ktorí trpeli erektilnou dysfunkciou, a 82 mužov bez problémov v tejto oblasti. Neboli medzi nimi veľké rozdiely v BMI, finančnom príjme a vzdelaní, takže mali podobnú kvalitu života.

Výsledky ukázali, že 53 percent mužov s erektilnou dysfunkciou malo aj zapálené ďasná. V druhej skupine malo problémy s ďasnami len 23 percent.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Erektilná dysfunkcia je veľmi rozšírená


Vedúci výskumu Dr. Faith Oguz povedal, že erektilná dysfunkcia je zdravotný problém, ktorý znižuje kvalitu života 150 miliónom mužov a ich partneriek po celom svete. Podľa neho dve tretiny týchto prípadov sú spôsobené fyzickými problémami, ktoré sú väčšinou spojené s cievnym systémom. Dôvodom však môžu byť aj psychické problémy ako stres alebo depresia.

Ako ukázal výskum, dôvodom môže byť aj chronický zápal ďasien, pretože ten môže vyvolať problémy s cievnym systémom ako ischemickú chorobu srdca. Práve tá sa spája s problémami s erekciou.

Podobné rizikové faktory?


Dr. Oguz tvrdí, že podľa ich zistení sú erektilná dysfunkcia a chronický zápal ďasien spôsobované podobnými rizikovými faktormi ako starnutie, fajčenie, cukrovka a ischemická choroba srdca. Preto zo štúdie vyradili mužov, ktorí trpeli nejakou chorobou alebo fajčili.

Aj napriek zúženiu skúmanej vzorky ostali výsledky nemenné. Muži, ktorí mali problémy so zápalom ďasien, mali väčšie riziko vzniku erektilnej dysfunkcie.

Vyzerá to tak, že umývať si zuby sa naozaj oplatí.

Komentáre