Zdravie

Platíte veľa za lieky? Poradíme vám

"Pacient sa o doplatkoch za liek môže vždy poradiť s lekárom alebo lekárnikom."

Alena Klepochová, 1. februára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Slovenskí pacienti zaplatia na doplatkoch za lieky, ktoré im predpíšu ich lekári, ročne desiatky miliónov eur. V prípade niektorých ľudí sa môžu náklady na lieky vyšplhať mesačne aj na desiatky eur, nie vždy však musí pacient naozaj platiť na doplatkoch také vysoké sumy.

Množstvo liekov má tzv. generické náhrady, ktoré sú kópie ich originálnych predchodcov. Pokiaľ sa chcú takéto lieky dostať na slovenský trh, musia mať minimálne takmer o tretinu nižšiu cenu ako originál. Keďže zdravotná poisťovňa dopláca na každý liek v danej skupine rovnako, čím je liek lacnejší, tým je aj doplatok pacienta nižší. Za originál tak môže pacient doplatiť niekoľko eur, za generikum aj nič.

Nie každý liek má náhradu


Generikum je liek, ktorý vyrába tzv. generická firma po tom, ako originál stratil niekoľko rokov trvajúcu patentovú ochranu. Na trh sa tak dostáva až oveľa neskôr. Takýto liek musí mať preukázanú rovnakú kvalitu, účinnosť a bezpečnosť ako originál. Jeho výroba je však oveľa lacnejšia, keďže výrobca nemusí investovať peniaze do výskumu, v niektorých prípadoch ide pritom o miliardy eur. Generický výrobca sa odvoláva na to, čo už zistil ten originálny. Generické lieky vo viacerých prípadoch vyrábajú aj dcérske firmy originálnych výrobcov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, tlak, cholesterol, u liekov pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach. Účinná látka je v originálnom lieku aj generiku rovnaká. Rozdiel môže byť v pomocných látkach, ktoré môžu mať napríklad vplyv na spôsob uvoľňovania lieku, na čo často upozorňujú originálni výrobcovia. V niektorých prípadoch sa tak môže stať, že pacientovi nevyhovuje konkrétny generický liek, najčastejšie sa v tejto súvislosti spomínajú kardiaci.

Generickú substitúciu, naopak, väčšinou nemožno vykonávať pri takých účinných látkach, kde nie je možné zaistiť ich kopírovateľnosť ako napríklad inzulíny, monoklonálne protilátky, využívajú sa napríklad pri liečbe rakoviny alebo iné liečivá, zväčša bielkovinového charakteru. Aj pri biologických liekoch sa však už začínajú objavovať náhrady, v tomto prípade sa však hovorí iba o podobnosti liekov.

Na každé ochorenie liek do eura


„Na každú chronickú diagnózu existuje v danej skupine liekov jeden liek, ktorý je bez doplatku alebo s únosne sociálnym doplatkom do jedného eura,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Ako však podotkla, obyčajný pacient o takejto možnosti nemusí vedieť. Každý pacient má však právo baviť sa o predpísaných liekoch a ich doplatkoch s lekárom či lekárnikom, netreba sa preto báť opýtať.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Pokiaľ diskusia o možnostiach liečby iným lacnejším liekom neprebehne u lekára, liek v danej skupine môže vymeniť aj lekárnik pri výbere v lekárni. „Lekárnik priamo vie zmeniť drahý liek za lacnejší,“ poukázala. Lekári by okrem toho mali väčšinu liekov na Slovensku predpisovať genericky. To znamená, že na recept napíšu názov účinnej látky. Do zátvorky pritom môžu pridať aj firemný názov lieku, čo sa podľa lekárnikov, poisťovní aj ministerstva deje vo väčšine prípadov. Aj v takomto prípade sa však môže pacient rozhodnúť pre inú alternatívu, pokiaľ existuje.

Pomôcť môže lieková kalkulačka


Lepšej orientácii v tejto problematike môže pomôcť lieková kalkulačka. Tá je na webovej stránke ministerstva zdravotníctva, nájdete ju TU. Po zadaní názvu lieku do kalkulačky sa na obrazovke objavia všetky lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku, ale sú od rôznych výrobcov. Pacienti tak majú možnosť zistiť, ktorý liek je v danej skupine najlacnejší. Obdobnú kalkulačku ponúka napríklad aj zdravotná poisťovňa Dôvera, nájdete je TU.

O doplatkoch za lieky sa možno poradiť na ministerstve zdravotníctva aj telefonicky či mailom, alebo listom. Ako poukázala Čižmáriková, väčšina otázok od ľudí prichádza práve v súvislosti s liekmi a doplatkami, a to najmä od starších občanov a tých v sociálnej núdzi.

Komentáre