Technológie

Nádielka nových televízorov a sonda na okraji nášho sveta

"Prehľad týždňa vo vede a technike je najmä o nových televízoroch, ale aj o sonde Voyager 1 a koncepte nového dizajnu pre operačný systém Apple iOS 7."

Erik Stríž, 23. marca 2013 6:00
Televízia od Panasonicu sa dá umiestniť na stenu, ale aj o ňu oprieť. Foto: Panasonic

Philips má televízor, ktorý si opriete o stenu


Dizajnová lahôdka od spoločnosti Philips celkom mení pohľad na televízor ako taký. Návrhári odstránili rámy a stojan, čím sa vytratili znaky typické pre moderné televízie a nahradili ich jednoliatym panelom zo skla. Ten je sfarbený do čiernej a smerom ku spodnému okraju sa čierny lesk mení na priehľadné sklo. Výsledný efekt je prinajmenšom zaujímavý, predovšetkým pri pohľade na spôsob umiestnenia do izby. Televízor buď zavesíte na stenu, alebo ho o ňu jednoducho opriete.

Televízia od Panasonicu sa dá umiestniť na stenu, ale aj o ňu oprieť. Foto: Panasonic
Televízor od Panasonicu sa vyrába v dvoch verziách, prvý so 46-palcovou uhlopriečkou (46PDL8908S), druhý s 55-palcovým obrazom (55PDL8908S). Oba varianty majú Full HD rozlíšenie a hrúbku balancujúcu okolo štyroch centimetrov. K tomu si treba pripočítať aj technológie Ambilight a podporu 3D zobrazenia s aktívnymi okuliarmi a máte k dispozícii celok, ktorého hodnota sa bude pohybovať niekde medzi 2000 a 3000 eurami.

LG ukázalo obrovský televízor s extrémnym rozlíšením


Ultra HD televízia od LG má uhlopriečku ohromných 84 palcov a okrem prekvapivo detailného a čistého obrazu ponúka aj podporu 3D zobrazenia cez pasívne okuliare. Televízor s označením 84LM9600 má v uhlopriečke cez dva metre a napriek svojej masívnosti má iba minimálne okraje aj hrúbku. Rozlíšenie Ultra HD, ktoré je až štvornásobkom dnes bežného Full HD formátu, je často označované aj ako 4K. Dovedna osem miliónov bodov zoradených do matice 3840×2160 pixelov má zásluhu na detailnom zobrazení, ktoré je už dnes využívané v priemysle aj vede. Podľa slov zástupcov spoločnosti LG sa v Českej republike predalo už viac ako 15 kusov, niektoré z nich zakúpili dokonca aj nemocnice. Cena najväčšieho Ultra HD televízora je dnes výrobcom odporúčaná na 19 500 eur.

Ultra HD televízia od LG s uhlopriečkou 84 palcov. Foto: LG

Do tretice Ultra HD televízor od Samsungu


Svoj Ultra HD televízor má aj kórejský Samsung, ktorý za svoj nový produkt žne jedno ocenenie za druhým. Popredná svetová súkromná certifikačná spoločnosť UL testovala kvalitu obrazu, analyzovala homogenitu farieb a jasu, zorný uhol a rozlíšenie, schopnosti 3D zobrazenia a audio výstup. Vďaka nadštandardnému výkonu UHD S9 udelila UL spoločnosti Samsung, ako prvej firme na svete, výkonový certifikát pre UHD televízor. Nemecký certifikačný úrad TUV Rheinland tiež televíziu ocenil za vynikajúcu kvalitu obrazu. Ďalšie ocenenie prišlo od spoločnosti Intertek, ktorej kritériami sú funkčnosť, životný cyklus, použiteľnosť a remeselné spracovanie. Po technickej stránke je televízia od Samsungu podobná tej od LG, ponúka rozlíšenie 3840×2160 pixelov a podporu 3D zobrazenia. Popri tom všetkom Samsung UHD ponúka veľmi netradičnú konštrukciu, ktorá umožňuje nastavovať sklon obrazovky vo veľkom rozsahu.

Samsung UHD S9 s masívnym rámom. Foto: Samsung

Sonda Voyager zrejme opustila slnečnú sústavu


Sonda Voyager 1 bola vypustená zo Zeme v roku 1977, jej cieľom bolo získať poznatky o Jupiteri, Saturne a iných objektoch slnečnej sústavy. Dnes, po viac ako tridsiatich rokoch, sa zrejme definitívne dostala na jej okraj, ak ním už neprešla. Vedci si totiž v tejto chvíli nie sú celkom istí, či sonda skutočne prešla takzvanou heliopauzou. Tak je nazývaná hranica, ktorá je podľa súčasného vedeckého poznania koncom slnečnej sústavy, pretože slnečný vietor v nej prichádza o svoju nadzvukovú rýchlosť kvôli pôsobeniu medzihviezdnej hmoty.

Voyager 1 je na okraji nami známeho sveta. Foto: NASA
Isté je, že sonda Voyager 1 s hmotnosťou 815 kg sa dostala do sveta, ktorý ľudské poznanie nikdy predtým nemalo možnosť priamo preskúmať. Keďže prístroje na sonde stále fungujú a vysielajú, vedeckí pracovníci získavajú stále nové jedinečné informácie. Prekvapuje ich najmä úroveň radiácie a kozmického žiarenia, ako aj relatívne nedávno objavené magnetické bubliny s priemerom až 150 miliónov kilometrov. Signál zo sondy putuje na Zem až 13 hodín, šíri sa pritom rýchlosťou takmer 300-tisíc kilometrov za sekundu. V tejto chvíli je od nás Voyager 1 vzdialený približne 18 miliárd kilometrov a keďže letí rýchlosťou 17 kilometrov za sekundu, už nikdy sa späť nevráti.

Nová generácia systému iOS bude vyzerať inak


Po nedávnej personálnej výmene v Apple to vyzerá tak, že operačný systém iOS používaný v mobilných zariadeniach iPhone, iPad a iPod sa zmení. Na internete je dokonca dostupné video, na ktorom je predstavený koncept nového používateľského rozhrania. To využíva dizajnový smer známy ako “flat”, minimalizmus a príjemné prechodové efekty.



Nový šéf vývoja systému iOS a jeho vzhľadu, Jonathan Ive, sám tlačí na zmenu dizajnu. iOS sa totiž od doby svojho uvedenia významnejšie nezmenil a hoci je detailne vyladený, Android je vďaka lepším možnostiam personalizácie krajší. Či sa tento rok skutočne dočkáme významnejšej úpravy systému iOS, je však v tejto chvíli otázne.

Komentáre