Technológie

Ohybné displeje, asteroidy a 8-jadrové procesory

"Aj to priniesol posledný týždeň vo vede a technike. Niesol sa najmä v znamení veľtrhu CES 2013, počas ktorého výrobcovia odhalili svoje doterajšie úsilie, nespala však ani NASA."

Erik Stríž, 13. januára 2013 18:00
Ilustračná fotografia Foto: Philips
Zaujímavým technologickým novinám z veľtrhu CES 2013 sme sa venovali aj v samostatnom článku To najlepšie z CES 2013.

Tablet s aktívnym 3D displejom


Čínska spoločnosť Gadmei na veľtrhu CES predstavila vlastný tablet s operačným systémom Android Jelly Bean. Tablet s jednoduchým názvom 3D HD Pad má 8,1-palcový displej s rozlíšením 1280×800 bodov a so stereoskopickým rozhraním. Vybrané aplikácie dokážu vytvárať efekt hĺbky alebo vystúpenia, to všetko bez použitia špeciálnych okuliarov. Ostatné parametre tabletu patria do stredného štandardu, procesor má takt 1,5 GHz, pamäť RAM vo veľkosti 1 GB a ukladací priestor ponúka 8 GB.


Zem obletel veľký asteroid, vráti sa až o 17 rokov


V stredu okolo Zeme preletel 300-metrový asteroid, ktorý bol na internete zdrojom pre mnohé konšpiračné teórie. Napriek očakávaniam internetových diskutujúcich sa objekt Apophis so Zemou nezrazil, keďže letel priveľmi ďaleko, aby bol zachytený jej gravitáciou. NASA počíta, že Zem obletí najskôr v roku 2029 vo vzdialenosti 31 tisíc kilometrov a následne v roku 2036 vo vzdialenosti ešte väčšej. Asteroid Apophis je zdrojom mnohých neodborných špekulácií od roku 2004, kedy bol objavený pomocou satelitu v Arizone.

Asteroid Apophis bol objavený v roku 2004 a okamžite sa stal predmetom špekulácií, že práve on v roku 2012 zničí svet Foto: NASA

Skutočný smartfón s ohnutým displejom


Samsung ukázal zrejme prvý skutočný smarfón s ohnutým displejom, na inom prototype zas ukázal, ako veľmi je možné takýto displej ohýbať. Použitá technológia sama o sebe nie je revolučná, miesto skla sa využívajú flexibilné mechanické vlastnosti plastov. V blízkej budúcnosti by ohybné displeje mohli podporiť vývoj nového dizajnu mobilných zariadení a opäť zlepšiť ich funkčnosť. Prezentovaný displej je založený na zobrazovacej technológií OLED.


8-jadrový procesor pre telefóny a tablety


Samsung tento rok v Las Vegas nezaháľal a okrem iného uviedol do pozornosti odbornej verejnosti aj svoju víziu blízkej budúcnosti. Tá by mohla do mobilného priemyslu priniesť 8-jadrové procesory založené na architektúre big.LITTLE. Procesor s názvom Exynos 5 Octa je reálny produkt, ktorého využitie sa predpokladá už na tento rok.

Nokii sa prekvapivo darilo


Počas posledného štvrťroku 2012 sa vo svete predalo 4,4 milióna smartfónov Nokia Lumia, čo predčilo očakávania. Ide o medziročný nárast o viac ako 340%, čo by mohlo predznamenávať postupný návrat fínskej Nokie k špičke. Veľký úspech na východných trhoch zaznamenali aj jednoduchšie smartfóny série Nokia Asha so systémom Symbian S40, ktorých sa predalo dovedna 9,3 miliónov kusov.

Ilustračná fotografia Foto: Nokia

Apple App Store presiahol hranicu 40 miliárd stiahnutí


40 miliárd stiahnutí dovedna od roku 2008, to je veľmi slušná bilancia internetového obchodu. Do tohto čísla Apple nezapočítaval duplicitné stiahnutia ani aktualizácie. Aplikácii je v App Store viac ako 770 tisíc a sťahuje ich neuveriteľných 500 miliónov aktívnych používateľov.

Apple App Store obsahuje viac ako 770 tisíc aplikácií, ktoré musia spĺňať prísne kritéria na dizajn a grafiku Foto: Apple

Observatórium Kepler objavilo stovky nových planét


Novoobjavené planéty sú počítané v stovkách a sú rôznych charakterov. Všetky sa nachádzajú v našej galaxii a niektoré z nich dokonca možno obsahujú vodu v kvapalnom skupenstve. Iné sú zas len plynní obri bez pevného povrchu, podobne ako “náš” Jupiter. Planéty boli objavené v okolí väčších hviezd (voláme ich exoplanéty), poznáme však aj také, ktoré voľne letia priestorom bez toho, aby boli súčasťou planetárneho systému okolo jednej hviezdy. Ide o kozmických tulákov, ktorí majú absolútne nehostinné podmienky pre život a ich hľadanie je mimoriadne netriviálnou a náročnou záležitosťou aj v dnešnom svete modernej techniky.

Komentáre