Zdravie

Je jeden pohárik denne naozaj zdravý?

"Podľa odborníkov môže pri niektorých ochoreniach alkohol pôsobiť ako prevencia. Naopak, pre iné choroby je pitie zase rizikové v akýchkoľvek množstvách."

Alena Klepochová, 21. januára 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Alkohol poznajú ľudia už po tisícročia, prvé zmienky o pive sú staré asi 7000 rokov. To, že alkohol nám nie je cudzí ani v súčasnosti, potvrdzujú aj prieskumy. Jeden z posledných, iniciovaný Ligou za duševné zdravie, ukázal, že pravidelne alebo príležitosti pije 88 percent dospelých Slovákov. Pohárik je bežnou súčasťou významných udalostí, mnohí ho považujú za vhodný dar či doplnok k jedlu, niektorí aj za prevenciu rôznych chorôb.

„Asi 35 percent ľudí hovorí, že nie je ľahké odmietnuť pohárik,“ povedal doc. Mgr. Anton Heretik PhD. z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Mnoho ľudí si zároveň podľa jeho slov myslí, že pije menej, ako je realita. Asi 30 percent je tiež presvedčených, že pitie alkoholu je zdraviu prospešné.

Ako je to teda naozaj?


Podľa odborníkov môže pri niektorých ochoreniach alkohol pôsobiť ako prevencia. Naopak, pre iné choroby je pitie zase rizikové v akýchkoľvek množstvách. Vo všeobecnosti však platí, že riziko väčšiny zdravotných škôd vzrastá úmerne s množstvom denne vypitého alkoholu. Každopádne, prípadnú alkoholovú samoliečbu treba určite konzultovať s lekárom.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
„Alkohol má preventívny účinok na ischemickú chorobu srdca a cukrovku. Naozaj, pri malých dávkach má preventívny účinok, zlepšuje tie ochorenia a dokonca zabraňuje predčasným úmrtiam, lenže, tá istá dávka alkoholu už môže znamenať zvýšené riziko pre niektoré onkologické ochorenia alebo epilepsiu,“ povedal MUDr. Michal Turček PhD. z Psychiatrickej kliniky LFUK a UNB. Ako poukázal, neexistuje univerzálna hranica alkoholu, pri ktorej by bolo možné povedať, že je preventívna pre akékoľvek ochorenie.

Naopak, je však stanovené , kedy je pitie alkoholu rizikom. Za to sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považuje pitie viac ako 40 gramov čistého alkoholu v prípade mužov denne. Tomu zodpovedajú napríklad 2 pollitrové pivá, 4 deci vína alebo 2 poldeci tvrdého alkoholu. U žien je hranica o polovicu nižšia, teda 20 gramov za deň. Čím viac alkoholu nad túto hranicu človek požíva, tým väčšie je následné riziko možných zdravotných či psychických problémov.

Delenie podľa WHO Foto: M. Turček
Pitie alkoholu sa krátkodobo prejavuje intoxikáciou, poruchou pozornosti a koordinácie, zníženou kontrolou správania, bezvedomím až zlyhaním životných funkcií V prípade jeho dlhodobého pôsobenia na organizmus, môže dôjsť podľa Turčeka k závislosti, demencii, depresii, epilepsii, halucinóze, Korsakovovej psychóze či Wernickeho encefalopatii. „Alkohol pôsobí prakticky na každý orgánový systém,“ upozornil.

Smrť z alkoholu


Dopady alkoholu na zdravie potvrdzujú aj štatistiky, tie hovoria, že každé 7. úmrtie u mužov a každé 13. u žien je podmienené alkoholom. Škody, ktoré alkohol pácha, sa v Európe rátajú na desiatky miliárd eur. Napríklad v roku 2010 sa alkohol podpísal pod úmrtie asi 110.000 mužov v Európskej únii, zachránil ich oveľa menej, asi 15.000. V prípade žien ide o 28.000 úmrtí a 3.000 zachránených životov. „Inými slovami, na jeden alkoholom zachránený ľudský život pripadá asi desať alkoholom podmienených úmrtí, a to je teda celkom jasné číslo, čo sa týka toho, či je alkohol prospešný, alebo je škodlivý,“ skonštatoval Turček.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Kedy teda treba zbystriť pozornosť a zamyslieť sa nad tým, koľko pijeme?


Za alarmujúce faktory sa považuje rastúci počet tzv. prepitých dní, kedy je príjem alkoholu vyšší ako riziková hranica stanovená WHO, pitie alkoholu osamote či v skorých hodinách, ako aj prechod na konzum destilátov z iných druhov alkoholu.

Na problémy môže upozorniť aj telo, napríklad poruchami funkcie pečene, neurologickými ťažkosťami, tráviacimi ťažkosťami či nezdravým sfarbením kože, alebo slabosťou. Objaviť sa môžu aj psychické ťažkosti ako nervozita bez zjavnej príčiny, výkyvy nálady i konfliktné správanie. Výnimkou nie sú ani problémy so zákonom či popieranie samotného problému s alkoholom.

Komentáre