Zdravie

Ako sa stať princeznou z Tisíc a jednej noci?

"O vzdialených krajoch Orientu možno poznáme viac bájok ako skutočných faktov, jedno je však isté – ženy na Východe pestovali oddávna brušný tanec."

Jana Gurníková, 13. decembra 2012 13:00
Foto: Alimah
Brušný tanec predstavuje jednu z najstarších foriem tanca, jeho korene siahajú k starobylým kultúram Orientu, Indie a Blízkeho východu. Napriek tomu je v súčasnej dobe populárnejší než kedykoľvek predtým. Čo spôsobuje, že sa tento druh tanca dnes teší takej veľkej obľube?

Štíhle aj plnoštíhle bohyne tanca


Ak máte nedostatok pohybu, väčšinu dňa presedíte v práci alebo len potrebujete zrelaxovať a načerpať novú energiu, vyskúšajte brušné tance. Tie sú pre ženy prirodzenou formou, ako navonok vyjadriť seba, svoje vnútro, svoju jedinečnosť. Pri cvičení prestanete svoje telo vnímať kriticky. Ženy, ktoré sa venujú brušnému tancu, sa cítia oveľa sebaistejšie. Sú spokojnejšie so svojou postavou. Nezáleží na tom, či ste štíhla, pološtíhla alebo plnoštíhla, mladá alebo pani v rokoch. Veď napokon, bohyne majú rôzne podoby!

Je to tanec pre všetky ženy - nie je obmedzený vekom, postavou, talentom, nemusíte sa trápiť nad tým, že nemáte tanečného partnera. Nepotrebujete ho. Vystačíte si i sama so sebou a budete sa pritom cítiť spokojne, uvoľnene a sebestačne.

Nielen vitálne telo, ale i zdravé sebavedomie


Okrem toho, že pravidelným cvičením nadobudnete dobrý pocit zo svojho tela a radosť z pohybu, zlepší sa i vaša fyzická kondícia. Mnohé ženy zaraďujú brušný tanec do svojho fitnes programu najmä pre jeho pozitívny vplyv na zdravie. Je preukázané, že tancovaním sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov, rozhýbe sa stuhnuté svalstvo, premasírujú sa ženské orgány, vďaka čomu sa zbavíte i bolestivej menštruácie. Brušný tanec tiež zmieňuje bolesti chrbtice.

Foto: Alimah
Pravidelným cvičením si vyformujete bruško, zadok, stehná. Spevnia sa svaly v oblasti panvy. Čo si z hodín brušného tanca nepochybne odnesiete i do bežného života, je správne držanie tela. Už nie zhrbené neisté „šedé myšky“, ale sebavedomé a vyrovnané (po stránke psychickej i fyzickej) osobnosti.

Vyjadrite svoju zmyselnosť a ženskosť


Hodiny brušných tancov si na začiatku nevyžadujú špeciálne kostýmy. Postačia jednoduché legíny, tričko odhaľujúce bruško (nie je podmienkou) a peniažteková šatka uviazaná okolo bokov. Koniec koncov, najlepšie je obliecť si také oblečenie, v ktorom sa budete cítiť krásna, príťažlivá, spokojná sama so sebou. Tradične sa tancovalo naboso, pretože takto tanec posilňuje spojenie so sebou a podporuje pocit voľnosti. I dnes väčšina žien tancuje radšej s bosými nohami.

Hodina sa začína rozcvičkou na zahriatie a rozhýbanie stuhnutých svalov. Postupne sa prechádza k ladným a jemným pohybom rúk a k pohybu hrudníka, ktorým sa robia rôzne posuny, krúžky či vlnky. Podobné koordinované pohyby sa precvičujú bokmi - ladné krúžky, osmičky pôsobia veľmi žensky a zmyselne.

Čo k brušnému tancu nepochybne patrí, je tiež energetické shimmi, teda trasenie určitými časťami tela. Pri tomto cviku sa izolovane napínajú a uvoľňujú jednotlivé svaly, vďaka čomu sa telo zbavuje svalového napätia a kŕčov. Keďže väčšina pohybov vychádza zo stredu tela a chrbtica je pevnou osou, okolo ktorej krúži panva a hrudník, brušný tanec je veľmi nápomocný pri budovaní si tzv. vnútornej sily.

Foto: Alimah
Nemenej dôležitú úlohu zohrávajú aj kostýmy a doplnky. Trblietky, blýskavé pozlátka, bohatá flitrová výzdoba, pestrofarebné koráliky pripevnené na kostýme, výrazné náušnice, neprehliadnuteľné náhrdelníky, hodvábne šatky. To všetko dokáže ešte zintenzívniť zážitok z tanca. Dôležité je, aby ste mali z tanca radosť a pôžitok, a aby ste sa cítili sama sebou.

Orientálna príťažlivosť zviazaná pravidlami


Brušné tance nie sú primárne erotické, určené na potešenie mužov, ale výrazne ženské, určené na vnútornú rovnováhu ženy. Aj keď vidieť tieto tance je pre mužov fascinujúce, ich podstatou vôbec nie je erotika. Málokto vie, že existuje aj tzv. Etický kódex brušného tanca, ktorý by mali všetky tanečnice rešpektovať.Na záver niektoré body Etického kódexu:1. Tanečnica nesmie počas vystúpenia vyzliekať žiadnu časť kostýmu - okrem závoja, plášťa alebo závoja na tvári.

2. Keď má tanečnica oblečený kostým, mala by sa správať vhodne a slušne a pamätať na to, že jej správanie môže vrhnúť zlé svetlo na všetky ostatné brušné tanečnice.

3. Tanečnica by sa nemala dotýkať svojho tela, ani si telo pri tanci hladkať. Konček palca na ruke môže jemne spočívať na vrchnej hrane pása, ruka má byť rovnobežná so zemou, prípadne vrchná časť ruky sa môže jemne dotýkať krížov alebo boku.

4. Tanečnica by nemala žiadnou časťou svojho tela triasť blízko publika, aby nevyzerala "lacno", čím by mohla stratiť rešpekt publika.

5. Vyhnite sa priamemu a dlhotrvajúcemu očnému kontaktu s kýmkoľvek (mužom, mužmi) v publiku, pretože títo by to mohli vyhodnotiť ako návrh z vašej strany.

Ak aj Vám učaroval ladný a jemný pohyb orientálnych tanečníc a hudba s nádychom ďalekých exotických krajín, neváhajte, ukradnite si chvíľku pre seba a prihláste sa na hodiny brušných tancov.

Každé väčšie mesto dnes ponúka možnosť rôznych kurzov, či už prostredníctvom fitnes centier alebo uzavretých kurzov rôznych tanečných skupín. Možno budete prekvapené, ako zázračne na Vás môže pravidelné cvičenie v kruhu rovnako pozitívne naladených žien pôsobiť.

Komentáre