Zdravie

Neviete sa prinútiť cvičiť? Takto si s tým poradíte

"Ľudské telo je stvorené pre pohyb a ak mu ho nedávame, telo aj myseľ chradnú. Musíme mu však ten čas dať a nájsť tu správnu aktivitu."

Alena Klepochová, 24. mája 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
S cvičením je to častokrát zložité, napriek tomu, že myseľ chce, nevieme sa prinútiť prejsť od myslenia k činom. Sem tam sa nám podarí vyraziť na dlhšiu prechádzku, občas si v návale nadšenia kúpime aj permanentku do fitka. Elán však opadne a permanentka zapadne prachom. Ako sa teda prinútiť cvičiť a nájsť tú správnu motiváciu? Poradí osobná a kondičná trénerka
Radka Vandasová.

„Myslím si, že väčšinu z nás cvičenie baví. Vidím to každý deň v telocvični alebo v parku, kam prichádza stále viac ľudí športovať. Na druhej strane je stále veľa ľudí, ktorí teoreticky poznajú pozitívny vplyv cvičenia, ale nedokážu ho preniesť do každodenného života. Väčšinou sú to tí, ktorí v detstve nešportovali, nezískali v tomto období návyk na pravidelnú aktivitu a s ňou spojené príjemné pocity. Mohlo to byť kvôli chorobe, iným záľubám, alebo jednoducho neboli k športu vedení rodičmi. Preto im chýba koordinácia, pohybové vzorce alebo nadanie,“ skonštatovala Vandasová.

Cvičenie ako zábava


Pre psychiku dospelého človeka je podľa kondičnej trénerky okrem toho ťažké začínať z posledného miesta. Ďalšími prekážkami môže byť pracovné vyťaženie, zdravotné komplikácie alebo len pohodlnosť, lenivosť, teda „výhovorky“. Niekedy ani nejde o to, že by ľudí cvičenie nebavilo, ale chýba im odvaha spraviť prvý krok, prípadne si nezvolili vhodný šport.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ján Siman
„Vyberte si cvičenie, ktoré vás bude baviť. Robiť niečo nasilu a s nechuťou nie je vôbec dobrý spôsob, ako začať. Cvičiť sa musí predovšetkým správne! Takže hľadajte informácie, pýtajte sa, skúšajte, čítajte, alebo si jednoducho nájdite schopného osobného trénera, ktorý vás na začiatku povedie a ukáže cestu, ako pokračovať samostatne ďalej. A začnite hneď! Skúste si usporiadať týždeň a nastaviť pravidelný režim. Nenechajte cvičenie na dobu „keď mi to vyjde“, ale vyhraďte si špeciálne kolónky v diári pre svoj tréning,“ radí Vandasová.

Ak je osobná motivácia nízka, zdravotné, estetické a relaxačné dôvody samy o sebe nestačia, potom je to ťažké už od začiatku. Pomôcť môže „ťahúň“, skúsený a nadšený kamarát alebo osobný kouč. Súťaživý človek môže mať z cvičenia vo dvojici prospech, lebo ho to viac motivuje. Naopak ak sa zídu dvaja kamaráti, môže sa stať, že viac času prekecajú ako precvičia. V skupinových lekciách môže jedného prítomnosť ostatných motivovať a nabíjať, druhého naopak odrádzať.

Šport – oddych pre myseľ


Fyzická bolesť počas alebo po cvičení je podľa kondičnej trénerky jednoducho nutné zlo, na druhú stranu, ako hovorí, čo bolí, to nás posilňuje. Ak sa tréningom dostanete na dno svojich síl, väčšinou to znamená, že si psychicky výborne odpočiniete.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
„Ľudské telo je stvorené pre pohyb a ak mu pohyb nedávame, telo aj myseľ chradnú. Musíme mu však ten čas dať a nájsť tu správnu aktivitu. Je dobré určiť si skúšobnú dobu, počas ktorej zistíte, či vás táto aktivita bude baviť, či ste si s koučom sadli aj po osobnej stránke a pod. Robiť závery po jednom cvičení je zložité, preto to skúšajte aspoň mesiac,“ zhrnula Vandasová.

Tipy ako na to:

• Vytvorenie návyku na pravidelné cvičenie trvá asi 21 dní, skúste si teda nalepiť na dvere či skriňu papieriky, ktoré budete postupne odlepovať. Na konci si za odmenu môžete kúpiť napríklad nové topánky.

• Nájdite si parťáka do boja!

• Pamätajte si ten príjemný pocit po cvičení! Počas športu sa v tele vyplavujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a zbavujú stresu. Spomeňte si na to, keď sa vám zase nebude chcieť ísť do telocvične.

• Vyberte si šport, ktorý vás baví. Ak vás nebaví aerobik, skúste jógu alebo lezenie na umelej stene.

• Ak naozaj nemáte pevnú vôľu, zverte sa so svojimi plánmi na cvičenie každému, koho poznáte. Poriadne preháňajte a spravte z toho veľkú vec. Vycúvať už nebude také ľahké.

Komentáre