Zdravie

Chystáte sa na Silvestra piť? Máme tipy, ako vydržať čo najdlhšie

"Ak nie ste zarytý abstinent, tak si pravdepodobne na Silvestra niečo dáte. Ale ako vydržať čo najdlhšie?"

, 31. decembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Rady typu „Nepite vôbec“ sú asi zbytočné. To si vie každý domyslieť, že ak chce byť na druhý deň bez opice, tak by piť nemal vôbec. Existujú ale aj také rady, ktoré vám dovolia piť, ale pomôžu vám vydržať. Nie je predsa najpríjemnejšie, keď na Nový rok máte opicu, či v niektorých prípadoch celú zoologickú.

Ženy sa opijú skôr


Je dokázané, že ženy vydržia v tejto oblasti menej. Môžu sa snažiť akokoľvek, mužov nedobehnú. Nepomôže im ani pravidelný tréning.

Ženský organizmus obsahuje menej vody ako mužský. Práve voda je to, čo riedi alkohol v krvi. Preto majú ženy smolu. Okrem toho odborníci hovoria aj o výške – čím je človek vyšší, tým pomalšie sa opije, pretože – laicky povedané – alkohol má viac priestoru, kde sa môže „vstrebávať“. Ďalším dôvodom je, že ženy majú menšiu pečeň. Takže prvá rada – ak ste žena, pite pomalšie ako vaša druhá polovička.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Jesť pred, počas alebo po pití?


Často sa hovorí, že ak budete alkohol zajedať, tak sa opijete pomalšie. Zajedanie alkoholu sa určite odporúča, ale netreba si myslieť, že ak si za každým poldecákom dáte jeden orech alebo trochu čipsov, tak sa neopijete.

Odporúča sa najesť sa hodinu pred tým, ako plánujete prevrátiť prvý pohár. Dajte si vitamín C a B-komplex. To vás pripraví a alkohol bude účinkovať pomalšie. Potom sa odporúča jesť aj priebežne, ideálne sú na to kalorické jedlá ako vajcia, syry alebo zemiaky. Je jasné, že si počas silvestrovskej party nebudete odbiehať, aby ste si uvarili vajcia na tvrdo, ale tie syry sú v tomto ohľade dobrým riešením.

Káva alebo energetický nápoj?


Ak si myslíte, že keď dosiahnete „svoju špičku“, preberie vás káva alebo energetický drink, mýlite sa. Na toto si treba dávať naozaj pozor, pretože už v nejednom prípade sa stalo, že takáto divoká oslava plná alkoholu a energetických nápojov bola pre niekoho poslednou.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Káva aj energetické nápoje sú stimulácie, ktoré pôsobia krátkodobo. Začnete pri alkohole cítiť únavu, dáte si energetický nápoj, máte pocit, že vás úplne prebral a pijete ďalej. Lenže energetické nápoje pôsobia krátkodobo. Keď ustúpi účinok kofeínu, alkohol, ktorý medzičasom vypijete, vám môže poriadne uškodiť. Môžete aj upadnúť do bezvedomia.

Riediť alebo „exovať“?


Za pitie na ex, prípadne za preteky v rýchlosti prevracania poldecákov, sa na druhý deň poďakujete sami sebe. Budete mať takú opicu, že ju ani cez dvere zo spálne nevynesiete. Odporúča sa piť pomalšie, „neexovať“, nepiť vždy, keď vám niekto povie: „A so mnou si nedáš? Neblázni!“

Najlepšie sa vstrebávajú málo koncentrované nápoje, teda pivo a víno. Ak si potrpíte na niečo tvrdšie, lepšou voľbou je svetlý alkohol, napríklad vodka, ťažšie si vyliečite opicu napríklad z takého koňaku. Je dobré tvrdý alkohol riediť vodou alebo nealkoholickými nápojmi. A samozrejme, čím kvalitnejší alkohol, tým krajšie vstávanie na druhý deň.

Pohyb pomáha odbúravať alkohol, tak sa poriadne odviažte na tanečnom parkete. Tak prajeme skvelú zábavu!

Komentáre