Technológie

Elektrošoky ako budík, Google chce vlastné Wi-Fi a propaguje Slovensko

"Miliónové predaje iPadov, Google propaguje Slovensko, prvá snímka Marsu fotená v noci bleskom, Nokia napriek zisku ukráti akcionárov. Aj tieto správy priniesol uplynulý týždeň vo vede a technológiach."

Erik Stríž, 26. januára 2013 6:00
Multimediálny budík singnShock, ktorý okrem hudby ráno budí aj jemnými elektrošokmi. Foto: Sankalpsinha.com

Google zrejme vyvíja vlastnú bezdrôtovú sieť


Ešte minulý týždeň spoločnosť Google podala v Kalifornii žiadosť o poskytnutie licencie pre experimentálne rozhlasové služby, ktoré využívajú komerčne nevyužité frekvenčné pásmo. Google pod hlavičkou týchto experimentálnych rozhlasových služieb pracuje na vlastnej bezdrôtovej sieti s vysokou rýchlosťou prenosu dát, ktorá by mohla konkurovať napríklad populárnemu Wi-Fi. Samotný Google zatiaľ informácie o vývoji takejto siete komentuje tým, že experimenty vykonáva pravidelne, nevyvracia ich. Ambície spoločnosti Google dostať sa na trh s internetovým pripojením sú známe už dlho, minulý rok sa do činnosti uviedol ultrarýchly internet Google Fiber s reálnou prenosovou rýchlosťou až 700 Mbps. Ten je zatiaľ k dispozícii vo vybraných domácnostiach v Kalifornii.

Ilustračná fotografia Foto: Google

Nokia bola v zisku, ale akcionárov nevyplatí


Nokia sa pripravuje na neúspešný vstup do roku 2013. Počíta so stratou prevádzkového zisku za prvý štvrťrok, ktorý chce už vopred vykryť kladným ziskom z podnikania z posledného štvrťroka 2012, kedy na účet spoločnosti pribudlo dovedna 202 miliónov eur. Táto stratégia má za následok nevyplatenie výnosov svojim akcionárom, čo Nokia spraví prvýkrát za posledných 20 rokov.

Nokia podobne ako ostatné medzinárodné spoločnosti obchoduje svoje akcie na platforme NASDAQ. Teraz však akcionárom dividendy nevyplatí. Foto: NASDAQ

V poslednom kvartáli 2012 sa predalo 47 miliónov iPhonov


Apple zverejnil výsledky svojho obchodovania za posledný štvrťrok 2012. Tržba spoločnosti za posledné tri mesiace uplynulého roka bola 54,5 miliardy amerických dolárov, pričom čistý prevádzkový zisk činí 13,1 miliardy USD. Za toto obdobie Apple predal dovedna 47,8 miliónov zariadení iPhone, 22,9 miliónov tabletov iPad a 4,1 miliónov počítačov Mac. Aj vďaka tomu firma zadržiava na svojich účtoch neuveriteľných 137 miliárd dolárov.

Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple pri predstavení smartfónu Apple iPhone 5 v septembri 2012. Foto: Boston Herald
Ťažkú hlavu môže americkému Apple robiť klesajúci trend ceny jeho akcií, ktorý sa jej drží od septembra 2012. Dôvodom znižovania hodnoty akcií je ich prudký rozpredaj ako dôsledok očakávanej stagnácie spoločnosti. Apple sa však už vyjadril, že v analýzach a predpokladoch o budúcnosti spoločnosti už nebude tak konzervatívny ako doteraz, pretože práve na mimoriadne veľké úspechy nad očakávania dnes dopláca. Budúce analýzy a predpoklady budú počítať s vyššími číslami, aby sa aj mierne znížila relatívna efektívnosť firmy a klesla tak deprivácia z postupného poklesu jej výkonnosti.

Multimediálny budík singnShock, ktorý okrem hudby ráno budí aj jemnými elektrošokmi. Foto: Sankalpsinha.com

Elektrický šok ako budíček


Patríte k ľuďom, ktorí ráno vstávajú s veľkými problémami? Tak možno práve pre vás a podobne “trpiacich” vznikol budík, ktorý dáva elektrické šoky. Nerobí to spontánne, ale po tom, čo sa ho ranný spáč dotkne rukou, aby vypol alarm. Dotyk s hliníkovou konštrukciou vyšle do ľudského tela veľmi jemnú dávku elektrickej energie (neuvádza sa počet voltov ani miliampérov), ktorá má za úlohu pozitívne stimulovať nervový systém. Samotný budík má futuristický dizajn, veľký čitateľný displej a slot na pamäťovú kartu, ktorou do neho dostanete svoju obľúbenú hudbu nastaviteľnú ako budík. V súčasnosti je tento budík len prototypom, ktorý je ponúkaný väčším producentom elektroniky, možno sa ho v predaji dočkáme ešte tento rok.

Prvá fotografia povrchu Marsu odfotená v noci s bleskom. Zhotovil ju rover Curiosity. Foto: NASA

Rover Curiosity prvýkrát fotil po tme s bleskom


Už je to niekoľko mesiacov, čo na Marse pristálo vozidlo Curiosity s hodnotou 2,3 miliardy amerických dolárov, až tento týždeň sa ale na plán dostalo nočné fotenie. Stalo sa tak prvýkrát v histórii ľudstva, že by bol povrch Marsu odfotený počas jeho noci. Rover Curiosity je pre tento účel vybavený intenzívnymi bielymi a ultrafialovými svetlami. “Účelom použitia ultrafialového osvetlenia bolo hľadanie fluorescenčných nerastov,” vyjadril sa k účelu úlohy Ken Edgett, vedúci projektu. Zároveň dodal, že keď sa nejaký objekt pod ultrafialovým svetlom javí viac zelený, žltý, oranžový alebo červený, je to známka fluorescencie.

Úvodná stránka Google upozorňuje na výročie narodenia Juraja Jánošíka. Foto: Google

Google propaguje Slovensko, začína Jánošíkom


Slovenská pobočka Google spustila projekt väčšej propagácie Slovenska na našom území. Cieľom je návštevníkov Googlu upozorniť na slovenské umenie, folklór, tradície a kultúru. Prvým krokom v tomto projekte je Google Doodle s motívom Jujara Jánošíka, ktorý upozorňuje na 325. výročie jeho narodenia. „Slovenským kultúrnym fenoménom, ktorého bohatstvo a originalita stoja tiež za svetový obdiv, je náš folklór,“ vyjadril sa v tlačovej správe pre Google choreograf a umelecký vedúci súboru Lúčnica, Štefan Nosáľ. Projekt s jednoduchým názvom “Google na slovenskú nôtu” má za úlohu zhromažďovať čo najviac informácií o krajine, propagovať ju a pomáhať pri digitalizácii literatúry a dokumentov.

Komentáre