Technológie

Vyskúšali sme telefón s HD displejom a beats audio

"Krásny displej, štvorjadrový procesor, dvojnásobne vyššia kapacita pamäte a výdrže batérie. Aj to sú fakty o HTC One X+."

Erik Stríž, 14. novembra 2012 10:00
HTC One X+, momentálne najlepší smartfón od výrobcu Foto: HTC
Keď spoločnosť HTC predstavila svoje telefóny série One, jej imidž stúpol zásadným spôsobom. Nové smartfóny priniesli do sveta mobilnej komunikácie nový zážitok z vlastnenia telefónu so systémom Android. Od kvality krytov až po grafiku prostredia HTC Sense bolo všetko spracované s dôrazom na detail a výsledok sa páčil ako odborníkom, tak aj samotným používateľom. Teraz prišiel čas na vylepšenú verziu najvyššieho modelu série One, HTC One X+. 

One X+ je najlepší smartfón, aký dnes HTC ponúka a po jeho reálnom používaní sa s týmto tvrdením plne stotožňujeme. Výrobca pripravil pre svojich zákazníkov mimoriadne odolný telefón vyrobený z príjemných materiálov, fantastický displej a prekvapivo vysoký výkon. Možno sa tieto slová zdajú byť prehnané, ale zodpovedajú realite. 



Displej ako stvorený na zábavu i prácu


Tabuľkové parametre displeja vytvárajú o smartfóne veľmi pozitívny dojem, reálna skúsenosť s ním je však ešte o niečo lepšia. Displej má vysoké rozlíšenie 1 280 × 720 bodov a uhlopriečku 4,2 palca (10,6 cm), vďaka čomu je aj veľmi malé písmo zreteľne čitateľné. Fotografie a video sa zobrazujú relatívne kvalitne na všetkých moderných telefónoch, ale HTC One X+ so svojím Super LCD 2 displejom túto latku posúva ešte o niečo vyššie. Významnú úlohu vo vynikajúcom vykreslení najmenších detailov hrá optimálne nadizajnované podsvietenie a vysoký kontrast, pretože práve vďaka nemu text nesplýva s pozadím. Displej je chránený sklom Corning Gorilla Glass 2, ktoré siaha až k okrajom prednej strany telefónu.

Displej s HD 720p rozlíšením ako hlavný ovládací nástroj Foto: HTC

Výkon, ktorý sa len tak nevidí


Smartfón HTC One X+ je vybavený čipsetom NVIDIA Tegra 3 AP37, na ktorom je osadený štvorjadrový procesor s taktom 1,7 GHz. Druhý procesor ULP GeForce 2 má za úlohu spracovať výpočet grafických efektov a operačná pamäť RAM dosiahla veľkosť až 1 GB. Táto trojica prvkov robí z dobrého telefónu výborný smartfón: Ak k pozitívam pripočítame aj pokrokový systém Android JellyBean a HTC Sense UI 4. generácie, vzniká takmer dokonalý celok. Vysoký výkon telefónu pocítite pri každom jednom úkone – prostredie systému reaguje veľmi rýchlo aj pri zapnutých prechodových efektoch, akákoľvek graficky náročná hra funguje bez problémov a najkratšieho zaseknutia. Až sa to zdá byť nereálne. Pravda je však aj to, že telefón sme testovali iba týždeň a nezaplnili sme väčšinu z jeho 64 GB pamäte, nie je preto vylúčené, že aktívni používatelia časom malé nedokonalosti vo výkone zaregistrujú. Dodávame, že smartfón One X+ sa predáva aj s menšou 32 GB pamäťou.

Najvyspelejšie komunikačné technológie


„Vlajkové lode“ sú vždy vybavené tým najlepším, čo výrobca a technologický pokrok ponúkajú. V prípade HTC One X+ to znamená, že je vybavený základom v podobe microUSB, Bluetooth (4.0 s A2DP), A-GPS, Wi-Fi, FM RDS, 2G a 3G (HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5,76 Mbps) a do rozšíreného komunikačného balíčka patria technológie NFC a Glonass. Vo verzii pre operátora AT&T je k dispozícii aj platforma LTE a HSDPA vylepšené na verziu 42 Mbps.

Služba HTC Watch umožňuje prenášať obraz z telefónu na obrazovku televízie Foto: HTC

Mobil miesto fotoaparátu už bez kompromisov


Výrobcovia bežných kompaktných fotoaparátov nemajú radosť z pokroku mobilných telefónov. Zákazníci si dnes radšej kúpia výborný mobil s dobrým fotoaparátom, než by si mali zaobstarať iba dobrý digitálny fotoaparát. HTC One X+ toto všetko ešte o niečo predbieha a k výbornému telefónu pridáva vynikajúci fotoaparát s Full HD kamerou. Snímač s rozlíšením 8 megapixlov (3 264 × 2 448 bodov) patrí k tomu najlepšiemu, čo je dnes k dispozícii a fotografie sa vylepšujú ešte aj dodatočne špeciálnym softvérom. Vďaka výkonnému procesoru je možné telefónom súčasne nahrávať Full HD video (1 920 × 1 080 bodov) aj zaznamenávať fotografie v plnom rozlíšení. Navyše, doplnkovými službami tento telefón v mnohých prípadoch prekonáva aj bežné kompaktné fotoaparáty. Ponúka služby mnohonásobnej expozície, dotykového zaostrovania, kontinuálneho preostrovania, ukladá GPS súradnice, kde bola snímka zaznamenaná, automaticky otáča fotografie podľa natočenia telefónu a disponuje aj službou HDR, ktorá sa stará o výber tej najlepšej fotografie.

8 Mpx HDR fotoaparát nahráva aj Full HD (1080p) videá Foto: HTC

Doplnkové služby ako sekundárny dôvod ku kúpe


Mnoho zákazníkov, napríklad tých z korporátnej sféry, dbá aj na to, čo výrobcovia ponúkajú navyše. Pekný dizajn a dobrý fotoaparát sú jedna vec, stabilný softvér a doplnkové služby vec druhá. HTC v tomto duchu oslovuje aj náročných zákazníkov progresívnou službou HTC Sense, ktorá nielenže uľahčuje samotnú prácu a podieľa sa na budovaní unikátneho vzhľadu telefónu, ale aj ukladá všetky nastavenia a dáta na cloud servery. Okrem toho, že profil používateľa so zálohovaním poskytuje samotné HTC, k dispozícii je aj virtuálny 25 GB bezplatný priestor v Dropboxe. Medzi ďalšie špecifické vlastnosti smartfónu HTC One X+ patrí pokročilá integrácia sociálnych sietí a možností zdieľania, schopnosť prehrávania všetkých používaných formátov multimediálnych aj pracovných súborov a rozšírená podpora lokalizačných služieb. V kontexte multimédií stojí za pozornosť technológia beats audio, ktorú HTC vlastní a neustále vyvíja. Beats audio sa stará o vylepšenie zvuku nielen v hudobnom prehrávači, ale aj pri videách streamovaných z YouTube a dokonca aj pri vlastnoručne zaznamenaných sekvenciách. V nastaveniach je možné službu beats audio vypnúť a vtedy zistíte, akým zásadným spôsobom toto vylepšenie vplýva na kvalitu hudby.

Pokročilá integrácia sociálnych sietí a možností zdieľania obsahu je pre HTC One X+ samozrejmosťou. Foto: TASR

Alternatív nie je veľa


Priamou konkurenciou pre One X+ sú predovšetkým smartfóny Samsung Galaxy SIII, iPhone 5 novinka LG Nexus 4. Alternatíva od Samsungu ponúka popri vysokom výkone a veľmi sympatickom dizajne o niečo väčší displej s uhlopriečkou 4,8 palca, avšak s totožným rozlíšením. Rovnaké sú aj parametre fotoaparátu. Čo by mohlo fanúšika HTC otriasť a prinútiť ho prejsť na Samsung, je veľmi detailne spracované prostredie TouchWiz UI so všetkými svojimi vychytávkami (vypnutie displeja po zavretí očí, automatické volanie kontaktu rozpísanej správy, ovládanie pohybom a podobne).

Samsung Galaxy SIII, iPhone 5 a LG Nexus 4 Foto: TASR
Ikonický iPhone 5 je bezpochyby výborný smartfón, za ktorým stoja milióny používateľov. Ponúka displej s nižším rozlíšením a menšou uhlopriečkou (4 palce), veľmi stabilné a vyladené prostredie iOS 6 generačne vylepšené o viac ako 200 nových funkcií a ohromnú dávku prestíže, ktorá sa nesie naprieč celým produktovým portfóliom spoločnosti Apple.

A najnovší výsledok kooperácie LG vs. Google, smartfón Nexus 4, je v prvom rade zástupcom najnovšieho operačného systému Android Jelly Bean vo jeho najčistejšej forme. Rovnako ako jeho traja spomenutí konkurenti je vybavený 8 Mpx fotoaparátom, Full HD kamerou a štvorjadrovým procesorom so samostatnou grafickou jednotkou. Potenciál zavážiť vo výbere má kvalitnejší displej – rozlíšenie 1 280 × 768 bodov, uhlopriečka 4,7 palca a technológia IPS Plus sú parametre, ktoré môžu byť pri nákupe rozhodujúce. Čoho sa však v prípade Nexusu 4 zákazníci nedočkajú, je doplnkový bezplatný softvér. Nexusy sú skrátka poctivé a čisté Androidy...

HTC One X+ je sofistikovaný smartfón, ktorý si bezpochyby zaslúži pozornosť. Množstvo smartfónov využívajúcich systém Android má nedostatky v softvéri alebo v mechanickom prevedení, ale One X+ z tejto kategórie telefónov vystupuje a ide si vlastnou cestou. Cena smartfónu HTC One X+ sa pohybuje na úrovni od 600 € vyššie.

HTC One X+ Foto: HTC

Komentáre